Pensja w Polsce średnio przekracza już 7 300 zł brutto

news

W piątek 20 stycznia napłynęły nowe dane z polskiego rynku pracy. Średnia pensja w Polsce dla osób zatrudnionych w dużych firmach niefinansowych wyniosła 7 300 zł brutto. Daje to wzrost o 10,3% w stosunku do grudnia 2021. Oczekiwano wzrostu o 12,5%. Tempo podwyżek mocno zwolniło. Być może standardowe premie grudniowe zostały powypłacane wcześniej? Nominalny wzrost o ponad 10% może dalej wydawać się imponujący, ale ten realny pozostawia już wiele do życzenia. Inflacji od wielu miesięcy mocno drenuje portfele.

Przy średniej inflacji na poziomie 14% zwracanie uwagi na nominalne wzrosty płac ma mniejszy sens. Co komu po podwyżce o 10%, jeżeli za zakupy zapłaci 20% więcej. Realna dynamika płac (a więc ta uwzględniająca inflację) jest tymczasem mocno ujemna. Olbrzymi spadek widać na wykresie poniżej. Realnie w grudniu 2022 wzrost płac wyniósł więc prawie minus 6% względem grudnia 2021. Taka sytuacja praktycznie musi doprowadzić, do pewnego spadku konsumpcji w 2023 roku.

Oczywiście mowa tu o średnich zarobkach. GUS podając dane o przeciętnym wynagrodzeniu, bierze pod uwagę tylko osoby pracujące w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników. Z badań wiemy, że ponad 2/3 wszystkich zatrudnionych otrzymuje pensję niższą od przeciętnego wynagrodzenia raportowanego przez GUS. Niecała 1/3 Polaków otrzymała więc pensję przekraczającą wspomniane 7 300 zł brutto.

Górnicy nie mogą narzekać, firmy górnicze tak

Statystycznie obecna pensja w Polsce oznacza, że możemy kupić o 6% mniej, niż rok temu. Na zarobki nie mogą jednak narzekać górnicy. Pensje w sektorze „Górnictwo i wydobywanie” wzrosły rok do roku o 32,6%. W tej chwili przeciętne pensja szeroko pojętego górnika oscyluje wokół  18 800 zł.

Kopalnie zamiast inwestować więcej w modernizację, poprawę bezpieczeństwa, czy nawet zabezpieczenie procesu wygaszania, który będzie postępował wydają na pensje. Przykładowo obecnie inwestorzy wyceniają JSW przy wskaźniku cena do zysku na poziomie poniżej 1 i poniżej jej potencjalnej wartości likwidacyjnej. Akcjonariusze w obecnym stanie wydają się woleć, żeby firma wyprzedała cały majątek, niż żeby dalej istniała i przepalała pieniądze.

Do zarobienia,
Karol Badowski

49
3

Oceń materiał!

49
3


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: