Krach na akcjach Tesla! Okazja? Wielki sukces Netflixa! Ceny słodyczy wzrosną! #FinWeek

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Chiny zapowiadają wielkie pakiety stymulującehttps://dnarynkow.pl/tesla-spada-o-ponad-70-czy-inwestowanie-w-samochody-elektryczne-ma-dzis-sens/
Wielki sukces Netlifxahttps://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Indie wyprzedziły Hongkonghttps://dnarynkow.pl/chinskie-akcje-moga-zaskoczyc-kilka-powodow-dlaczego-warto-sie-nimi-zainteresowac/
ASML udowadnia siłę rynku półprzewodnikówhttps://dnarynkow.pl/jedna-z-najwazniejszych-firm-technologicznych-swiata-advanced-semiconductor-materials-lithography-asml/
Ceny kakao są najwyższe w historii.https://dnarynkow.pl/najsilniejsza-strona-europejskiej-gospodarki-czy-warto-inwestowac-w-spolki-dobr-luksusowych/
Upadek funduszu Genesis
Wyniki Tesli za czwarty kwartał rozczarowały inwestorów
Rynek dóbr luksusowych trzyma się świetnie

Krach na akcjach Tesla! Okazja?| Wielki sukces Netflixa | Ceny słodyczy wzrosną! #FinWeek

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Najważniejsze dane gospodarcze tygodnia

Sprzedaż detaliczna w Polsce za grudzień 2023 zaskoczyła negatywnie. W cenach stałych, czyli po uwzględnieniu inflacji spadła ona o 2,3%. Spodziewano się wzrostu o 1,5%. To dość duże rozczarowanie, które zamyka rok 2023 ogólnym spadkiem sprzedaży o 2,7% w porównaniu z całym 2022 rokiem. Badania pokazują jednak, że Polacy co do zasady lepiej oceniają bieżącą sytuację gospodarczą. W połączeniu z wciąż spadającą inflacją i dalszym wzrostem płac, niezmiennie spodziewane jest ożywienie sprzedaży detalicznej w 2024 roku.

sprzedaż detaliczna w polsce

Sprzedaż detaliczna zaskoczyła na minus, ale dla odmiany, również ku zaskoczeniu, lepiej poradził sobie polski przemysł. W tym przypadku dane okazały się lepsze od prognozowanych. Produkcja co prawda spadła 3,9% rok do roku, ale to spadek o wiele mniejszy od oczekiwań, które sięgały spadku o 5,6%. Ponadto są podstawy do tego, żeby oczekiwać dalszego odbicia przemysłu.

Po słabym 2023 roku, wszystko wskazuje jednak na to, że w 2024 r. przemysł wreszcie odbije. Ożywienie ma przyjść głównie dzięki odbudowie krajowego popytu. Popyt z Europy spodziewany jest dopiero w drugiej połowie roku.

produkcja przemysłowa w polsce

Niezmiennie silnie i mocno trzyma się gospodarka w USA. Indeksy PMI, które uważa się za informacje wyprzedzające o tym, jak będzie sobie radzić gospodarka zaliczyły solidne odbicie zarówno, jeśli chodzi o przemysł, jak i usługi. To nie są dane sygnalizujące jakakolwiek recesję. Wręcz przeciwnie. Sygnalizują dalsze mocne ożywienie i potwierdzają ostatnie odczyty zarówno na poziomie silnego rynku pracy, jak i silnego konsumenta.

usa s&P global

Aktualizacja portfela Freedom24

W publicznym portfelu Freedom24 znajdują się dziś akcje Pinterest oraz Spotify. Do tego dochodzą ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe. Śledzić wyniki portfela na bieżąco możesz pod tym linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968

W tym tygodniu zdecydowałem się dodać do niego akcje jednej ze spółek związanych z półprzewodnikami – Taiwan Semiconductor Manufacturing. Cała branża półprzewodników charakteryzuje się ponadprzeciętna cyklicznością. Historia dowodzi, że po silnym spadku popytu przychodzi tutaj mocne ożywienie. Obecnie jesteśmy według mnie w przededniu takiego ożywienia, co udowodniły ostatnie wyniki publikowane przez właśnie Taiwan Semiconductor, które omawiałem przy okazji jednego z poprzednich FinWeeków oraz wyniki publikowane przez ASML, o których opowiem w dalszej części tego filmu.

dane statystyczne o rynku

W szerszym ujęciu widać również, że akcje tajwańskiej spółki kontynuują rozpoczęty w październiku 2022 trend wzrostowy i zbliżają się do szczytów z 2021 roku. Według mnie nie będzie większego problemu z pokonaniem tego poziomu.  

Kurs spółki TSMC         

kurs spółki TSMC         

Po tym zakupie w publicznym portfelu Freedom24 zostaje mi w portfelu jeszcze około 250 euro, ale ta gotówka też będzie pracować. Freedom24 oferuje na swoich planach oszczędnościowych nawet 8,8% rocznie odsetek. Wolna gotówka, która zostaje w portfelu, będzie więc pracować dla mnie dalej.

Ta oferta nie jest ograniczona w czasie i nie ma limitu środków. Odsetki są uzależnione od stawek EURIBOR i SOFR, które zapewne zaczną spadać, gdy zachodnie Banki Centralne uruchomią swoje cykle obniżek stóp procentowych. Warto więc wykorzystać ten moment wysokich odsetek, jak najszybciej.

Chiny zapowiadają wielkie pakiety stymulujące

Chiny zapowiadają wielkie pakiety stymulujące gospodarkę i ratujące swój rynek akcji! Druga największa gospodarka świata planuje wykorzystać 278 miliardów dolarów do stabilizacji swojego rynku akcji. Doniesienia z agencji Blooberg w tym temacie pokazały się dzień po spotkaniu premiera Li Qianga za zamkniętymi drzwiami na spotkaniu Rady Stanu.

„Musimy powziąć silniejsze i efektywniejsze działania do ustabilizowania rynku akcji i wzrostu zaufania” – miał powiedzieć na spotkaniu według chińskich mediów.

W reakcji na te doniesienia chińskie indeksy zaliczyły szybki wzrosty. Mowa o nawet 10% w zaledwie 3 dni. Z perspektywy ostatnich dwunastu miesięcy niewiele to zmienia, ale może okazać się punktem zwrotnym dla inwestorów. We wtorek, 23 stycznia, miał miejsce największy jednodniowy napływ gotówki do chińskich akcji ze strony zagranicznych funduszy hedgingowych od ponad dwóch lat!

chinese equities

Sporo wskazuje na to, że rozpoczyna się wielka gra o odwrócenie 3-letniego trendu spadkowego na chińskim rynku. Od pewnego czasu również pozostaję pozytywnie nastawiony do chińskich akcji,

Netflix publikuje swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2023 roku

Spółka Netflix publikuje swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2023 roku, a kurs w reakcji rośnie o ponad 10%! Jeszcze w połowie 2022 roku jedna akcja Netflixa kosztowała niewiele ponad 160 dolarów. Dziś trzeba za nią zapłacić już prawie 550 dolarów.

Ostatni kwartał, to naprawdę dobry czas dla lidera światowego streamingu. Spółka pozyskała ponad 13 milionów płacących subskrybentów netto i ma już ich 260 milionów. Był to najlepszy czwarty kwartał w całej historii firmy. W efekcie przychody kwartalne przekroczyły 8,8 miliarda dolarów.

Szef Netflixa zaznaczył podczas konferencji wynikowej, że firma przymierza się do kolejnych podwyżek cen. Te ostatnio miały miejsce w USA, Wielkiej Brytanii i Francji i nie przyczyniły się do utraty subskrybentów. Można więc spodziewać się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy również w Polsce pojawi się kolejna podwyżka.

Oferta Netflixa powoli zaczyna rozbudowywać się o wyłączność na wydarzenia sportowe, co dobrze pokazuje, że streaming staje się nową telewizją. Za 5 miliardów dolarów, firma pozyskała prawa na 10 lat wyłączności w transmisji gal wrestlingu, który w Stanach wciąż cieszy się wielką popularnością. Konkurent Netflixa – Disney, również bardzo chwali sobie posiadanie w swojej grupie sportowej stacji ESPN+. Być może niedługo większość wydarzeń sportowych będziemy oglądać na streamie?

Giełda indyjska jest już czwartym największym rynkiem świata

Giełda indyjska prześcignęła Hong Kong i stała się czwartym największym rynkiem świata! Obecnie wartość wszystkich spółek notowanych na giełdzie indyjskiej przekroczyła 4,33 biliona dolarów. Indie stają się coraz ważniejszym miejscem na inwestycyjnej mapie świata, a analitycy są zgodni co do tego, że gospodarcze perspektywy dla tego kraju wciąż pozostają wyśmienicie dobre.

Swój sukces Indie zawdzięczają sinemu wzrostowi PKB w ciągu ostatnich 30 latach, który oscylował w granicach 6,5% każdego roku, co oznacza, że gospodarka Indii urosła w tym czasie prawie 7-krotnie.

Awans na czwarte miejsce zapewnił Indiom silny spadek na rynku chińskim. Awans może być więc jedynie tymczasowy. Jeżeli giełda w Hong Kongu odzyska dawny blask, to indyjski rynek wróci na piąte miejsce.

Pomimo, że indyjska giełda od kilku lat radzi sobie wspaniale, to inwestorzy powinni mieć na uwadze, że obecnie jest ona również jednym z najdroższym wskaźnikowo rynkiem na świecie.

ASML udowadnia siłę rynku półprzewodników

Spółka ASML to lider w segmencie maszyn wykorzystywanych do produkcji czipów. Opublikowane za czwarty kwartał wyniki dały inwestorom bardzo optymistyczne wnioski, jeśli chodzi o kondycję całej, mocno cyklicznej, branży półprzewodników.

Przychody ASML wzrosły o 12,5% rok do roku w ujęciu kwartalnym i 30% w ujęciu rocznym. Kluczowe okazały się jednak dane o nowych zamówieniach. Spółka zaraportowała najwyższą w historii nominalną wartość „net bookings” równą 9,2 miliarda euro. Oznacza to wzrost w ujęciu kwartalnym o 353%, a w ujęciu rocznym o 45%. Duży w tym udział miały Chiny, których udział w przychodach wyraźnie wzrósł rok do roku do 39%. 

Tak silny wzrost zamówień, to świetny prognostyk na najbliższe lata i świadczy raczej o odradzającej się sile gospodarek oraz dalszym dynamicznym wzroście zapotrzebowania na moce obliczeniowe pod rozwój sztucznej inteligencji.

asml przeżywa silny wzrost zamówień

Ceny kakao są najwyższe w historii

Ceny kakao są najwyższe w historii! Za wzrostami stoją prognozy słabych zbiorów u głównych plantatorów z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. Do tego stale wzrasta popyt. Cena przekroczyła wcześniejszy szczyt osiągnięty w marcu 2011 roku, kiedy to wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej doprowadziła do zakazu eksportu kakao. Kluczowy składnik do produkcji czekolady podrożał w tym roku o ponad 40%. Wszystko to dzieje się, gdy silny El Niño grozi suszą w Afryce Zachodniej, co jeszcze bardziej może zaszkodzić uprawom.

Rajd cen kakao ma wpływ na producentów ciastek i cukierków. Spółka Oreo Mondelez International Inc. wymieniła kakao jako jeden z głównych czynników negatywnie wpływających na ich obecny biznes. Podobnego zdania był Dyrektor Finansowy spółki Hershey”. Na razie nic nie wskazuje na to, że w obecnym otoczeniu ceny kakao zaliczyłyby większe spadki.

Upadek funduszu Genesis

Singapurski fundusz hedgingowy Genesis upadł i wystarczyły mu do tego jedynie trzy tygodnie stycznia. Fundusz uruchomiony został w 2020 roku i zarządzał kapitałem rzędu 300 milionów dolarów.

W 2020, 2021 i 2022 roku przynosił dodatnią stopę zwrotu. Również w 2023 roku aż do listopada pokazywał zysk rzędu prawie 7%. Pod koniec 2023 roku podjęto jednak dwie fatalne decyzje inwestycyjne.

Zarządzający Genesis jednocześnie obstawiali odbicie rynku w Chinach i spadek rynku japońskiego. Tymczasem wydarzyło się zupełnie odwrotnie. W pierwszych tygodniach stycznia fundusz stracił prawie 20% kapitału, po czym podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Niedługo potem chiński rynek faktycznie zaliczył wspomniany na początku dynamiczny rajd. Niestety w przypadku inwestowania tego typu trzeba nie tylko mieć rację, ale trzeba mieć ją też w dobrym momencie.

Wyniki Tesli za czwarty kwartał rozczarowały inwestorów

Wyniki Tesli za czwarty kwartał rozczarowały inwestorów. Przychody spółki Elona Muska wzrosły jedynie o 3%. Częściowo to zasługa obniżek cen, jakie Tesla wprowadzała na początku kwartału.

Tesla wciąż wyprzedza całą branżę motoryzacyjną o kilka długości, jeśli chodzi o tempo wzrostu i marże, ale rynek zapewne niepokoi słabnący trend jednego i drugiego miernika. Marża operacyjna Tesli w 2022 roku wynosiła ponad 16%, a dziś około 11% i szybko zbliża się do średniej dla branży motoryzacyjnej, która wynosi 8%.

Musk otwarcie zapowiedział jednak, że w 2024 roku zespół nie będzie skupiał się na wynikach tak bardzo, jak na stworzeniu nowej generacji aut. Wygląda więc na to, że najbliższe 12 miesięcy nie będzie dla spółki łaskawe, ale jeśli ktoś wierzy w wizję Tesli, to mogą okazać się dobrym okresem na kupowanie akcji.

„Tesla będzie największą spółką na świecie” – powtórzył Musk podczas konferencji. Jeśli mu wierzysz, to świeżo po opublikowanych wynikach mogłeś kupić akcje 10% taniej. O tyle spadły one na ich publikacji.

wyniki tesli na tle sp500

Rynek dóbr luksusowych trzyma się świetnie

Konglomerat spółek z sektora dóbr luksusowych LVMH zaraportował wyniki, które okazały minimalnie lepsze, niż zakładał rynek. Spółka potwierdziła siłę branży i wbrew opiniom wielu wieszczy luksusowej apokalipsy zwiększyła swoje przychody i zyski w całym 2023 roku o 9% względem 2022. Wzrost w 4Q okazał się być nawet wyższy niż w 3Q. Najwyższy wzrost spółka odnotowała w Japonii i krajach azjatyckich, co może świadczyć o odbijaniu tamtejszych gospodarek.

Szczególnie dobry wynik wygenerowały segmenty dóbr skórzanych i modowych, składający się z takich marek, jak Louis Vuitton, czy Dior. Silnie wypadła również kategoria selective retailing, w której skład wchodzi Sephora oraz sklepy bezcłowe. Wygenerowała ona wzrost zysków w ujęciu rocznym o 76%!

Najsłabiej w grupie wypadła grupa luksusowych alkoholi, takich jak Moet, Don Perignion czy Hennessy. Jako jedyne zaliczyła spadek w ujęciu rocznym. To już druga z największych firm luksusowych, po szwajcarskim Richemont, która demonstruje swoją odporność na globalne spowolnienia gospodarcze.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments