Jak epidemia poruszyła gospodarkami – 5 wykresów

Ogłoszona niedawno światowa pandemia koronawirusa zebrała już swoje pierwsze żniwo. Nie tylko w zakresie zdrowia, ale również gospodarczo. Dalej zakładamy, że to nie koniec świata, a gospodarka i rynek finansowy przeżyją koronawirusa, tak jak przeżyły inne epidemie. Pisaliśmy o tym na przykładach choćby w tekście o wirusowym zapaleniu rynkówFaktem jest jednak, że restrykcje, kwarantanny i przestoje produkcyjne wprowadzane okresowo na całym świecie potrząsną wieloma gospodarkami. Oto 5 wykresów i map, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć wpływ, jaki do tej pory epidemia miała na różne gospodarki.

Wyłączenie chińskich fabryk

Chiny odpowiadają mniej więcej za 1/3 światowej produkcji. Wprowadzona twardą ręką szeroka kwarantanna spowodowała również silny przestój w chińskiej produkcji. Jak silny najlepiej widać po zdjęciach satelitarnych zanieczyszczenia powietrza nad Chinami porównując styczeń tego roku z lutym. NASA poinformowała, że satelity odpowiadające za pomiar zanieczyszczeń zarejestrowały znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu w atmosferze. Wyłączenie Chin wpłynęło na łańcuchy dostaw wielu producentów ubrań, samochodów, elektroniki… w zasadzie prawie każda branża je odczuje lub odczuła. Z pozytywnych informacji warto wiedzieć, że Chińczycy powoli wracają do normalności, a fabryki zaczynają produkcje.

Zanieczyszczenie powietrza nad Chinami

Zanieczyszczenie powietrza nad Chinami przed i w trakcie epidemii koronawirusa
Źródło: NASA, BBC

Nadchodzący kryzys branży lotniczej

Transport osobowy, a zwłaszcza lotnictwo dostało w tym kwartale mocny cios. Najgorsze, co może się stać w tej branży to samolot, który nie lata. Obecnie, nie lata prawie żaden. Spójrz na liczbę rezerwacji lotniczych z USA do innych regionów. Te dane tylko się pogłębią po uwzględnieniu zawieszenia lotów do USA ze Strefy Schengen, czasowych zawieszeń lotów międzynarodowych w różnych krajach czy mocnego przestoju w transporcie turystycznym. Globalna branża lotnicza długo będzie podnosiła się po tym kwartale.

Zmiana w liczbie rezerwacji lotniczych z USA do różnych regionów rok do roku

Spadek ruchu lotniczego w związku z epidemią koronawirusa
Źródło: ForwardKeys, BBC

Katastrofa dla turystyki

Według danych Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) jeszcze w 2019 światowy wartość wydatków turystów na świecie wynosiła około 1,46 biliona dolarów. Od początku pomiarów z 2000 roku rosła ona każdego roku poza 2003 (epidemia SARS) i 2009 (początek globalnego kryzysu finansowego). Ten rok dopiero się zaczął, ale można być niemal pewnym, że branża turystyczna zaliczy spory dołek. Zgodnie z prognozami UNWTO wydatki te mogą skurczyć się o nawet 50 miliardów dolarów, a to dopiero wstępne prognozy. Najbardziej uderzy to w gospodarki, gdzie turystyka stanowi istotny % PKB. W Polsce to niecałe 5% PKB, ale już we Francji branża generuje ponad 10%, a w przypadku Włoch… ponad 13%.

Roczna Wartość wydatków turystów na świecie

Prognozowana zapaść w branży turystycznej na skutek epidemii koronawirusa COVID19
Źródło: UNWTO

Uderzenie w konsumpcję

Obawa przed wirusem mocno wpływa na zmianę nawyków. Przesiadywanie w domu nie sprzyja szerokim wydatkom konsumpcyjnym, w niektórych krajach jest to nawet wybitnie utrudnione przez zamknięcie sklepów. Ucierpi sektor hotelowo-restauracyjny, odzieżowy czy elektroniczny. Jako przykład warto spojrzeć na sprzedaż samochodów osobowych w Chinach, która w ciągu pierwszej połowy lutego spadła o… 92%. Są jednak branże, które na wirusowym zamieszaniu mogą zyskać. Producenci żywności czy kosmetyków zgodnie twierdzą, że popyt na ich produkty jest obecnie ogromny i dotyczy to niemal wszystkich krajów świata.

Sprzedaż samochodów w Chinach

Ogromny spadek sprzedaży aut osobowych w Chinach efektem koronawirusa COVID19
Źródło: China Passenger Car Association

Recesja puka do świata

Traktowanie koronawirusa jako głównego powodu światowej recesji jest oczywiście mocno przesadzone. Tak jak upadek Lehamn Brothers z 2008 jest tylko symbolicznym początkiem światowej recesji, tak pandemia koronawirusa będzie za kilka lat postrzegana jako symboliczny początek pęknięcia nawarstwionych problemów. Oczywiście dołoży ona swoje 5 groszy do pogłębienia spowolnienia w niektórych gospodarkach. Zwłaszcza tych z Europy Zachodniej czy Azji. Włochy i bez pandemii prognozowały tegoroczny wzrost PKB na poziomie ledwie symbolicznie przekraczającym 0%.

Prognozowany wpływ pandemii na globalną gospodarkę

Prognozowany wpływ pandemii koronawirusa na światowe gospodarki
Źródło: Rabobank, Macrobond

Do zarobienia
Piotr Cymcyk

43
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: