Mało kapitałochłonne firmy wygrają w długim terminie

software vs węgiel

Inwestując w krótkim terminie, fundamenty spółki nie odgrywają jakiegoś wielkiego znaczenia. W długim jednak to tak naprawdę jedyne co ma znaczenie. Czy jest jakiś wspólny mianownik, którym można opisać grono spółek radzących sobie „na pewno” lepiej od innych? Ostatnio pokazały się zaktualizowane badania Goldman Sachs porównujące stopy zwrotu ze spółek klasyfikowanych jako nisko kapitałochłonne w porównaniu do stopy zwrotu spółek silnie kapitałochłonnych. Niby nie ma w tym nic odkrywczego, ale jednak często zapominamy o prostych receptach na długoterminowy sukces. W długim czasie firmy, które do swojego rozwoju nie potrzebują dużej ilości nowego kapitału, radzą sobie na rynku dużo lepiej.

Porównanie stopy zwrotu z inwestycji w branże niekapitałochłonne vs kapitałochłonne

Porównanie stopy zwrotu z inwestycji w branże niekapitałochłonne vs kapitałochłonne

Wykres ciągnie się aż do 1990 roku, a więc mamy za sobą bańkę dotcom, globalny kryzys finansowy, zmiany polityki monetarnej, czy globalną pandemię. Wszystko, co tylko dałoby się wymyślić. Mimo to wniosek pozostaje ten sam. Jeśli szukasz najlepszej długoterminowej stopy zwrotu, to wybieraj na rynku sektory nisko kapitałochłonne. Co wchodzi w ich skład? Według powyższej agregacji zaliczono do nich:

  • Sektor technologiczny, medyczny, biotechnologiczny, zaopatrzenia gospodarstw domowych, producentów żywności, sprzedaż detaliczną, czy branżę tytoniową.

Na drugim biegunie (segmenty silnie kapitałochłonne) znalazła się:

  • Energetyka, przemysł surowcowy, przemysł samochodowy, firmy użyteczności publicznej, kopalnie, telekomunikacja, branża rozrywkowa, czy rafinerie.

Czasem proste rzeczy są najbardziej skuteczne. Im niższa kapitałochłonność biznesu, tym lepsza rentowność. Im lepsza rentowność, tym lepsze wyniki, a im lepsze wyniki, tym lepsza stopa zwrotu.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czas wysokiej inflacji się kończy! [Merytorycznie o Giełdzie]

88
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: