Portfel DNA Rynków – Strategia „Kilimandżaro”

Kilimandżaro to najwyższa góra Afryki. Nie jest to wycieczka dla niedzielnego turysty wyposażonego w klapki i kanapkę. To jednak wciąż szczyt poniżej 6000 metrów i nie wymaga butli z tlenem lub dekad przygotowań. Przy pewnym doświadczeniu jest już osiągalna dla każdego niezależnie od wieku.

Dokładnie tak samo, jak strategia Kilimandżaro. Zdecydowanie nie jest to jednak strategia dla osoby stawiającej w inwestowaniu swoje pierwsze kroki. Dopiero ktoś z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem, powinien zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jesteś już subskrybentem DNA Rynków Premium?
Przejdź do szczegółów portfela Kilimandżaro.

Zdecydowanie odradzam strategię Kilimandżaro dla początkującego. Główne wyzwanie, z jakim trzeba się zmierzyć, to potencjalna zmienność. To strategia mocno ryzykowna. Oczywiście tylko dzięki temu zapewnia większy potencjał zysków, ale czasem wymaga to naprawdę mocnego zaciśnięcia zębów.

Strategię budujemy tak, żeby oczekiwać od niej średniorocznej stopy zwrotu na poziomie 16%. Pamiętaj jednak, że 16% stopa zwrotu musi być rozpatrywana w ujęciu średniorocznym. To wynik, który w długim terminie bije szeroki rynek akcji ponad dwukrotnie i pozwala na podwojenie kapitału w 5 lat.

To naprawdę wysokie oczekiwania, które wiążą się z gigantyczną zmiennością. W efekcie minimalny horyzont inwestycyjny Kilimandżaro to 5 lat.

Rozpatrywanie wyników tej strategii w krótszym interwale nie ma sensu. Znajdując spółki, które uważamy za prawdziwe perły, będziemy gotowi w przypadku tej strategii zaakceptować nawet ekstremalne papierowe straty, uśredniając konsekwentnie cenę akcji danej spółki, o ile tylko będzie ona dalej zdrowa fundamentalnie. To strategia, która wymaga naprawdę silnej dyscypliny.

Jaki kapitał jest odpowiedni dla strategii Kilimandżaro?

Instrumenty stosowane w Kilimandżaro są z reguły płynne, ale jest ich całkiem sporo. Szukając najlepszych podmiotów na całym świecie, początkowo dokonujemy dość szerokiej dywersyfikacji, która z czasem będzie ulegała coraz większej koncentracji. Do pełnego odzwierciedlenia portfela potrzeba kwoty powyżej 200 tysięcy złotych.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że 200 tysięcy złotych, to dość dużo na start. Wszyscy, którzy dysponują mniejszym kapitałem, również mogą częściowo korzystać z pomysłów Kilimandżaro. Przy każdej aktualnej pozycji znajduje się również informacja, czy jest to dla nas inwestycja „priorytetowa”.

Pozycje priorytetowe, to takie spółki, co do których mamy największe na dany moment przekonanie o możliwym sukcesie w 5-letnim horyzoncie inwestycyjnym. Dlatego też inwestor dysponujący mniejszym kapitałem, który jest zainteresowany strategią Kilimandżaro, powinien w pierwszej kolejności skupić się na pomysłach priorytetowych.

Jakie instrumenty wykorzystujemy w strategii Kilimandżaro?


W strategii Kilimandżaro wykorzystujemy wszystko co rynek ma do zaoferowania. Spółki z GPW, NewConnect oraz rynków zagranicznych, fundusze ETF, surowce, obligacje, a nawet certyfikaty turbo, czy kontrakty terminowe. Do osiągnięcia zakładanego wyniku niezbędne jest korzystanie z jak najszerszego spektrum możliwości inwestora.

Dla kogo przeznaczona jest strategia Kilimandżaro?

Tak naprawdę strategia Kilimandżaro jest dla każdego, kto lubi i chce inwestować aktywnie oraz ma przynajmniej kilkuletnie doświadczenie z rynkiem. Wie jak to jest zarobić kilkadziesiąt procent, a co ważniejsze, wie jak to jest stracić kilkadziesiąt procent.

W przypadku Kilimandżaro kilka aktualizacji w miesiącu nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego dobrze, aby zainteresowany śledzeniem tych zmian użytkownik miał już doświadczenie w samodzielnym składaniu zleceń przez rachunek maklerski.

Jak mogę zyskać dostęp do strategii Kilimandżaro?

Pełny wgląd do strategii Kilimandżaro oraz innych naszych portfeli dostępny jest dla subskrybentów zamkniętej części serwisu. Wszystkie korzyści zamkniętej części serwisu oraz możliwość dołączenia do niej znajdziesz tutaj.

Pozostałe strategie DNA:
Strategia Gubałówka – oczekujemy średniorocznej stopy zwrotu na poziomie 2% powyżej długoterminowej inflacji (defensywny, spokojny portfel);
Portfel Szaleniec – wyłącznie spekulacyjne inwestycje krótkoterminowe;

Aktualny skład portfela Kilimandżaro i szczegóły strategii

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.