Im biedniejsze społeczeństwo, tym większe znaczenie pożyczek rodzinnych

Nie wszędzie to bank jest domyślnym rozwiązaniem dla pożyczania gotówki. W niektórych krajach znacznie częściej sięga się po pożyczki od rodziny i znajomych. W Kanadzie, Izraelu czy na Islandii ponad 70% osób korzysta z usług kredytowych od banku. Po przeciwnej stronie jest Zimbabwe, Południowy Sudan i Afganistan. W tym krajach pożyczka czy kredyty od oficjalnych instytucji bankowych jest wykorzystywana przez mniej niż 3% mieszkańców. Jednocześnie prawie połowa tamtejszych obywateli zapożycza się u rodziny czy znajomych.
Jaki procent ludzi pożycza pieniądze od instytucji finansowych – uszeregowanie względem dochodów ludności
Istotnym czynnikiem wpływającym na skłonność ludzi do korzystania z dowolnej formy kredytowania bankowego są przekonania i wzorce kulturowe. Dobrym przykładem jest także Japonia, gdzie aż 61% mieszkańców tego kraju korzystało z usług oficjalnych instytucji finansowych. Tak duży procent jest wymuszony przez wzorzec kulturowy, jakim jest brak akceptacji pożyczania pieniędzy od przyjaciół i rodziny (akceptuje to tylko 6% Japończyków).
Pożyczka od przyjaciół i rodziny
Społeczeństwo japońskie mocno różni się od mieszkańców innych krajów. W państwach afrykańskich pożyczka od przyjaciół i rodziny jest w pełni akceptowalna. Na szczycie tej listy znajduje się Afganistan. Tam ponad 60% respondentów polega na przyjaciołach i rodzinie, w porównaniu z zaledwie 2% pożyczających pieniądze od formalnych instytucji finansowych.
Na liście państw przodującym w zadłużaniu się u bliskich znajdziemy również Ugandę (57% wszystkich mieszkańców), Kenię (54%), Namibię (50%) i Maroko (49%). Poniższy wykres pokazuje, że istnieje bardzo duża zależność między poziomem zamożności społeczeństwa a jego skłonnością do zapożyczania się u rodziny i przyjaciół.
Duża zależność między poziomem zamożności (PKB per capita) społeczeństw poszczególnych krajów, a skłonnością do zapożyczania się u rodziny i przyjaciół

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.