Czy powinieneś obawiać się dziś inflacji?! | DNA Rynków #298

opublikowano: 23 maja 2020

Niezależnie od tego, czy inwestujesz aktywnie na rynku akcji, w fundusze inwestycyjne, kupujesz obligacje lub jedynie zakładasz lokaty, to na pewno słyszałeś o czymś takim jak inflacja. Ostatnio spływa do nas cała masa pytań pełnych obaw o inflację. Czy faktycznie powinieneś się nią martwić i już niedługo czeka nas ekstremalna utrata wartości nabywczej złotego, a może otworzy ona zupełnie nowe możliwości dla twoich inwestycji? Odpowiedź na to pytanie postaram się znaleźć w tym odcinku DNA Rynków.

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Skąd biorą się obawy o inflację? – dzisiejsze obawy o inflację mają te same źródło, co poprzednio – bankierów centralnych.
  • Czy grozi nam hiperinflacja? – czy możliwa jest w naszej rzeczywistości gospodarczej powtórka z Zimbabwe czy chociaż Turcji?
  • Inflacja, której powinieneś się obawiać! – słabsze, ale regularne uderzenia potrafią czasem wykończyć bardziej niż jeden solidny strzał. Oto inflacja, jakiej powinieneś się obawiać!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #298

Skąd biorą się obawy o inflację?

Dzisiejsze obawy inflacyjne wynikają przede wszystkim z szalonej do granic możliwości aktywności banków centralnych. Widoczny na wykresie poniżej łączny bilans amerykańskiego FED, europejskiego EBC oraz japońskiego BOJ to w dużym uproszczeniu pomiar tego, ile bankierzy doprodukowali gotówki na rzecz walki z przeróżnymi kryzysami od 2005 roku. Wyskok widoczny w ostatnim czasie na pewno robi wrażenie. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów czy ekonomistów obawia się, że inflacja nagle i mocno wyskoczy.

Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!


Premium

Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna

Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!

Kliknij i zarejestruj się

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

19

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

19
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: