Pensja w Polsce średnio przekracza już 7 300 zł brutto

news

W piątek 20 stycznia napłynęły nowe dane z polskiego rynku pracy. Średnia pensja w Polsce dla osób zatrudnionych w dużych firmach niefinansowych wyniosła 7 300 zł brutto. Daje to wzrost o 10,3% w stosunku do grudnia 2021. Oczekiwano wzrostu o 12,5%. Tempo podwyżek mocno zwolniło. Być może standardowe premie grudniowe zostały powypłacane wcześniej? Nominalny wzrost o ponad 10% może dalej wydawać się imponujący, ale ten realny pozostawia już wiele do życzenia. Inflacji od wielu miesięcy mocno drenuje portfele.

Przy średniej inflacji na poziomie 14% zwracanie uwagi na nominalne wzrosty płac ma mniejszy sens. Co komu po podwyżce o 10%, jeżeli za zakupy zapłaci 20% więcej. Realna dynamika płac (a więc ta uwzględniająca inflację) jest tymczasem mocno ujemna. Olbrzymi spadek widać na wykresie poniżej. Realnie w grudniu 2022 wzrost płac wyniósł więc prawie minus 6% względem grudnia 2021. Taka sytuacja praktycznie musi doprowadzić, do pewnego spadku konsumpcji w 2023 roku.

Oczywiście mowa tu o średnich zarobkach. GUS podając dane o przeciętnym wynagrodzeniu, bierze pod uwagę tylko osoby pracujące w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników. Z badań wiemy, że ponad 2/3 wszystkich zatrudnionych otrzymuje pensję niższą od przeciętnego wynagrodzenia raportowanego przez GUS. Niecała 1/3 Polaków otrzymała więc pensję przekraczającą wspomniane 7 300 zł brutto.

Górnicy nie mogą narzekać, firmy górnicze tak

Statystycznie obecna pensja w Polsce oznacza, że możemy kupić o 6% mniej, niż rok temu. Na zarobki nie mogą jednak narzekać górnicy. Pensje w sektorze „Górnictwo i wydobywanie” wzrosły rok do roku o 32,6%. W tej chwili przeciętne pensja szeroko pojętego górnika oscyluje wokół  18 800 zł.

Kopalnie zamiast inwestować więcej w modernizację, poprawę bezpieczeństwa, czy nawet zabezpieczenie procesu wygaszania, który będzie postępował wydają na pensje. Przykładowo obecnie inwestorzy wyceniają JSW przy wskaźniku cena do zysku na poziomie poniżej 1 i poniżej jej potencjalnej wartości likwidacyjnej. Akcjonariusze w obecnym stanie wydają się woleć, żeby firma wyprzedała cały majątek, niż żeby dalej istniała i przepalała pieniądze.

Do zarobienia,
Karol Badowski

49
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: