Jak epidemia poruszyła gospodarkami – 5 wykresów

Ogłoszona niedawno światowa pandemia koronawirusa zebrała już swoje pierwsze żniwo. Nie tylko w zakresie zdrowia, ale również gospodarczo. Dalej zakładamy, że to nie koniec świata, a gospodarka i rynek finansowy przeżyją koronawirusa, tak jak przeżyły inne epidemie. Pisaliśmy o tym na przykładach choćby w tekście o wirusowym zapaleniu rynkówFaktem jest jednak, że restrykcje, kwarantanny i przestoje produkcyjne wprowadzane okresowo na całym świecie potrząsną wieloma gospodarkami. Oto 5 wykresów i map, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć wpływ, jaki do tej pory epidemia miała na różne gospodarki.

Wyłączenie chińskich fabryk

Chiny odpowiadają mniej więcej za 1/3 światowej produkcji. Wprowadzona twardą ręką szeroka kwarantanna spowodowała również silny przestój w chińskiej produkcji. Jak silny najlepiej widać po zdjęciach satelitarnych zanieczyszczenia powietrza nad Chinami porównując styczeń tego roku z lutym. NASA poinformowała, że satelity odpowiadające za pomiar zanieczyszczeń zarejestrowały znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu w atmosferze. Wyłączenie Chin wpłynęło na łańcuchy dostaw wielu producentów ubrań, samochodów, elektroniki… w zasadzie prawie każda branża je odczuje lub odczuła. Z pozytywnych informacji warto wiedzieć, że Chińczycy powoli wracają do normalności, a fabryki zaczynają produkcje.

Zanieczyszczenie powietrza nad Chinami

Zanieczyszczenie powietrza nad Chinami przed i w trakcie epidemii koronawirusa
Źródło: NASA, BBC

Nadchodzący kryzys branży lotniczej

Transport osobowy, a zwłaszcza lotnictwo dostało w tym kwartale mocny cios. Najgorsze, co może się stać w tej branży to samolot, który nie lata. Obecnie, nie lata prawie żaden. Spójrz na liczbę rezerwacji lotniczych z USA do innych regionów. Te dane tylko się pogłębią po uwzględnieniu zawieszenia lotów do USA ze Strefy Schengen, czasowych zawieszeń lotów międzynarodowych w różnych krajach czy mocnego przestoju w transporcie turystycznym. Globalna branża lotnicza długo będzie podnosiła się po tym kwartale.

Zmiana w liczbie rezerwacji lotniczych z USA do różnych regionów rok do roku

Spadek ruchu lotniczego w związku z epidemią koronawirusa
Źródło: ForwardKeys, BBC

Katastrofa dla turystyki

Według danych Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) jeszcze w 2019 światowy wartość wydatków turystów na świecie wynosiła około 1,46 biliona dolarów. Od początku pomiarów z 2000 roku rosła ona każdego roku poza 2003 (epidemia SARS) i 2009 (początek globalnego kryzysu finansowego). Ten rok dopiero się zaczął, ale można być niemal pewnym, że branża turystyczna zaliczy spory dołek. Zgodnie z prognozami UNWTO wydatki te mogą skurczyć się o nawet 50 miliardów dolarów, a to dopiero wstępne prognozy. Najbardziej uderzy to w gospodarki, gdzie turystyka stanowi istotny % PKB. W Polsce to niecałe 5% PKB, ale już we Francji branża generuje ponad 10%, a w przypadku Włoch… ponad 13%.

Roczna Wartość wydatków turystów na świecie

Prognozowana zapaść w branży turystycznej na skutek epidemii koronawirusa COVID19
Źródło: UNWTO

Uderzenie w konsumpcję

Obawa przed wirusem mocno wpływa na zmianę nawyków. Przesiadywanie w domu nie sprzyja szerokim wydatkom konsumpcyjnym, w niektórych krajach jest to nawet wybitnie utrudnione przez zamknięcie sklepów. Ucierpi sektor hotelowo-restauracyjny, odzieżowy czy elektroniczny. Jako przykład warto spojrzeć na sprzedaż samochodów osobowych w Chinach, która w ciągu pierwszej połowy lutego spadła o… 92%. Są jednak branże, które na wirusowym zamieszaniu mogą zyskać. Producenci żywności czy kosmetyków zgodnie twierdzą, że popyt na ich produkty jest obecnie ogromny i dotyczy to niemal wszystkich krajów świata.

Sprzedaż samochodów w Chinach

Ogromny spadek sprzedaży aut osobowych w Chinach efektem koronawirusa COVID19
Źródło: China Passenger Car Association

Recesja puka do świata

Traktowanie koronawirusa jako głównego powodu światowej recesji jest oczywiście mocno przesadzone. Tak jak upadek Lehamn Brothers z 2008 jest tylko symbolicznym początkiem światowej recesji, tak pandemia koronawirusa będzie za kilka lat postrzegana jako symboliczny początek pęknięcia nawarstwionych problemów. Oczywiście dołoży ona swoje 5 groszy do pogłębienia spowolnienia w niektórych gospodarkach. Zwłaszcza tych z Europy Zachodniej czy Azji. Włochy i bez pandemii prognozowały tegoroczny wzrost PKB na poziomie ledwie symbolicznie przekraczającym 0%.

Prognozowany wpływ pandemii na globalną gospodarkę

Prognozowany wpływ pandemii koronawirusa na światowe gospodarki
Źródło: Rabobank, Macrobond

Do zarobienia
Piotr Cymcyk

43

Oceń materiał!

43


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: