Suma wszystkich rynkowych strachów

Kryzys bankowy dominuje w narracji na rynkach od kilku dni. Dalej nie został on ewidentnie w pełni przetrawiony przez rynek. Problem SVB został już w zasadzie rozwiązany przez Fed. Problem Credit Suisse również został rozwiązany. Tym razem przez Szwajcarów. Po raz kolejny podkreślę, że TE PROBLEMY SĄ KOMPLETNIE INNE. Credit Suisse to lata upadku instytucji i jej wiarygodności. Bank SVB to złe decyzje zarządcze i splot okoliczności.

W tle majaczy jeszcze problem First Republic Bank (FRC) zbliżony do problemów SVB. W tym wypadku zastosowano pośrednie rozwiązanie do uniknięcia runu na FRC. Duże banki zdeponowały w FRC 30 miliardów dolarów z gwarancją, że utrzymają je tam przez co najmniej 120 dni.

Jest ten kryzys bankowy czy nie ma?

Za każdym razem, gdy pokazuje się na horyzoncie problem z bankiem, to w pierwszej kolejności kroki regulatorów muszą być nakierowane na powstrzymanie paniki. Stąd też dotychczasowe decyzje Fed w tym zakresie należy uznać za szybkie i dobre. W przyszłości można sobie rozważać, jak zmienić regulacje, żeby problem się nie powtórzył, ale dla dobra każdej gospodarki jakiekolwiek zalążki potencjalnego runu na banki muszą być powstrzymane.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

131
2
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również