5 wykresów pokazujących jak epidemia potrząsnęła gospodarkami - DNA Rynków

5 wykresów pokazujących jak epidemia potrząsnęła gospodarkami

Ogłoszona niedawno światowa pandemia koronawirusa zebrała już swoje pierwsze żniwo. Nie tylko w zakresie zdrowia, ale również gospodarczo. Dalej zakładamy, że to nie koniec świata, a gospodarka i rynek finansowy przeżyją koronawirusa, tak jak przeżyły inne epidemie. Pisaliśmy o tym na przykładach choćby w tekście o wirusowym zapaleniu rynków. Faktem jest jednak, że restrykcje, kwarantanny i przestoje produkcyjne wprowadzane okresowo na całym świecie potrząsną wieloma gospodarkami. Oto 5 wykresów i map, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć wpływ, jaki do tej pory epidemia miała na różne gospodarki.

Zobacz specjalne materiały DNA Rynków na kryzys:
W co NIE inwestować w czasie kryzysu?
W co INWESTOWAĆ w czasie kryzysu?

Wyłączenie chińskich fabryk

Chiny odpowiadają mniej więcej za 1/3 światowej produkcji. Wprowadzona twardą ręką szeroka kwarantanna spowodowała również silny przestój w chińskiej produkcji. Jak silny najlepiej widać po zdjęciach satelitarnych zanieczyszczenia powietrza nad Chinami porównując styczeń tego roku z lutym. NASA poinformowała, że satelity odpowiadające za pomiar zanieczyszczeń zarejestrowały znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu w atmosferze. Wyłączenie Chin wpłynęło na łańcuchy dostaw wielu producentów ubrań, samochodów, elektroniki… w zasadzie prawie każda branża je odczuje lub odczuła. Z pozytywnych informacji warto wiedzieć, że Chińczycy powoli wracają do normalności, a fabryki zaczynają produkcje.

Zanieczyszczenie powietrza nad Chinami.

Zanieczyszczenie powietrza w chinach

Źródło: NASA, BBC

Nadchodzący kryzys branży lotniczej

Transport osobowy, a zwłaszcza lotnictwo dostało w tym kwartale mocny cios. Najgorsze, co może się stać w tej branży to samolot, który nie lata. Obecnie, nie lata prawie żaden. Spójrz na liczbę rezerwacji lotniczych z USA do innych regionów. Te dane tylko się pogłębią po uwzględnieniu zawieszenia lotów do USA ze Strefy Schengen, czasowych zawieszeń lotów międzynarodowych w różnych krajach czy mocnego przestoju w transporcie turystycznym. Globalna branża lotnicza długo będzie podnosiła się po tym kwartale.

Zmiana w liczbie rezerwacji lotniczych z USA do różnych regionów rok do roku

Ogromny spadek rezerwacji lotniczych ze Stanów Zjednoczonych do innych części świata

Źródło: ForwardKeys, BBC

Katastrofa dla turystyki

Według danych Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) jeszcze w 2019 światowy wartość wydatków turystów na świecie wynosiła około 1,46 biliona dolarów. Od początku pomiarów z 2000 roku rosła ona każdego roku poza 2003 (epidemia SARS) i 2009 (początek globalnego kryzysu finansowego). Ten rok dopiero się zaczął, ale można być niemal pewnym, że branża turystyczna zaliczy spory dołek. Zgodnie z prognozami UNWTO wydatki te mogą skurczyć się o nawet 50 miliardów dolarów, a to dopiero wstępne prognozy. Najbardziej uderzy to w gospodarki, gdzie turystyka stanowi istotny % PKB. W Polsce to niecałe 5% PKB, ale już we Francji branża generuje ponad 10%, a w przypadku Włoch… ponad 13%.

Roczna Wartość wydatków turystów na świecie

Prognoza spadku wydatków turystycznych

Źródło: UNWTO

Uderzenie w konsumpcję

Obawa przed wirusem mocno wpływa na zmianę nawyków. Przesiadywanie w domu nie sprzyja szerokim wydatkom konsumpcyjnym, w niektórych krajach jest to nawet wybitnie utrudnione przez zamknięcie sklepów. Ucierpi sektor hotelowo-restauracyjny, odzieżowy czy elektroniczny. Jako przykład warto spojrzeć na sprzedaż samochodów osobowych w Chinach, która w ciągu pierwszej połowy lutego spadła o… 92%. Są jednak branże, które na wirusowym zamieszaniu mogą zyskać. Producenci żywności czy kosmetyków zgodnie twierdzą, że popyt na ich produkty jest obecnie ogromny i dotyczy to niemal wszystkich krajów świata.

Sprzedaż samochodów w Chinach

Zakupy aut w Chinach spadły o ponad 92% w związku z pandemią

Źródło: China Passenger Car Association

Recesja puka do świata

Traktowanie koronawirusa jako głównego powodu światowej recesji jest oczywiście mocno przesadzone. Tak jak upadek Lehamn Brothers z 2008 jest tylko symbolicznym początkiem światowej recesji, tak pandemia koronawirusa będzie za kilka lat postrzegana jako symboliczny początek pęknięcia nawarstwionych problemów. Oczywiście dołoży ona swoje 5 groszy do pogłębienia spowolnienia w niektórych gospodarkach. Zwłaszcza tych z Europy Zachodniej czy Azji. Włochy i bez pandemii prognozowały tegoroczny wzrost PKB na poziomie ledwie symbolicznie przekraczającym 0%.

Prognozowany wpływ pandemii na globalną gospodarkę

Jak bardzo ucierpią gospodarki przez koronawirusa

Źródło: Rabobank, Macrobond

Do zarobienia
Piotr Cymcyk
Zobacz specjalne materiały DNA Rynków na kryzys:
W co NIE inwestować w czasie kryzysu?
W co INWESTOWAĆ w czasie kryzysu?

Komentarze

  1. A dla czego Chiny skupu ja amerykański e akcje po grosz ach właśnie teraz? Zakupily 30procent spółek


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 94 )

Jak akcje stały się obligacjami, a obligacje akcjami?


5 wykresów pokazujących kryzys gospodarczy 2020


Wirusowe zapalenie rynków. Czy inwestorzy powinni bać się koronawirusa?


Rządowa Tarcza Antykryzysowa, na czym polega gospodarcza kroplówka i czy ochroni nas przez Korona-kryzysem?!


Z ziemi szwedzkiej do Polski! Jaka jest historia dzisiejszych banków centralnych?


Slider
Slider

Polecane wpisy

5 wykresów pokazujących kryzys gospodarczy 2020


Rządowa Tarcza Antykryzysowa, na czym polega gospodarcza kroplówka i czy ochroni nas przez Korona-kryzysem?!


Wirusowe zapalenie rynków. Czy inwestorzy powinni bać się koronawirusa?


Z ziemi szwedzkiej do Polski! Jaka jest historia dzisiejszych banków centralnych?


Jak akcje stały się obligacjami, a obligacje akcjami?


Najważniejsze wydarzenia gospodarcze dekady 2010-2019