Gospodarki tych krajów będą rosły najszybciej w 2024 roku! Większość to Afryka!

pkb

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikowało swój coroczny raport World Economic Outlook. Wśród dużej ilości danych, można tak znaleźć projekcje rozwoju każdego kraju na 2024 rok. Ostatnie lata były dla wielu gospodarek niemałym wyzwaniem. Ostatnio nasz zachodni sąsiad – Niemcy – zanotował największy spadek realnych pensji od 2019.

Większość Europy balansowała w 2023 na granicy recesji. Stary Kontynent to od lat najwolniej rozwijający się region świata. Wyjątkiem jest jedynie jego wschodnia część z Polską na czele. W prognozach MFW na przyszły rok, można zauważyć, że na czele stawki znajdują się państwa z Azji i Afryki. To właśnie te regiony mają największy potencjał do dalszego rozwoju. Krajem, który w 2024 ma rozwijać się najszybciej jest Makau (w praktyce to część Chin). PKB ma tam wzrosnąć w przyszłym roku aż o 27.2%. Na drugim miejscu jest Gujana z ponad 26 – procentowym wzrostem gospodarczym, a podium zamyka Palau z 12-procentowym wzrostem.

Poza podium jednak, ale w pierwszej dwunastce znajduje się aż siedem państw afrykańskich. Są w śród nich np. Niger, Senegal czy Libia. W przypadku państw afrykańskich istotna jest jednak niska baza porównawcza.

Kraje, które według MFW będą miały najszybszy przyrost PKB w 2024 roku

Ropa naftowa napędza wzrost w GujanieMWF prognozuje dalsze wzrosty

Ciekawym przykładem państwa, które zawdzięcza swój wzrost wyłącznie dzięki czynnikom jednorazowym jest Gujana. To niewielkie państwo położone w Ameryce Południowej jest beneficjentem odkrycia na terenie jej wód przybrzeżnych gigantycznych złóż ropy naftowej. Dzięki nim rozwój tego kraju powinien potrwać jeszcze wiele lat. Najprawdopodobniej za kilkanaście lat Gujana w niczym nie będzie przypominać państwa, jakim jest dzisiaj.

Niewielkie domy z drewna zostaną zastąpione przez luksusowe wille, a turyści z całego świata będą podróżować do Gujany w poszukiwaniu luksusowej rozrywki, tak samo jak ciągną do Dubaju. Więcej o sukcesie Gujany przeczytacie we wpisie „Najszybciej rozwijający się kraj świata”.

PKB per capita dla Polski i Gujany

Jak poradzą sobie największe światowe gospodarki – prognoza MFW?

Wymienione wcześniej najszybciej rozwijające się państwa świata są na ogół bardzo małymi podmiotami politycznymi. Dużym po prostu ciężej rosnąć. Jak w 2024 roku mają radzić sobie największe państwa ? Okazuje się, że … bardzo słabo. Nie da się bowiem inaczej nazwać wzrostu PKB o wartości 1,4%. Właśnie o tyle mają urosnąć państwa rozwinięte gospodarczo. PKB USA ma w przyszłym roku wzrosnąć o 1,5% . PKB Niemiec o 0,9%, Francji o 1,3%, a Włochy o 0,7%. Chiny i Indie mają rozwijać się w tempie 4,2% i 6,3%. Gospodarka Polski ma urosnąć o 2,3%.

Prognozy wzrostu MFW największych państw świata w 2024 roku

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  reeartea
  reeartea
  2 miesięcy temu

  Gujana zostanie rozbita i przejeta, w celu exportu ropy porpzez ten kraj do rosji, iranu, turcji.. itp itd. Wenezuela zje Gujane bo jest uwiazana XL, wiec musi miec inne ujscie po innej stronie.