Ile Polacy pracują w weekendy? Coraz mniej!
Wiele danych wskazuje na to, że Polacy są jednym na najbardziej pracowitych narodów na świecie. Pod względem łącznej liczby godzin należymy do europejskiej i światowej czołówki. Prawie w ogóle nie pracujemy jednak w weekendy. W sumie tylko 9,7% ogółu polskich pracowników pracuje w soboty albo niedziele. To znacznie poniżej Europejskiej średniej. Daje nam to czwarte miejsce w zestawieniu Eurostatu, po Norwegii, Litwie i Węgrzech. A od takich państw, jak Włochy, Serbia i Grecja dzieli nas przepaść. Co ciekawe nacją, która lubi pracować w weekendy najbardziej, są Grecy. W Grecji w soboty i niedziele pracuje aż 40% wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców.
Procent ogółu pracowników jakie pracują w weekendy
W weekendy pracujemy coraz rzadziej
Warto sprawdzić dane, jak kształtowała się dynamika ogółu ludzi pracujących w Polsce w weekendy. W porównaniu Polski z krajami Grupy Wyszechradzkiej, od razu rzuca się w oczy tendencja spadkowa. Można powiedzieć, że jedynie średnia dla całej Unii Europejskiej jest stabilna. W Polsce jeszcze w roku 2003 w weekendy pracowało aż 26% wszystkich zatrudnionych w gospodarce. Od tamtego czasu ten odsetek systematycznie maleje. W przybliżeniu w tempie 1 p.p. rocznie.
Z czasem liczba pracujących w soboty i niedziele Polaków zapewne spadnie jeszcze bardziej. Przyczyną będzie nasza coraz lepsza sytuacja majątkowa. Ten, kto nie musi, raczej woli w weekendy nie pracować.
Jak się zmieniał odsetek pracujących w weekendy w krajach Grupy Wyszehradzkiej na tle średniej UE – procent ogółu zatrudnionych
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.