Najgorsze za inwestorami, ale jeszcze przed gospodarką
Kwietniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pokazał gwałtowne załamanie się krajowej koniunktury gospodarczej. Po miesiącach wskazywania na spowolnienie, obecny odczyt jednoznacznie wskazuje na wejście gospodarki w recesję. Skala spadku jest wyjątkowa, a sytuacja jak na razie nie zwiastuje żadnych sygnałów poprawy. Porównywalnie mocno pogorszyła się zarówno bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa).
Już w lutowym odczycie wskaźnika podkreślaliśmy, że negatywnie zaskoczyła większość danych opisujących perspektywy gospodarcze w Polsce. Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że polska gospodarka rozpoczyna drugi kwartał 2020 roku w płytkiej recesji. Skokowo spadła również ocena sytuacji na rynku pracy, a dodatkowo rekordowo negatywnie wypadła koniunktura w sektorze nieruchomości.
Analizując poszczególne składowe wskaźnika i uwzględniając nowe ograniczenia dla gospodarki krajowej oraz u zagranicznych parterów można oczekiwać, że sytuacja gospodarcza w drugim kwartale 2020 roku dalej będzie się pogarszać. Szczególnie w segmencie bieżącej oceny sytuacji. To bezpośredni efekt praktycznego wyzerowania segmentu inwestycji w całej gospodarce. Oczekiwania, że te inwestycje w końcu ruszą, powinny podtrzymywać przyszłe odczyty naszego Wskaźnika Koniunktury.
Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków koresponduje z płytką recesją polskiej gospodarki i spadkiem PKB na poziomie 2,0% w kolejnych dwóch kwartałach. Oczekujemy pogorszenia się tych danych w kolejnych miesiącach. Każdy dodatkowy szok podażowy lub popytowy oraz utrzymująca się krajowa i światowa kwarantanna może jednak pogłębić te spadki.
Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od kwietnia 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do września 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się jeszcze spadków szerokiego rynku o zasięgu do 10%.
Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków:
Od czasu marcowej publikacji wskaźnika giełda spadła o 17%, kończąc jeden z najgorszych miesięcy i najgorszy kwartał w ciągu ostatnich 25 lat. Kwietniowy odczyt wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dla inwestorów prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW spadek o maksymalnie 10 procent. Skala przeceny nie powinna zatem przekroczyć szczytu paniki rynkowej z połowy marca. Dla inwestorów długoterminowych daje to potencjalnie atrakcyjną stopę zwrotu przy ograniczonym ryzyku.
Ponadto, jak podkreślaliśmy ostatnio to dobry czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.
Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, kwiecień 2020
Do zarobienia!
Piotr Cymcyk
> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <
Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.