10 subiektywnych NAJ ze świata finansów!
Kolejność przypadkowa i zupełnie subiektywna 😉
1. Największy rynek giełdowy na świecie
Skoro jesteśmy już przy temacie giełdy, warto napisać, który ze światowych parkietów jest największy. W tej kwestii raczej nie będzie zaskoczenia. Absolutną liderką pośród światowych giełd jest amerykańska New York Stock Exchange. Jej całkowita kapitalizacja w 2019 roku zbliżyła się do 29 bilionów dolarów (29 000 000 000 000 $). Dla porównania, nasza GPW warta jest w całości około 0,3 biliona $, czyli niemal 100 razy mniej. Biorąc jednak pod uwagę krótką historię naszego kapitalizmu, GPW radzi sobie całkiem nieźle na tle porównywalnych sąsiadów. Czy słyszałeś kiedyś o np. giełdzie praskiej albo budapesztańskiej? Pewnie nie. A to dlatego, że ich kapitalizacja jest znikoma nawet w porównaniu do naszej– niemal 10 krotnie mniejsza.
2. Największa Spółka na świecie
Skoro już jesteśmy za Oceanem, jesteśmy to jeszcze niedawno bo do 11 grudnia 2019 roku znaleźlibyśmy tam największą spółką pod względem kapitalizacji na świecie. Ten tytuł należał do rządzącej niepodzielnie, aczkolwiek z krótkotrwałą abdykacją na rzecz Amazona, spółki Apple. Według danych za grudzień 2019 giełdowa wycena popularnego „Jabłuszka” wynosi około 1 200 miliardów USD. Czyli… jakieś 4 razy więcej niż wartość wszystkich spółek na GPW razem wziętych. 11 grudnia sporo uległo jednak zmianie i największą giełdową spółkę świata znajdziemy w notowaniach na saudyjskiej giełdzie w Rijadzie. Gigant paliwowy Saudi Aramco po swoim ostatnim IPO wart jest dziś ponad 1 800 miliardów USD.
3. Największa spółka na GPW
Która spółka jest w takim razie perłą w koronie GPW? Niekwestionowanym liderem pod PKO BP której kapitalizacja wynosi 44,625 mld PLN (około 11 mld dolarów).
4. Największy bank na świecie
Największym bankiem w Polsce jest PKO BP, kto zatem jest branżowym gigantem na całym świecie? Ten tytuł według danych na początek roku 2019 należy do Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), którego aktywa warte są ponad 4 biliony dolarów. Pozostałe 2 miejsca na podium należą również do Chińskich banków, odpowiednio do China Construction Bank Corporation oraz Agricultural Bank of China.
Top 5 największych banków świata
Opracowanie DNA Rynków na podstawie: https://freezl.pl/blog/najwieksze-banki-swiata
5. Najdroższe akcje na świecie
Tytuł najdroższych akcji należy do holdingu należącego do giganta inwestycji, Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway. Cena akcji serii A w grudniu 2019 wynosi ponad 320 tysięcy dolarów. Skąd tak wysokie notowania? Powodów jest kilka. Głównym z nich jest zaufanie inwestorów do CEO spółki, zwanego „Wyrocznią z Omaha” odnotowującego kolejne giełdowe sukcesy za pośrednictwem swojego holdingu oraz faktu, iż Buffet jest przeciwnikiem przeprowadzania podziału akcji w celu zwiększenia ich dostępności cenowej dla szerszego grona inwestorów. Jego zdaniem niskie ceny akcji przyciągają krótkoterminowych graczy, który powodują niepożądaną zmienność cenową. W efekcie akcje holdingu Buffeta należą do najdroższych na świecie. Dla porównania, tytuł drugich najdroższych akcji na świecie należy do spółki transportowej Seabord Corporaion, której udziały są wyceniane na „zaledwie” około 4 100 dolarów. Podium zamyka spółka budowlana NVR Incorporated z wynikiem ~3 700$ za akcję.
6. Największy fundusz inwestycyjny
Skoro jesteśmy przy temacie inwestowania, jaki fundusz inwestycyjny jest największym na świecie? Tytuł ten według danych za trzeci kwartał 2019 należy do amerykańskiego funduszu hedgingowego Black Rock, którego wartość aktywów pod zarządzaniem szacowana jest na prawie 7 bilionów $. By uzmysłowić sobie skalę tego funduszu, warto posłużyć się przykładem. Gdyby sprzedał wszystkie swoje zarządzane aktywa, za uzyskane środki finansowe mógłby kupić wszystkie spółki z naszej GPW… ponad 20 razy i jeszcze by zostało. Sam fundusz zatrudnia 13 000 pracowników oraz posiada 120 zespołów inwestycyjnych w 30 krajach.
7. Największy wzrost w historii DJIA
Jeśli już mowa o inwestycyjnych sukcesach, największy z nich odnotował indeks DJIA 15 marca 1933 roku. Tego dnia wzrósł o 15,34%. Ta eksploazja inwestycyjnego entuzjazmu spowodowana była w głównej mierze uchwaleniem Emergency Banking Act, którego zadaniem było ustabilizowanie systemu bankowego w odpowiedzi na skutki Wielkiego Kryzysu.
8.Największy spadek w historii DJIA
19 października 1987. Sądny dzień dla amerykańskiej giełdy, znany społeczności inwestorów pod nazwą Czarnego Poniedziałku. Tego dnia w ciągu jednej sesji giełdowej indeks Dow Jones Industrial Average stracił 508 punktów, czyli 22,61% swojej wartości. Za możliwe przyczyny tego nagłego spadku podaje się przeszacowanie, brak płynności i psychologia rynku. Dokładne okoliczności nie są znane do dziś, jednak jedno jest pewne – był to największy spadek indeksu DJIA w historii i odbił się nie tylko na giełdzie w USA, ale również w Hong Kongu, Australii i Wielkiej Brytanii.
9. Najbogatszy człowiek na świecie
Bill Gates, twórca koncernu Microsoft do niedawna rządził niepodzielnie rankingiem Forbes’a skupiającym najbogatszych ludzi na świecie. Do niedawna, gdyż został zdetronizowany przez Jeff Bezosa, założyciela internetowego giganta Amazon. Panowie regularnie ostatnio prześcigają się o to kto będzie na czele rankingu, a po piętach depcze im również Bernard Arnault, właściciel koncernu LVMH. Całą trójka posiada już majątek przekraczający granicę 100 miliardów dolarów.
10. Najdłuższa kadencja prezesa GPW
Obiegowa opinia głosi, iż zostanie prezesem dużego przedsiębiorstwa jest dopiero połową sukcesu. Prawdziwą sztuką jest utrzymać się na stanowisku. Zwłaszcza w spółce Skarbu Państwa. Jak pisałem przy okazji artykułu o wpływie wyborów na giełdę, średnia długość kadencji prezesa takiego podmiotu w Polsce liczy nieco ponad 2 lata. U naszych sąsiadów ponad 2-3 razy dłużej. Tym bardziej budzi podziw, jak długo stanowisko prezesa giełdy piastował Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes i równocześnie współzałożyciel GPW. Jego kadencja trwała bowiem aż 15 lat, od 1991 do 2006r. Dla kontrastu, poza kadencją jego następcy, Ludwika Sobolewskiego, który pełnił urząd prezesa GPW przez 7 lat, średnia długość kadencji ich następców wynosi nieco ponad rok.
Ranking zamknięty?
Absolutnie nie! Zamieściłem w nim moim zdaniem najciekawsze, godne wyróżnienia TOP 10 ciekawostek ze świata finansów. Jeśli masz propozycję, co jeszcze powinno się znaleźć w rankingu, napisz ją w komentarzu.
Do zarobienia!
Maciej Kietliński
Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.