Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - wrzesień 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – wrzesień 2019

Gospodarcze déjà vu z 2016

Wrześniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków po raz czwarty z rzędu wskazuje, że polska koniunktura gospodarcza spowalnia. W przeciwieństwie do odczytu z sierpnia, tym razem zauważalne pogorszenie sytuacji nastąpiło w ocenie bieżącej sytuacji (oś pozioma). Ocena perspektyw na kolejne dwa kwartały pozostała bez zmian nadal wskazując na spowolnienie.

Analizując cztery ostatnie odczyty wskaźnika jednoznacznie możemy stwierdzić, że szczyt koniunktury już za nami. Najbliższe dwa kwartały będą decydujące dla skali spowolnienia. Na podstawie historycznych odczytów wskaźnika znajdujemy analogię do obecnej sytuacji gospodarczej w trzecim kwartale 2016 roku. Podobnie jak wtedy teraz także najwięksi partnerzy handlowi mocują się ze słabnącą koniunkturą. Ówczesny szok brexitowy odpowiada dzisiejszym chaotycznym zmianom w kwestii wojen handlowych. Natomiast poziomy warszawskiej giełdy są, podobnie jak wtedy, po 1,5 rocznym spadku od szczytu. Finalnie, początek 2017 roku przyniósł globalne ożywienie i obawy o gospodarkę skończyły się na strachu.

Skłaniamy się jednak do interpretacji, że tym razem sytuacja nie będzie tak pozytywna. Dostrzegamy możliwą poprawę w związku z działaniami banków centralnych i obniżkami stóp procentowych. Może to pomóc stymulacji gospodarczej, przy czym bazując na składowych wskaźnika nie widzimy realnego wpływu tych działań w skali najbliższych dwóch kwartałów na krajową koniunkturę.

Jednocześnie, jesteśmy sceptyczni w kwestii jednoznacznie negatywnego scenariusza, w którym krajowa gospodarka pogrążą się w recesji. Składowe Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pokazują wyraźnie mocną krajową konsumpcję i utrzymanie poziomu inwestycji do końca 2019 roku. Te elementy nie dopuszczą do spadku PKB poniżej 3,5% w kolejnych dwóch kwartałach.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Dla Inwestorów najnowszy odczyt wskaźnika oznacza, że do końca 2019 nadzieje na znaczące wzrosty na rynku akcji powinny być stonowane. Jedynie niespodziewany i nadzwyczaj pozytywny rozwój globalnej sytuacji mógłby doprowadzić do istotnych zwyżek. Obecny stan koniunktury, jak podkreślaliśmy miesiąc temu, sugeruje ostrożniejsze alokowanie środków w ryzykowne aktywa. Jednocześnie, obecny odczyt zmniejsza ryzyko silnie negatywnego scenariusza do zaledwie kilkunastu procent. To pozwala inwestorom oczekiwać mniejszej zmienności na rynku w kolejnych miesiącach. W takiej sytuacji powinni oni podnieść poziomy stop-lossów, ponieważ w przypadku realizacji negatywnego scenariusza spadek, będący większym zaskoczeniem, będzie gwałtowniejszy. Zatem taka decyzja pozwoliłaby lepiej chronić kapitał przed negatywnymi konsekwencjami.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – kwiecień 2020


O naturze w gospodarce, z czego składa się cykl koniunkturalny?


Rynek pracy w zapaści, czy czeka nas powrót do 20% bezrobocia?!


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Slider
Slider

Polecane wpisy

Rynek pracy w zapaści, czy czeka nas powrót do 20% bezrobocia?!


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – kwiecień 2020


O naturze w gospodarce, z czego składa się cykl koniunkturalny?


Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.