Społeczna akceptacja dla energii atomowej rośnie

Społeczna akceptacja dla energii atomowej rośnie

W kwietniu 2021 roku wypuściłem obszerną analizę tego, że uran stoi przed szansą na wielką hossę: „Uran przed szansą na wielką hossę. Jak możesz na tym zarobić?”. Minął od tego czas rok, a ceny uranu wrosły o około 83%. Swoją hossę zaliczyły też spółki uranowe, które w pewnym momencie dawały stopę zwrotu nawet większa niż 100%. Niestety te drugie są wciąż przez rynek postrzegane jako inwestycje o bardzo wysokiej becie, a więc podczas ostatniej rynkowej wyprzedaży oddały prawie całe zyski i są mniej więcej na poziomach sprzed dwunastu miesięcy. Nie będę tutaj rozwijał się na temat tego, czy dalej jestem byczo nastawiony do sektora, bo to wymaga już osobnego wpisu z odświeżeniem wspomnianej analizy.

Przez ostatnie 12 miesięcy na pewno zmieniła się jednak jedna niezwykle ważna rzecz – społeczna akceptacja do energetyki atomowej. Wcześniej społeczeństwa europejskie rozpatrywały energetykę atomową jedynie pod kątem ewentualnej walki ze zmianami klimatu. Dziś doszła do tego zmienna w postaci łatwiejszego uniezależnienia się od Rosji.

Okazuje się, że na pytanie zadane odnośnie do tego, czy postawić na energię atomową, aby zapobiec zmianom klimatu ORAZ przestać płacić Rosji przewaga odpowiedzi twierdzących występuje praktycznie w każdym przebadanym kraju. Eliminując z równania osoby nastawione do pomysłu neutralnie widać jeszcze lepiej, że społeczna akceptacja wobec energetyki atomowej, która została silnie zachwiana po katastrofie w Fukushimie, a Europie pokutowała jeszcze z czasów katastrofy w Czarnobylu, zaczęła zmieniać się o 180 stopni. Dziś, aby tylko zakręcić kurek z pieniędzmi dla Rosji, wszyscy nagle zapragnęliśmy atomu. To dobrze, zwłaszcza że to właśnie nastawienie społeczeństwa silnie blokowało rozwój tego sektora.

Czy kraj powinien rozwijać energię atomową żeby zapobiec zmianom klimatu i przestać płacić Rosji za energię

Czy kraj powinien rozwijać energię atomową żeby zapobiec zmianom klimatu i przestać płacić Rosji za energię

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #003 – efekty sankcji na Rosję, handel NFT i najlepsza pora do kupna akcji

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

67
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: