Portfel DNA Rynków – Strategia długoterminowa agresywna „Kilimandżaro”

Celem tej części mojego całego portfela jest przede wszystkim długoterminowe inwestowanie w oparciu wyłącznie o fundamenty spółek.

Kilimandżaro to najwyższa góra Afryki. Nie jest to wycieczka dla niedzielnego turysty wyposażonego w klapki i kanapkę. To jednak wciąż szczyt poniżej 6000 metrów i nie wymaga butli z tlenem lub dekad przygotowań. Przy pewnym doświadczeniu jest już osiągalna dla każdego niezależnie od wieku.

Inwestowanie w zgodzie ze strategią Kilimandżaro będzie pewnym wyzwaniem dla niektórych inwestorów. W tej strategii może występować podwyższona zmienność całego portfela. Tylko dzięki temu można zapewnić większy potencjał dla zysków. Czasem wymaga to jednak naprawdę mocnego zaciśnięcia zębów.

Strategię buduję tak, żeby oczekiwać od niej zdublowania kapitału średnio co każde 5 lat. Dawałoby to średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 16%. Pamiętaj jednak, że te 16% musi być rozpatrywane w ujęciu średniorocznym. To wynik, który w długim terminie bije szeroki rynek akcji ponad dwukrotnie, ale nie jest to stopa zwrotu, która pokaże się w każdym roku.

W zasadzie rozpatrywanie wyników tej akurat strategii w krótszym interwale niż 5 lat w ogóle nie ma sensu. Znajdując spółki, które uważam za prawdziwe perły jestem gotów zaakceptować nawet ekstremalne papierowe straty, uśredniając konsekwentnie cenę akcji danej spółki, o ile tylko będzie ona dalej zdrowa fundamentalnie. To strategia, która wymaga naprawdę silnej dyscypliny.

Jesteś już subskrybentem DNA Rynków Premium?
Przejdź do szczegółów portfela Kilimandżaro.

Jaki kapitał jest odpowiedni dla strategii Kilimandżaro?

Instrumenty stosowane w Kilimandżaro są z reguły płynne, ale jest ich całkiem sporo. Ja zacząłem ze środkami 500 tysięcy złotych, ale mniejszy kapitał również powinien się tutaj odnaleźć.

Przy każdej aktualnej pozycji w portfelu znajduje się również informacja, czy jest to dla mnie inwestycja „priorytetowa”.

Pozycja priorytetowa, to spółki, co do których mam największe na dany moment przekonanie. Dysponując mniejszym kapitałem, który jest zainteresowany strategią Kilimandżaro, powinien w pierwszej kolejności skupić się na pomysłach priorytetowych i stopniowo po kolei budować swój własny portfel.

W co inwestuję w ramach Kilimandżaro?

W strategii Kilimandżaro wykorzystuję zarówno akcje polskie, jak i zagraniczne. Korzystam też z funduszy ETF, rynku New Connect, walut czy obligacji.

Żeby być w stanie odzwierciedlić strategię Kilimandżaro należałoby posiadać konto maklerskie z dostępem do rynków zagranicznych, np. korzystając z takich domów maklerskich jak:

  • XTB (zakładając konto z tego linka wspierasz nasz portal)
  • DM BOŚ
  • mBank

W strategii Kilimandżaro wykorzystujemy wszystko co rynek ma do zaoferowania. Spółki z GPW, NewConnect oraz rynków zagranicznych, fundusze ETF, surowce, obligacje, a nawet certyfikaty turbo, czy kontrakty terminowe. Do osiągnięcia zakładanego wyniku niezbędne jest korzystanie z jak najszerszego spektrum możliwości inwestora.

Czego spodziewać się po strategii Kilimandżaro?

Każdy z nas powinien posiadać długoterminowy portfel inwestycyjny i to on powinien być fundamentem naszych oszczędności. Jednocześnie w przypadku takiego portfela trzeba pozbyć się części emocji. Podejście powinno być wyważone i spokojne.

Co to znaczy? Największe sukcesy w inwestowaniu długoterminowym osiąga się, gdy kierujemy się rozsądkiem. Wbrew pozorom jest to dość trudne. Tylko tak jednak da się pokonać szeroki rynek w długim terminie, a dokładnie to chcemy osiągnąć.

Przy takim celu trzeba się jednak liczyć z tym, że kursy spółek ze strategii Kilimandżaro czasem spadną. Czasem spadną pewnie nawet o 70-90%! Jeśli jednak spółka dalej dobrze rozwija się biznesowo, to nie straci swojego miejsca w portfelu. Dalej będę jej współwłaścicielem i dalej będę dokupował jej akcje. Dlaczego? Ponieważ właśnie na tym polega długoterminowe inwestowanie w biznes. Kupując spółki do portfela Kilimandżaro traktuję je, jakbym był ich współwłaścicielem.

Jeśli inwestor nie lubi przesadnego ryzyka i martwią go duże wahania jego portfela, to powinien jednak skupić się na strategii Gubałówka.

Strategia Kilimandżaro wymaga też większej aktywności od inwestora. Aktualizacje dokonywane są średnio kilka razy w miesiącu.

Jak uzyskać dostęp do strategii Kilimandżaro?

Pełny wgląd do strategii Kilimandżaro oraz wszystkich innych moich realnych portfeli inwestycyjnych dostępny jest w zamkniętej części portalu. Tutaj znajdziesz wszystkie korzyści wersji Premium DNA oraz możliwość dołączenia.

Pozostałe strategie DNA:
– Strategia Gubałówka – w ten sposób inwestuję swoją poduszkę finansową. Ma być bezpiecznie i w długim terminie ponad inflację;
Portfel Szaleniec – w ten sposób prowadzę swoje krótkoterminowe, spekulacyjne zagrania na rynku;

Aktualny skład i historia portfela Kilimandżaro

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.