Król kryptowalut skazany, a Warren Buffett śpi na gotówce!

Wszystkie poniższe wydarzenia mają duże znaczenie dla Twoich pieniędzy, ale nie usłyszysz o nich w głównych mediach! Oto najciekawsze, co wydarzyło się w tygodniu zakończonym 5 listopada 2023 roku

 • Upadły król kryptowalut Sam Bankman Fried skazany za pranie pieniędzy i oszustwa finansowe.
 • Korea Południowa zakazuje krótkiej sprzedaży akcji. W reakcji indeksy azjatyckie wystrzeliły w górę.
 • Holding Warrena Buffetta Berkshire Hathaway ma już 157 miliardów dolarów w gotówce.
 • Ostatni tydzień na rynku to najsilniejszy od ponad roku tzw. „everything rally”. Silne wzrosty zaliczyły zarówno akcje, jak i obligacje. Inwestorzy pozostają jednak sceptyczni.

Jak to wpłynie na Twój portfel i pieniądze? Sprawdź sam!

KRÓL KRYPTO SKAZANY, a Buffett trzyma 157 MLD USD W GOTÓWCE

W amerykańskie akcje, również te, które kupuje Warren Buffett możesz zainwestować za pomocą brokera Freedom24 (nasza recenzja brokera), którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do nawet 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Sam Bankman Fried skazany!

Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman Fried (SBF) został uznany za winnego siedmiu zarzutów oszustwa. W sumie miał oszukać klientów na łącznie 10 mld dolarów. Wszystko doprowadziło do upadku giełdy FTX w listopadzie 2022 roku.

Sam Bankman-Fried dokonał jednego z największych oszustw finansowych w amerykańskiej historii„. To słowa prokuratora z Południowego Dystryktu Nowego Jorku. Dawny król kryptowalut zarzeka się, że upadek FTX, to wynik złych decyzji biznesowych. Częściowo to zapewne prawda, bo pieniądze klientów tej giełdy kryptowalut były finalnie wykorzystywane m.in. na zakupy nieruchomości prywatnych i na lobbowanie u różnych polityków.

W historii FTX zapewne dojdzie też do kolejnych wyroków. Pozwani są również rodzice Sam Bankman Frieda za wzbogacenie się przy wykorzystaniu skradzionych przez ich syna środków. Słynny w sieci stał się już email, w którym ojciec skazanego skarży się do mamy skazanego, że miał zarabiać milion dolarów rocznie, a dostaje tylko 200 tysięcy dolarów.

Tata SBG skarżył się mamie, że za mało zarabia

Tata SBG skarżył się mamie, że za mało zarabia

Końcowy wyrok z karą spodziewany jest w marcu 2024 roku. Nie zmieni to już jednak wiele w życiu Sama Bankmana. Skazanie SBF to dobra wiadomość dla każdego inwestora. Tak szybkie postępowanie w sprawie dotyczącej tzw. „białych kołnierzyków” nie zdarza się często i powinno podnosić zaufanie do rynku. Jednocześnie na pewno przybliża nas do kolejnych regulacji rynku kryptowalut.

Korea Południowa zakazuje krótkiej sprzedaży akcji!

Korea Południowa zdecydowała o zakazaniu krótkiej sprzedaży akcji od poniedziałku 6 listopada aż do czerwca 2024 roku. Krótka sprzedaż pozwala inwestorom na zarabianiu na spadkach cen akcji. W uproszczeniu polega ona na pożyczeniu akcji od jednego inwestora i natychmiastowej sprzedaży ich na rynku. Gdy w późniejszym okresie należy oddać pierwotnemu inwestorowi akcje i uda się odkupić je z rynku taniej, to „shortujący” osiąga zysk.

Zdaniem koreańskiego regulatora należy „zapobiegawczo reagować na rosnącą niepewność na rynku”. Krótka sprzedaż odpowiada za bardzo niewielką nominalnie część rynku koreańskiego, ale to w zupełności wystarczyło do silnego wystrzału indeksów. Główny koreański indeks Kospi podskoczył 5.7%. Wraz z nim zaczęły rosnąć inne azjatyckie indeksy. Zapewne w obawie, że zakaz mógłby rozlać się na inne kraje

Poprzednie zakazy krótkiej sprzedaży w Korei

Poprzednie zakazy krótkiej sprzedaży w Korei

To nie pierwszy raz, gdy Korea Południowa wprowadza taki zakaz. Wcześniej obowiązywał on w 2008, 2011 i 2020 roku. Ten ostatni zniesiono dopiero w maju 2021. Możliwość krótkiej sprzedaży zawsze zwiększa potencjalną zmienność na rynku, która dla niektórych inwestorów może być trudna do zaakceptowania. Zaskakujący może być jednak moment wprowadzenia obecnego zakazu. Wcześniej wprowadzany był on przy okazji globalnego kryzysu finansowego, kryzysu zadłużeniowego w Strefie Euro oraz w czasie globalnej pandemii.

Korea Południowa ma przeprowadzić w kwietniu wybory powszechne do Zgromadzenia Narodowego, a opinia publiczna na temat krótkiej sprzedaży jest tam mocno negatywna. „Nie można wykluczyć, że zakaz ten stanie się częścią strategii mającej na celu zdobycie głosów, biorąc pod uwagę niepopularność krótkiej sprzedaży wśród inwestorów detalicznych” – powiedział profesor administracji publicznej na Uniwersytecie w Seulu.

W długim terminie zakaz nie wpływa bezpośrednio na wzrosty na rynku

W długim terminie zakaz nie wpływa bezpośrednio na wzrosty na rynku

Każdy tego typu zakaz jest naturalnie pro-wzrostowy dla całego rynku, ale w przypadku rynków dopiero rozwijających się może paradoksalnie przyspieszać tempo tego wzrostu.

Warren Buffett ma prawie 160 miliardów dolarów gotówki

Berkshire Hathaway, jeden z największych holdingów inwestycyjnych świata, który należy do Warrena Buffetta opublikował swoje sprawozdanie finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Spółka najsłynniejszego inwestora świata ma dziś rekordowe ilości gotówki na swoim koncie wynoszące 157 miliardów dolarów. Zaledwie 5 miliardów dolarów mniej niż technologiczny gigant Apple. Jeśli jednak być super precyzyjnym, to Berkshire posiada 6% wszystkich akcji Apple, a więc teoretycznie jest również pośrednio właścicielem 6% całej gotówki Apple.

Poziom gotówki w Berkshire Hathaway

Poziom gotówki w Berkshire Hathaway

To oczywiście naciągana matematyka, ale jak na wehikuł specjalizujący się w inwestowaniu w inne spółki, Buffett i jego zespół udowadniają, że nie bez powodu są uznawani za jednych z najlepszych inwestorów na świecie. Spółka w trzecim kwartale 2023 roku sprzedała akcje o wartości 5 miliardów dolarów. Inwestorzy muszą jednak poczekać jeszcze dwa tygodnie zanim zobaczą szczegółowe zmiany w inwestycjach Buffetta.

Poziom gotówki Apple vs Berkshire Hathaway

Poziom gotówki Apple vs Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway to jeden z największych beneficjentów podwyżek stóp procentowych w USA. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy holding zarobił ponad 5.1 miliarda dolarów odsetek. Po raz pierwszy od wielu lat wartość odsetkowego przychodu przekroczyła gotówkę otrzymaną z dywidend. Obserwacja zmian w portfelach największych inwestorów to co prawda zawsze mocno opóźniona informacja i ciężko na jej podstawie podejmować swoje decyzje, ale zawsze można wykorzystać ją jako inspirację do własnych pomysłów. W osobnym wpisie znajdziesz strony, gdzie można śledzić portfele największych inwestorów.

Ile gotówki Buffett otrzymał z odsetek, a ile z dywidend

Ile gotówki Buffett otrzymał z odsetek, a ile z dywidend

Pierwszy tydzień listopada najlepszym dla rynków od roku

Tydzień od 30 października do 5 listopada był dla większości inwestorów bardzo łaskawy. W zasadzie każda istotna klasa aktywów zaliczyła silne wzrosty. Po serii danych z amerykańskiej gospodarki oraz decyzji Fed o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie, a także dość jednoznacznej sugestii, że żadnej kolejnej podwyżki stóp w USA już nie będzie, zarówno akcje jak i obligacje rozpoczęły silne wzrosty.

Everything Rally w pierwszym tygodniu listopada

Everything Rally w pierwszym tygodniu listopada

Fundusze ETF śledzące rynek akcji mierzony indeksem S&P500, a także te, które śledzą długoterminowe obligacje rządowe (TLT) oraz obligacje korporacyjne lepsze (LQD) i te gorsze (HYG) sumarycznie zaliczyły najlepszy tydzień od ponad roku.

Inwestorzy jednak nie wydają się tym rajdem przekonani. Jeszcze pierwszego listopada odsetek pozytywnie nastawionych do rynku amerykańskich inwestorów indywidualnych sięgał zaledwie 24%, co jest jednym z najgorszych odczytów od marca 2023 roku. Po raz kolejny naprawdę niewiele potrzebne było do tego, żeby inwestorzy zwątpili w hossę trwającą na rynku od ponad roku.

Odczyty ankiety wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych

Odczyty ankiety wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych

Podobne wnioski płyną z analizy indeksu strachu i chciwości Fear & Greed Index prowadzonego przez CNN oraz wskaźnika NAAIM, który pokazuje, jak bardzo obecni są dziś na rynku akcji z pieniędzmi profesjonalni zarządzający funduszami.

Odczyty wskaźnika NAAIM

Odczyty wskaźnika NAAIM

Wydaje się kolejna że tzw. ściana strachu, na której rynki mogą bez przesadnego optymizmu skończyć dobrze 2023 rok została zbudowana. Czy to słuszna prognoza? O tym przekonamy się dopiero w przyszłości.

Jak zainwestować w zagraniczne akcje?

Zainwestować w fundusze ETF obligacje USA można na przykład przez platformę Freedom24. Freedom24 to międzynarodowy broker, który umożliwia handel ponad milionem instrumentów finansowych na rynkach zagranicznych. Notowany jest na Nasdaq i zapewnia szeroki dostęp do akcji amerykańskich. Nowi klienci przez pierwsze 30 dni są całkowicie zwolnieni z prowizji, a inwestor zyskuje ponadto oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków w wysokości nawet 6.1%! Jeśli jeszcze nie masz konta we Freedom, to możesz założyć je za pomocą tego linka. Zakładając konto do 7 listopada 2023 roku bierzesz ponadto udział w promocji, gdzie można uzyskać darmowe akcje o wartości od 3 USD do 700 USD każda!

Podczas rejestracji użyj jednego z następującyhch kodów

 • HALLOWEEN5 przy wpłacie od 5.000 € do 19.999 € i zyskaj 3 dodatkowych akcji!
 • HALLOWEEN20 przy wpłacie od 20.000 € do 49.999 € i zyskaj 10 dodatkowych akcji!
 • HALLOWEEN50 przy wpłacie powyżej 49.999 € i zyskaj 20 dodatkowych akcji!

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

W amerykańskie akcje, również te, które kupuje Warren Buffett możesz zainwestować za pomocą brokera Freedom24 (nasza recenzja brokera), którego recenzję znajdziesz na naszym portalu. Przez pierwsze 30 dni handlujesz całkowicie bez prowizji, a dodatkowo możesz uzyskać oprocentowanie swoich niezainwestowanych środków do nawet 6.1% w skali roku! Załóż konto we Freedom24 za pomocą tego linka do otwarcia konta i wspieraj nasz portal!

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Małgorzata
  Małgorzata
  1 miesiąc temu

  Bardzo dobry, konkretny artykuł. Przeglądając inne podobne portale, uważam, że ten jest najlepszy, najbardziej obiektywny, bez lania wody. Jeżeli potrzebuję się dowiedzieć, co się dzieje na rynku oraz danych analitycznych, zaglądam tutaj. Cieszę się, że portal oparty jest na ludziach, którzy posiadają realną, specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie.