Najgorsze za inwestorami, ale jeszcze przed gospodarką

opublikowano: 01 kwietnia 2020

Kwietniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pokazał gwałtowne załamanie się krajowej koniunktury gospodarczej. Po miesiącach wskazywania na spowolnienie, obecny odczyt jednoznacznie wskazuje na wejście gospodarki w recesję. Skala spadku jest wyjątkowa, a sytuacja jak na razie nie zwiastuje żadnych sygnałów poprawy. Porównywalnie mocno pogorszyła się zarówno bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa).

Już w lutowym odczycie wskaźnika podkreślaliśmy, że negatywnie zaskoczyła większość danych opisujących perspektywy gospodarcze w Polsce. Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że polska gospodarka rozpoczyna drugi kwartał 2020 roku w płytkiej recesji. Skokowo spadła również ocena sytuacji na rynku pracy, a dodatkowo rekordowo negatywnie wypadła koniunktura w sektorze nieruchomości.

Analizując poszczególne składowe wskaźnika i uwzględniając nowe ograniczenia dla gospodarki krajowej oraz u zagranicznych parterów można oczekiwać, że sytuacja gospodarcza w drugim kwartale 2020 roku dalej będzie się pogarszać. Szczególnie w segmencie bieżącej oceny sytuacji. To bezpośredni efekt praktycznego wyzerowania segmentu inwestycji w całej gospodarce. Oczekiwania, że te inwestycje w końcu ruszą, powinny podtrzymywać przyszłe odczyty naszego Wskaźnika Koniunktury.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków koresponduje z płytką recesją polskiej gospodarki i spadkiem PKB na poziomie 2,0% w kolejnych dwóch kwartałach. Oczekujemy pogorszenia się tych danych w kolejnych miesiącach. Każdy dodatkowy szok podażowy lub popytowy oraz utrzymująca się krajowa i światowa kwarantanna może jednak pogłębić te spadki.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od kwietnia 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do września 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się jeszcze spadków szerokiego rynku o zasięgu do 10%.

Wskaźnik Koniunktury DNA, kwiecień 2020 w porównaniu z indeksem WIG
Źródło: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

Od czasu marcowej publikacji wskaźnika giełda spadła o 17%, kończąc jeden z najgorszych miesięcy i najgorszy kwartał w ciągu ostatnich 25 lat. Kwietniowy odczyt wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dla inwestorów prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW spadek o maksymalnie 10 procent. Skala przeceny nie powinna zatem przekroczyć szczytu paniki rynkowej z połowy marca. Dla inwestorów długoterminowych daje to potencjalnie atrakcyjną stopę zwrotu przy ograniczonym ryzyku.

Ponadto, jak podkreślaliśmy ostatnio to dobry czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, kwiecień 2020

Wskaźnik Koniunktury DNA, kwiecień 2020
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Ożywienie słabsze od oczekiwań
    Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na postępującą poprawę nastrojów w polskiej gospodarce. Nastąpiła zauważalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po […]
33

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

33
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: