Portfel DNA Rynków – Strategia „Gubałówka”

Jesteś już subskrybentem DNA Rynków Premium? Przejdź do historii aktualizacji i pełnej alokacji portfela.

Zakopiańska Gubałówka to często pierwsza góra powyżej 1000 metrów wysokości, na którą trafiają Polacy. Każdy da jej radę, a nawet jak nie da, to może wjechać kolejką. Innymi słowy – „góra” dla każdego. Dokładnie tak, jak strategia Gubałówka. Jej celem jest przede wszystkim zapewnić ochronę wartości pieniądza przed inflacją i stabilność naszego portfela. To najmniej ryzykowna z naszych wszystkich strategii propozycja. Oczekujemy od niej średniorocznie 5% stopy zwrotu przy maksymalnym ryzyku rzędu 2%. Zbudowana jest w taki sposób, żeby odpowiadać również zainteresowanym krótkim horyzontem inwestycyjnym. Sprawdzi się już w perspektywie do 12 miesięcy.

Ryzyko definiujemy w naszych strategiach jako maksymalne obsunięcie kapitału w skali roku. Oznacza to, że w przypadku strategii „Gubałówka” maksymalna strata kapitału nie powinna być większa niż 2%. Ponownie pamiętaj jednak, że mówimy tu o wartościach średniorocznych. Przejściowo strata może być oczywiście większa.

Sprawdź inne strategie DNA

Strategia: „Rysy”. Oczekujemy stopy zwrotu na poziomie 10% przy średnim ryzyku na poziomie 5%;
Strategia: „Kilimandżaro”. Oczekujemy stopy zwrotu na poziomie 16% przy średnim ryzyku na poziomie 8%;
Strategia: „Rentier”. Oczekujemy corocznych przepływów gotówkowych na poziomie 5% kapitału.

Jesteś już subskrybentem DNA Rynków Premium? Przejdź do historii aktualizacji i pełnej alokacji portfela.

Jaki kapitał jest odpowiedni dla strategii Gubałówka?

Tak naprawdę w wypadku tej strategii – każdy.

Instrumenty stosowane w Gubałówce są ekstremalnie płynne i pozwalają na wejście i wyjście w praktycznie każdym momencie. My realizujemy tę strategię w ramach inwestowania naszej poduszki finansowej. Kierujemy więc tutaj środki, które mogą być nam potrzebne w każdej chwili, ale nie chcemy, żeby traciły wartość na rachunku bankowym.

Ponieważ środki te są kluczowe dla naszego komfortu finansowego, to jakiekolwiek duże ryzyko jest w przypadku tej strategii niedopuszczalne. Inwestycje muszą być bezpieczne i zainwestowane na tyle odpowiedzialnie, żeby ochroniły nas przed inflacją. Z tej strategii można korzystać niezależnie od tego, czy mamy 5 tysięcy złotych, czy 5 milionów.

Jakie instrumenty wykorzystujemy w strategii Gubałówka?


W strategii Gubałówka wykorzystujemy niemal wyłącznie fundusze inwestycyjne i fundusze ETF. Nie interesują nas w tym wypadku pojedyncze akcje, czy obligacje. Czasem postawimy na jakieś inwestycje w walutę. Wcześniej w tę strategię świetnie wpisywały się również lokaty, ale przy obecnym oprocentowaniu nie da się z nimi zrealizować żadnych sensownych inwestycyjnych celów. Dodatkowo, żeby ograniczyć aktywność inwestora i ochronić go przed podatkami, staramy się wybierać fundusze inwestycyjne w ramach jednego TFI.

Dla kogo przeznaczona jest strategia Gubałówka?


W tym wypadku również odpowiedź brzmi – każdego. Zwłaszcza dla tego, kto nie lubi przesadnego ryzyka. Jeśli martwiące są dla inwestora duże wahania portfela, to tutaj będę one zdecydowanie najmniejsze w porównaniu z innymi strategiami.

Strategia ta nie wymaga też przesadnej aktywności. Aktualizacji dokonujemy w jej przypadku średnio raz na kwartał.

Jak kształtują się historyczne wyniki strategii Gubałówka?

Tak prezentuje się sytuacja strategii od momentu uruchomienia, tj. 1 lipca 2019 roku do 7 listopada 2021 roku. Wynik będziemy aktualizować każdego miesiąca.

Wynik Strategii „Gubałówka” do dnia 7 listopada 2021

Jak mogę zyskać dostęp do strategii Gubałówka?

Aby uzyskać dostęp do wszystkich strategii DNA Rynków wystarczy, ze dołączysz do Strefy Premium DNA Rynków. Możesz to zrobić w każdej chwili przez swój panel użytkownika lub od razu rejestrując się jako użytkownik premium.

Aktualny skład portfela Gubałówka

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.