W 2022 roku inwestorzy z USA uciekają przed weekendem

W 2022 roku inwestorzy z USA uciekają przed weekendem

Bank of America zrobił ciekawe zestawienie, którego chyba każdy z nas był świadomy od pewnego czasu. W tym roku inwestorzy są tak zestresowani sytuacją na rynkach i w gospodarkach, że wolą spędzić weekend w spokoju i pozbywają się akcji w piątek jak szaleni. Teoretycznie znamy rynkową anomalię o efekcie piątku, który mówi, że w piątki inwestorzy realizują zyski, wyprzedając część posiadanych walorów i powodując tym samym spadki ich notowań. Teoretycznie, bo ucieczka od akcji przed weekendem w tym roku przybrała niespotykaną wcześniej skalę.

Pod tym względem ostatni piątek 13 maja jest zdecydowanie wyjątkiem od tegorocznej reguły. Okazuje się bowiem, że skumulowana stopa zwrotu w czwartek i piątek wynosi w tym roku odpowiednio -10.6% oraz -7.9% podczas, gdy w poniedziałek wynosi… 7.6% na plusie. Uwzględniając rozbicie godzinowe poszczególnych dni tygodnia widać jak na dłoni, że inwestorzy ruszają do zakupów dopiero w połowie poniedziałkowej sesji, gdy najczęściej okazuje się, że weekend nie przyniósł żadnego nowego czarnego łabędzia.

Teoretycznie można wykorzystać to do swojej strategii zwłaszcza w przypadku krótkoterminowych traderów, chociaż warto pamiętać, że statystyki dzienne są dość zwodnicze, a w przypadku bardziej dynamicznych ruchów przeciwnych do zakładanego kierunku na lewarowanych instrumentach łatwo szybko popłynąć Ciekawy jestem, jak wyglądałoby to dla GPW i indeksu WIG, ale niestety zdobycie uporządkowanych danych godzinowych stóp zwrotu dla indeksu w łatwy sposób graniczy z cudem.

Skumulowana godzinowa stopa zwrotu dla S&P500 w 2022 roku w podziale na dni tygodnia

Skumulowana godzinowa stopa zwrotu dla S&P500 w 2022 roku w podziale na dni tygodnia
Źródło: Bank od America

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #002 – Najciekawsze dane tygodnia

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

54
5

Oceń materiał!

54
5


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: