Indie niedługo staną się trzecią gospodarką świata!

Indie

Potencjał inwestycyjny najludniejszego kraj świata wciąż jest bardzo wysoki. Indie rozwijają się najszybciej na świecie ze wszystkich dużych gospodarek. Z łatwością pokonują tutaj nawet Chiny. Według opublikowanych niedawno danych rządowych produkt krajowy brutto w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 7,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

To tylko nieznacznie mniej niż wzrost o 7,8% odnotowany w drugim kwartale. Tak wysokie tempo wzrostu w Indiach można w dużej mierze przypisać świetnemu popytowi wewnętrznemu, inwestycjom państwowym i dobrym nastrojom konsumentów.

Wskaźniki wzrostu kredytów, zużycia energii elektrycznej i mobilności pokazują, że państwo z łatwością opiera się globalnemu spowolnieniu gospodarczemu. O bardzo dobrej kondycji gospodarczej Indii świadczą także m.in. takie dane jak krajowa sprzedaż samochodów osobowych. W październiku wzrosła o aż 15,9% rok do roku.

Indie wkrótce staną się trzecią gospodarką świata

Indie to w chwili obecnej trzecia pod względem wielkości gospodarka w Azji. Jednak według najnowszych prognoz, kraj stanie się do 2030 roku trzecią największą gospodarką na całym świecie. Według „Global Credit Outlook 2024” sporządzonego przez S&P, Indie będą najszybciej rozwijającym się rynkiem wschodzącym na świecie.

Wzrost PKB Indii ciągle przyspiesza

W raporcie podkreślono, że przewiduje się, że wzrost gospodarczy Indii w roku budżetowym 2023–2024 wyniesie 6,4%. Agencja ratingowa przewiduje, że w latach 2024–25 dynamika wzrostu utrzyma się na takim samym poziomie, w kolejnym roku wzrośnie do 6,9%, a w roku 2027 wyniesie 7%. Gospodarka Indii pomimo wysokiego wysokiej bazy, gospodarczo ma jedynie przyspieszać

Obecny ranking największych gospodarek świata – na grudzień 2023 roku Indie są n piątym miejscu

Indyjska klasa średnia będzie za kilkadziesiąt lat najliczniejsza

Dynamiczny rozwój gospodarczy państwa w końcu przełoży się na bogacenie społeczeństwa. Prognozy mówią, że do roku 2050 indyjska klasa średnia będzie najliczniejszą na świecie. Nawet w Chinach nie będzie więcej zamożnych ludzi. O Europie i Stanach Zjednoczonych nie wspominając. Oznacza to, że konsumenci z Indii będą kluczowi dla firm z całego świata. Rynek lokalny jeszcze bardziej zyska więc na sile, co powinno przełożyć się na kondycję finansową indyjskich firm, a w dalszej kolejności na wzrosty na tamtejszej giełdzie.

Prognoza procentowego udziału krajowej klasy średniej w globalnej klasie średniej ogółem

Giełda podąża za gospodarką

Wiele wskazuje więc na to, że Indie będą w kolejnych latach rozwijać wyśmienicie. Intensywny rozwój gospodarczy, to najprostsza droga do wzrostu na giełdzie. Mamy zresztą na to już namacalne dowody. Wystarczy spojrzeć na największy indeks akcyjny Indii Nifty 50, który urósł w ciągu ostatnich 15 lat o ponad 600%! Jeżeli inwestor wierzy, że rozwój kraju nie zwolni, to obecność na tamtejszym rynku akcyjnym powinna być w nadchodzących latach dobrym pomysłem.

Nifty 50 – wykres w rupiach indyjskich

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  69
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments