Wykresy Tygodnia DNA #004 – najsilniejsze jednodniowe umocnienie złotego od 2012 roku

opublikowano: 30 maja 2020

Komisja Europejska wytoczyła naprawdę ciężkie działa do walki z gospodarczym kryzysem. Tak ciężkie, że potrafiły umocnić w zaledwie jeden dzień polską walutę najbardziej od prawie 8 lat! W tym samym okresie Rada Polityki Pieniężnej „postanowiła” złotego osłabić niespodziewaną obniżką stóp procentowych, ale efekt tego zabiegu był dla naszej waluty zerowy. Mocno jednak wpłyną na polskich oszczędzających, którzy po raz kolejny dostali spory cios w swoje pieniądze. Cios tym silniejszy, że wartość gotówki w naszych portfelach w ciągu ostatnich 4 lat wzrosła o blisko 50 miliardów złotych!

Najważniejsze wykresy tego tygodnia:

  • Najniższe stopy procentowe w historii Polski – Rada Polityki Pieniężnej wykonała dość niespodziewany przez analityków ruch kolejnej obniżki stóp. Rynek poza sektorem bankowym nie zareagował jednak na tą informację zbyt silnie.
  • Europejski plan odbudowy gospodarki – Komisja Europejska planuje stymulację na ogromną skalę o wartości niemal 750 miliardów euro, a zgodnie z pierwotnym planem jej największym beneficjentem ma być… Polska!
  • Niespodziewane umocnienie złotego – spotkało nas najsilniejsze jednodniowe umocnienie polskiej waluty od 2012 roku. Powód? Zapowiedzi Komisji Europejskiej. Pytanie jak długo utrzyma się ich efekt.
  • Gwałtowny przyrost wartości depozytów – blisko 50 miliardów złotych przybyło gotówki w obiegu w Polsce przez pierwsze 4 miesiące 2020 roku. Rodacy pokochali gotówkę. Niestety będą na tym tracić.

Wykresy tygodnia DNA Rynków #004

Najniższe stopy procentowe w historii Polski

Stopy procentowe w Polsce spadły po raz kolejny i tym razem była to obniżka mocno niespodziewana. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je 28 maja do symbolicznej 0,1%. Spadek z poziomu 0,5% do 0,1% nie powoduje de facto jakichś wielkich zmian w gospodarce, ale na pewno przełoży się na jeszcze większe problemy oszczędzających na lokatach. Niskie oprocentowanie przy jednoczesnej wysokiej inflacji oznacza, że realne stopy są dziś w Polsce tak naprawdę na mocno ujemnych poziomach. Wszyscy oszczędzający, którzy za wszelką cenę chcą unikać ryzyka, godzą się na to, że ich gotówka będzie w skali roku efektywnie traciła po kilka procent.

Na decyzje RPP kompletnie nie zareagował polski złoty, co jest sporym zaskoczeniem, bo przy dość niskich stopach powinien się osłabić. Na ten moment jednak rynek walutowy jest dość spokojny. Warto jednak pamiętać, że decyzje o stopach procentowych przekładają się na zachowanie waluty również w dłuższym terminie.

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe w Polsce najniższe w historii
Opracowanie: DNA Rynków

Europejski plan odbudowy gospodarki

Europa przygotowuje się na gospodarczą odbudowę. Najbardziej szczodra wydaje się jak na razie Komisja Europejska, która przewiduje plan odnowy europejskiej gospodarki o wartości 750 miliardów euro. Z tego pakietu Polska miałaby otrzymać w formie dotacji blisko 38 miliardów. To oczywiście na razie jedynie wstępne propozycje, ale tak gigantyczna gospodarcza stymulacja nie może przejść bez echa. To potencjalny potężny impuls rozwojowy dla kraju. Gdyby wstępna propozycja utrzymała się do końca, to oczywiście Włochy, Francja czy Hiszpania otrzymałyby nominalnie o wiele większą pomoc. Jeśli jednak porównać wartość pomocy do faktycznie wpłaconej składki, to Polska utrzymuje pozycję największego beneficjenta tego pakietu pomocowego. W 4-letniej skali może to oznaczać umocnienie się złotego, wzrost wiarygodności polskiej gospodarki, a także wzrost PKB i w konsekwencji zyski na warszawskim parkiecie.

Wartość nowego pakietu stymulacyjnego w mld eur

Komisja Europejska i ogromny pakiet stymulacyjny o wartości 750 miliardów euro
Opracowanie: DNA Rynków

Niespodziewane umocnienie złotego

Ostatnie dni maja przynoszą wyraźne umocnienie się polskiej waluty. W stosunku do dolara polski złoty umocnił się z poziomu 4,20 do niemal równo 4,00. Tak silne jednodniowe umocnienie się polskiej waluty mogliśmy ostatnio obserwować w 2012 roku. Ta bezprecedensowa skala umocnienia to wyłączny efekt niespodzianki sprawionej przez Komisję Europejską dotyczącej planowanego programu stymulacyjnego, o którym pisaliśmy wcześniej. To właśnie oczekiwanie tych wielkich transferów gotówki do Polski generuje zwyżki polskiego złotego. Miłośników PLN warto jednak przestrzec, że poziom 4,00 może okazać się granicznym, bo mniej więcej tyle kosztował on jeszcze we wrześniu 2019, a więc w czasach mocno przed pandemią. Dalszy rozwój sytuacji jest więc mocno zależny od tego, czy uda się sforsować barierę 4 zł. Na razie, nic nie wskazuje jednak na to, aby było to możliwe.

Kurs USD/PLN

Opracowanie: DNA Rynków

Gwałtowny przyrost wartości depozytów

Polscy konsumenci pokochali ostatnio gotówkę. Niestety tylko tą, którą mogą szybko schować do portfela. Zgodnie z danymi NBP, przez pierwsze 4 miesiące 2020 roku, przyrost gotówki w obiegu w Polsce sięgnął blisko 50 miliardów złotych! Ogromna większość tej kwoty, bo aż 40 miliardów to gotówka, która pojawiła się w naszych portfelach w marcu i kwietniu tego roku, czyli wtedy kiedy najbardziej rosła gospodarcza i konsumencka niepewność. W tej chwili nosimy więc w naszych portfelach sporo pieniędzy. Warto, aby każdy z tak chomikujących gotówkę pamiętał, że inflacja działa każdego dnia i każdego dnia te gigantyczne niezainwestowane nigdzie środki tracą na wartości.

Wzrost wartości depozytów gospodarstw domowych w mld zł

Wzrost wartości depozytów gospodarstw domowych w mld zł
Opracowanie: DNA Rynków

Do zarobienia!
DNA Rynków

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

15

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

15
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: