W co inwestować na drugi kwartał 2021? | DNA Rynków #333

opublikowano: 02 kwietnia 2021

Publiczny portfel DNA Rynków obchodzi właśnie swoją pierwszą rocznicę. Od końca marca 2020 roku publikujemy go regularnie na początku każdego kwartału. Jego założenia są bardzo proste i niezmienne. Dokonujemy alokacji kapitału na samym początku kwartału, a następnie nic nie zmieniamy. Włożone do portfela instrumenty muszą również być super płynne! Dzięki temu można być pewnym, że z inwestycji można codziennie wyjść, albo do niej dołączyć po obecnych cenach rynkowych. Nie interesują nas inwestycje w małe spółki i rzadko kiedy w ogóle interesują nas tutaj inwestycje w spółki indywidualne, gdzie często czas reakcji na ewentualne zmiany otoczenia musi być szybki, a stopa zwrotu jest papierowa, bo podczas wyjścia z inwestycji może pojawić się spory spread.

Alokacja wybrana z góry na cały kwartał musi być odpowiednio zdywersyfikowana na wszystkich frontach, więc inwestujemy tutaj w całe rynki. Głównie za pośrednictwem funduszy ETF.

Portfel publiczny to rozwiązanie dla tych, którzy nie są zainteresowani regularnym i częstym handlem na rynku. W pierwszym kwartale 2021 roku transakcje zrobiliśmy dokładnie 9 stycznia w dniu publikacji (dla instrumentów, które dało się kupić w sobotę) lub na początku sesji 11 stycznia (w poniedziałek). Widzisz więc, że jest to portfel w 100% transparentny. Następnie za stopę zwrotu po kwartale uznajemy wycenę portfela na dzień 1 kwietnia po zamknięciu się sesji. Zmian na drugi kwartał dokonamy przy otwarciu się rynków już po świętach.

Podsumowanie i pełny opis alokacji, jaką przyjęliśmy, można znaleźć w odcinku „W co inwestować na pierwszy kwartał 2021? | DNA Rynków #321” . Teraz przyszedł czas rozliczeń pierwszego kwartału 2021 oraz podsumowania okrągłego roku na publicznym portfelu. Sprawdzimy, ile dało się zarobić. Dokonamy też sporego przetasowania instrumentów w portfelu kolejne trzy miesiące 2021 roku. Pamiętaj jednak, że nie znamy Twojej sytuacji finansowej czy skłonności do ryzyka więc wszelkie decyzje, jakie podejmujesz, są tylko twoje. My jedynie dzielimy się naszym doświadczeniem.

Zobacz też inne strategie inwestycyjne DNA:

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #333

Portfel DNA na I kwartał 2021 zyskuje prawie 10% w ciągu kwartału!

Pierwszy kwartał 2021 roku upłynął na głównych rynkach dość spokojnie, a nawet ospale. Zapowiadany przez styczniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dla Polski i polskiej giełdy trend boczny na rynku utrzymał się przez cały kwartał (Zobacz: „Nadchodzący trend boczny?”) i nie wprowadził na GPW żadnych istotnych zmian. Na zagranicznych rynkach jednak dynamika giełdowych wzrostów również osłabła. Indeks Nasdaq znajduje się dziś na niewielkim plusie, licząc od początku 2021 roku i zaliczając po drodze zdrową korektę przekraczającą 12%. Indeks S&P500 po burzliwym lutym i równie burzliwym marcu dotarł w końcu powyżej poziomu 4000 punktów, ale również nie odbyło się to bez problemów. Tym bardziej zadowoleni jesteśmy z wyników naszego publicznego portfela w minionym kwartale.

Skonstruowany na początku tego roku modelowy portfel prezentował się tak, jak poniżej. Konkretne instrumenty, które dają ekspozycję na wskazane rynki, podawaliśmy już we dedykowanym do tego wpisie. Możesz go znaleźć na: „W co inwestować na pierwszy kwartał 2021? | DNA Rynków #321”

Modelowy portfel po zmianach na początku I kwartału 2021

Modelowy portfel po zmianach na początku I kwartału 2021
Opracowanie: DNA Rynków

Gdyby opisywane w tamtym wpisie instrumenty, inwestor nabył w pierwszym możliwym, po publikacji wpisu dniu, to skutkowałyby one zwrotem dla całego portfela na poziomie ok. 9,96%! Jednocześnie warto mocno podkreślić, że każdy z wybranych instrumentów charakteryzuje się wysoką płynnością i bez przeszkód mógłby być kupiony oraz sprzedany po aktualnych cenach rynkowych. Prawie 10% zysku, to przy zachowaniu się rynków w tym okresie wynik według nas naprawdę bardzo dobry. Oczywiście silniejsza ekspozycja na rynek surowców skutkowała zwiększeniem się ryzyka w porównaniu z poprzednimi kwartałami portfela publicznego. Inwestor decydujący się na taki portfel doświadczyłby maksymalnego obsunięcia kapitału na całym portfelu w wysokości ok. 6,5% na przestrzeni zaledwie 1,5 tygodnia (dokładnie w okresie 20.01 – 29.01). Nie dziwi nas to, bo wielokrotnie podkreślaliśmy, że rynek surowców daje niekiedy bardzo dobre szanse na zyski, ale jest często o wiele bardziej zmienny niż rynek akcyjny.

Stratne w portfelu okazały się trzy pozycje, na które portfel na szczęście miał stosunkowo niewielką ekspozycję. Mowa tutaj o akcjach polskich banków, które w ciągu ostatniego kwartału również utrzymały się w panującym trendzie bocznym oraz złocie, które co prawda spadło od początku roku dość mocno, ale silne umocnienie się dolara uratowało ten wynik i finalnie inwestycja w złoto przyniosła tylko niewielki minus.

Największy pozytywny wpływ na portfel wywarł rynek surowców. Silne wzrosty cen ropy i miedzi, w które ulokowaliśmy spory kapitał, przyniosły dla całego portfela zwrot odpowiednio 3,5% oraz 2,16%. Dobrze poradził sobie również amerykański rynek akcji, gdzie zdecydowaliśmy się postawić na mniejsze spółki, a nie największe indeksy oraz debiutant w naszym portfelu, czyli rynek kryptowalut. Bitcoin stanowił co prawda jedynie 2% całego portfela, ale zanotował kolejną zwyżkę o ponad 55% i tym samym również dołożył mocny 1% do całej stopy zwrotu.

Efekty portfela prezentowanego na początku stycznia 2021 na DNA Rynków po całym I kwartale 2021 roku

Efekty portfela prezentowanego na początku stycznia 2021 na DNA Rynków po całym I kwartale 2021 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Od początku funkcjonowania portfela publicznego DNA, tj. od końcówki marca 2020 roku wyniki prezentują się więc następująco:

II kwartał 2020 = + 18,67%
III kwartał 2020 = + 4,71%
IV kwartał 2020 = + 5,85%

I kwartał 2021 = + 9,96%

Łącznie daje to dotychczasową stopę zwrotu za ostatnie 12 miesięcy na poziomie około 44,4%, a przypomnijmy, że portfele wymagały od inwestora minimalnej aktywności i dokonywania transakcji jedynie na początku każdego kwartału. Nas taki wynik niesamowicie cieszy, tym bardziej że i ryzyko portfela przez cały czas utrzymywało się na stosunkowo niewielkim poziomie, przez co nawet osoby o słabych nerwach powinny wytrzymać na nim rynkowe korekty. Utrzymaliśmy również serię kolejnego zyskownego kwartału. Od początku uruchomienia portfela publicznego, wykres jego stopy zwrotu wygląda następująco (ujęcie tygodniowe).

Perspektywy na II kwartał 2021

Najważniejsze pytania dotyczące rynkowej kondycji na drugi kwartał 2020 roku dotyczą tego, czy utrzymujący się trend boczny będzie kontynuowany oraz, czy ostatnia przecena spółek typu „growth” na amerykańskim parkiecie ma jeszcze szansę się pogłębić. Indeks Nasdaq zaliczył korektę rzędu 12,5%, ale sporo tamtejszych spółek wzrostowych cofnęło się o nawet 50% od swoich szczytów. Zastanawiać może więc, na ile trwałe jest ostatnie odbicie tego indeksu. Boczny trend na GPW nas nie zaskakuje, bo dokładnie tego spodziewaliśmy się po wspomnianych już odczytach wskaźnika. Nasdaq pomimo swojego obsunięcia i mocnego „lagowania” wobec pozostałych indeksów w USA również nie wydaje się mieć obecnie powodów do pogłębienia się korekty.

Trend boczny na GPW na razie nie zaskakuje

Trend boczny na GPW na razie nie zaskakuje
Źródło: DNA Rynków

Światło w tunelu zapalił na razie odczyt tego samego Wskaźnika z początku marca (Zobacz „Czas letniej hossy na GPW?”), a następnie z początku kwietnia (Zobacz „Silne wzrosty GPW możliwe już niedługo”). Każdy z nich sugeruje, że w najbliższym czasie na GPW może dojść do odbicia, które jak na razie swój zasięg szacuje na nawet 10%. Miałoby to wydarzyć się w okresie letnim. Oczywiście nie możemy mieć żadnej pewności czy ruch wzrostowy nie zacząłby się już na przykład w maju lub w czerwcu, a ponieważ w portfelu publicznym alokacji dokonujemy raz na kwartał, to na pewno musimy część kapitału na taki scenariusz postawić już dzisiaj.

Estymowana ścieżka indeksu WIG na najbliższe 6 miesięcy od kwietnia 2021

Estymowana ścieżka indeksu WIG na najbliższe 6 miesięcy od kwietnia 2021
Źródło: DNA Rynków

Ostatnia korekta w USA rozbudziła też pytanie o to, czy to już czas na większe schłodzenie rynków po ostatnich rajdach. Innymi słowy, czy przypadkiem nie jest już zbyt drogo? Odpowiedź na takie pytanie wydaje się jednoznaczna. Tak, jest drogo. Wszelkie wskaźniki, które pokazują, jak historycznie zachowywała się amerykańska giełda to potwierdzają. Wystarczy spojrzeć choćby na Wskaźnik PE Schillera dla rynku USA czy słynny Wskaźnik Buffetta obliczony dla całego globalnego rynku akcji. Każdy z nich mówi, że jesteśmy dziś w rejonach, które można historycznie uznać za drogie.

Wskaźnik PE Schillera dla USA (na górze) oraz Wskaźnik Buffetta dla globalnego rynku akcji (na dole)

Wskaźnik PE Schillera dla USA (na górze) oraz Wskaźnik Buffetta dla globalnego rynku akcji (na dole)
Źródło: Bloomberg oraz multipl.com

Tylko że sam fakt, że jest drogo, w żadnym stopniu nie oznacza tego, że nie może być drożej. Może i absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie w tym, aby Wskaźnik Buffetta z poziomów 123 pkt wzrósł do 130, 140, czy nawet 150 pkt. Amerykańska giełda jest dziś droga i jednocześnie za chwilę może być droższa, później jeszcze droższa, a potem jeszcze trochę droższa. Podejmowanie decyzji odgórnie na cały kwartał nie może być związane z konkretną próbą przewidzenia, że już za chwilę będzie jakieś załamanie. Historia pokazuje bowiem, że nie posiadanie akcji w portfelu to w dłuższym terminie dużo większe ryzyko niż ich posiadanie.

Jeśli spojrzymy na ostatnie 100 lat, tj. 10 dekad dla amerykańskiego rynku akcji, to pominięcie zaledwie 10 (!) najlepszych dni w całej dekadzie diametralnie obniża finalną stopę zwrotu. Oczywiście działa to w dwie strony i jeśli udałoby się pominąć 10 najgorszych dni sesyjnych w całej dekadzie, to wynik portfela staje się ekstremalnie lepszy. Nie miejmy jednak złudzeń. Praktycznie niemożliwe jest pominięcie akurat 10 najgorszych dni czy najlepszych dni w ciągu całej dekady, bo nikt nie będzie bawił się w aż taki trading. Z tego zestawienia warto jednak wyciągnąć następujący wniosek. Gdy rynek długoterminowo rośnie, to naprawdę warto na nim być, bo przypadkowe pominięcie akurat jednego z lepszych dni może odcisnąć na portfelu mocne piętno. Przygotowaliśmy również podobną analizę dla polskiego rynku, która pojawi się na portalu tuż po świętach.

Stopa zwrotu z indeksu S&P500 w poszczególnych dekadach jeśli uniknęlibyśmy zaledwie 10 najlepszych lub najgorszych dni w całej dekadzie

Stopa zwrotu z indeksu S&P500 w poszczególnych dekadach jeśli uniknęlibyśmy zaledwie 10 najlepszych lub najgorszych dni w całej dekadzie
Źródło: BofA Global Research

Tworząc alokację na drugi kwartał 2021 roku mamy też z tyłu głowy największe dotychczasowe ryzyko, które zachwiało technologicznymi spółkami w USA w pierwszym kwartale. Mowa o dynamice wzrostu rentowności 10-letnich obligacji USA. O tym, jak duże ryzyko niesie on ze sobą, pisaliśmy o wiele szerzej w osobnym wpisie „Czy wzrost rentowności obligacji doprowadzi do kolejnego kryzysu?”. Dalsze tak dynamiczne zwyżki mogłyby mocno zaszkodzić giełdom. Niektóre z analiz wskazują jednak na to, że ostatnia szybka wyprzedaż amerykańskich obligacji powinna zwolnić. To również tłumaczyliśmy w osobnym wpisie „Czy to Japończycy wyprzedawali amerykańskie obligacje?”. Sądzimy też, że FED nie pozwoliłby na przekroczenie pewnego poziomu rentowności obligacji i przy mocnym przebiciu 2% wkroczyłby do akcji. Dlatego też pamiętamy o tym ryzyku, ale nie blokuje nas to przed dalszą obecnością na rynku akcji.

Nie odwracamy też głowy od rynku surowców, który w pierwszym kwartale dał nam największe zyski. Ciężko nam spodziewać się drugiej aż tak silnej fali, ale uwzględniamy to, że surowce mogą być na początku swojej bardzo długiej hossy. Ostatnia surowcowa hossa zaczęła się w 2002 roku i przez kolejne 55 miesięcy wyniosła indeksy surowców na poziom prawie 250% wyżej. To, co obserwujemy od kwietnia 2020 roku, może być dopiero początkiem wzrostowej fali na tej klasie aktywów, dlatego też absolutnie nie rezygnujemy z tej klasy również w nadchodzącym kwartale. Tym razem jednak decydujemy się na alokację w ogólny koszyk surowcowy zamiast w wybrane surowce.

Przebieg ostatniej dużej hossy na rynku surowców w porównanie z obecnymi zwyżkami

Przebieg ostatniej dużej hossy na rynku surowców w porównanie z obecnymi zwyżkami
Źródło: institutionalinvestor.com

Modelowy portfel na drugi kwartał 2021

Czas w takim razie na konkrety, ale zanim to jeszcze jedno ważne zastrzeżenie. Pamiętaj, że założenia publicznego portfela to zmiany dokonywane raz na kwartał niezależnie od sytuacji na rynku oraz odpowiednia dywersyfikacja. Oznacza to, że w portfelu tym nie znajdziesz złotych strzałów, które zarobią po 300% w chwilę, bo zwyczajnie takie instrumenty mają zbyt dużą zmienność, na którą przy zmianach raz na kwartał nie można sobie pozwolić. Czy więc w ciągu ostatnich 12 miesięcy można było zarobić na rynku więcej niż 44,4%, jakie osiągnął ten portfel? Oczywiście, że tak, ale ochrona kapitału w przypadku, gdyby sytuacja na rynku rozwinęła się niekorzystnie, nie byłaby tak dobra.

Jeśli interesują Cię aktywnie prowadzone strategie inwestycyjne, gdzie dokonujemy również alokacji w poszczególne akcje na rynku polskim i zagranicznych, to zachęcam Cię do dołączenia do naszej Strefy Premium DNA. Znajdziesz tam wgląd w dedykowane strategie inwestycyjne, które prowadzimy na własnych oszczędnościach, sporo zamkniętych analiz poszczególnych spółek oraz regularne spotkania na żywo, gdzie omawiamy sytuację na rynkach.

I pamiętaj po raz kolejny – każdą większą inwestycję ZAWSZE rozkładaj na transze zakupowe stosując zasadę – łyżeczką, a nie chochlą!

Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na drugi kwartał 2021? 

Modelowy portfel inwestycyjny na drugi kwartał 2021 roku.

Modelowy portfel inwestycyjny na drugi kwartał 2021 roku.
Opracowanie: DNA Rynków

Pamiętaj, że jedyną informacją w 100% dobrze identyfikującą fundusz ETF jest kod ISIN!

Rynek akcji USA, małe i średnie spółki (10%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

  • DB X-TRACKERS RUSSELL MIDCAP, ISIN: IE00BJZ2DC62 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Surowce (10%)

Ekspozycję na cały zdywersyfikowany rynek surowców można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • WisdomTree Enhanced Commodity UCITS ETF – USD Acc, ISIN: IE00BYMLZY74 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Rynek akcji – Świat (25%)

Ekspozycję na zdywersyfikowany rynek globalnych akcji można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Accumulation, ISIN: IE00BK5BQT80 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Rynek akcji – Polska, WIG20TR (7,5%)

Ekspozycję na indeks WIG20 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

  • Beta ETFWIG20TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Polska, mWIG40TR (7,5%)

Ekspozycję na indeks mWIG40 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

  • Beta ETF mWIG40TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Nasdaq bez ryzyka walutowego (7,5%)

Po ostatnim osłabieniu się złotego przyjmujemy, że istnieje ryzyko jego chwilowego wzmocnienia, co uderzyłoby w nasz wynik portfela więc do alokacji kapitału na rynek Nasdaq wykorzystamy fundusz ETF, który pozbawiony jest ryzyka walutowego. Taką ekspozycję można uzyskać za pomocą niedawnego debiutanta na GPW, o którym pisaliśmy również w osobnym wpisie „Pierwszy ETF na NASDAQ na polskiej giełdzie już dostępny!”

  • Beta ETF Nasdaq 100 PLN (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Obligacje korporacyjne (15%)

Ekspozycję na zdywersyfikowany globalny rynek obligacji korporacyjnych można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares $ Short Duration High Yield Corp Bond UCITS ETF USD (Acc), ISIN: IE00BZ17CN18 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Bitcoin (2%)

Pomimo dalszych zwyżek kryptowaluty decydujemy się utrzymać ją w portfelu. Włączanie się kolejnych instytucji w rynek kryptowalut, jak ostatnio PayPala sprawia, że dalej wystepuje tam potencjał na spekulacyjne zwyżki ceny.

„Parking” dla gotówki (15%)

Zachowujemy 15% gotówki w bezpiecznym funduszu „na przechowanie” kapitału ponieważ chcemy ograniczyć zmienność kapitału, a obecna alokacja powyżej jest już stosunkowo agresywna. Gotówkę zaparkujemy np. w funduszu

Na koniec przypomnę, że żadna z firm nie jest powiązana z nami linkami afiliacyjnymi ani umowami. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań funduszy i ETF które również spełnią powyższe założenia.

Pamiętaj też, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do zarobienia!
Zespół DNA Rynków

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

50
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

50
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: