Silny spadek cen w Polsce, pierwszy pokaz Frostpunk2, Microsoft najdroższą firmą świata! #FinWeek

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze tygodnia. Wszystkie one mają znaczenie dla Twoich pieniędzy i nie usłyszysz o nich głównych mediach. FinWeek to cotygodniowa seria informacyjno-analityczna, gdzie podaję najważniejsze informacje ze świata gospodarek, finansów i światowych giełd. Zobacz, co było najważniejsze w tym ostatnim czasie i jak możesz na tym zarobić!

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla giełd i gospodarekPowiązane wpisy
Silny spadek cen producentów w Polsce. https://dnarynkow.pl/hamas-zarobil-na-krotkiej-sprzedazy-akcji-przez-atakiem-na-izrael/
11Bit Studios pokazuje gameplay Frostpunk2.https://dnarynkow.pl/dobry-zagraniczny-broker-dla-kazdego-testujemy-platforme-freedom24-recenzja/
Microsoft wyprzedził Apple!https://dnarynkow.pl/w-ciagu-najblizszego-roku-11-bit-studios-wyda-nawet-piec-gier/
Hamas mógł zarobić na ataku na Izrael nawet 100 mln USD.https://dnarynkow.pl/jak-dziala-kontrarianskie-podejscie-do-inwestowania/
Taiwam Semiconductor Manufacturing odnotował lepsze niż oczekiwano zyski i przychody. https://dnarynkow.pl/omowienie-wynikow-spolki-tsmc-za-4q23/
Mocny spadek nastrojów na polskiej giełdzie.

Mocny spadek cen w Polsce, premiera Frostpunk 2, Microsoft większy niż Apple! #FinWeek

https://youtu.be/MOsdg5CI1R8

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Najważniejsze dane gospodarcze tygodnia

Inflacja konsumencka w Polsce (CPI) wyniosła za grudzień finalnie 6,2%, a nie jak pierwotnie zakładano 6,1%. Oznacza to, że za cały 2023 rok, inflacja w Polsce sięgnęła średniorocznie 11,4%. To odczyty bliskie oczekiwań i niespecjalnie zaskakujące. O wiele ciekawsze okazały się odczyty inflacji producentów, o której więcej w dalszej części.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA okazała się o prawie 10% lepsza (niższa) od prognoz. Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych trzyma się więc dalej bardzo mocno i nie zapowiada recesji. Podobne wnioski mogą płynąć z danych o sprzedaży detalicznej, które w USA również okazały się lepsze od oczekiwań. Konsumenci pracują i wydają, a Amerykanie się cieszą.

Mniej powodów do zadowolenia mają jednak Niemcy. Podano tam szacunki rocznej dynamiki PKB za cały 2023 rok. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada miała skurczyć się w całym poprzednim roku o 0,3%. Słaba kondycja Niemiec rzutuje na całą Strefę Euro, gdzie dalej widać problemy z przebudzeniem się przemysłu. Produkcja przemysłowa spadła kolejny miesiąc z rzędu, co oznacza dalszą stagnację Europy.

Aktualizacja portfela publicznego Freedom24 

W publicznym portfelu Freedom24 znajdują się dziś akcje Pinterest oraz Spotify. Do tego dochodzą ETF na sektor ochrony zdrowia w USA oraz chińskie spółki internetowe. Śledzić wyniki portfela na bieżąco możesz pod tym linkiem: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=122968

W tym tygodniu nie zdecydowałem się na żadne dodatkowe zmiany w portfelu. Jeśli sam również nie masz żadnego pomysłu na nową inwestycję, to w takich okresach warto korzystać z brokerów, którzy zapewniają odsetki za samo przechowywanie gotówki na rachunku. 

Freedom24 oferuje na swoich planach oszczędnościowych nawet 8,8% rocznie odsetek. Ta oferta nie jest ograniczona w czasie i nie ma limitu środków. Wysokie odsetki są uzależnione od stawek EURIBOR i SOFR. Warto wykorzystać je jak najszybciej, bo gdy zachodnie Banki Centralne uruchomią swoje cykle obniżek stóp procentowych, to zapewne oferta się pogorszy. Jeśli interesuje Cię taki zysk, to założyć konto we Freedom24 możesz pod tym linkiem.

Silne spadki cen w Polsce!

Silnie spadają ceny producentów w Polsce! Inflacja cen producentów pogłębiła swoje spadki i przeszła już w naprawdę mocną deflację. Ceny w produkcji nie tylko nie rosną, ale już realnie spadają i to w tempie 6,4% w porównaniu z grudniem 2022 roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny produkcji spadły nawet o 0,8%.

Spadki cen producentów w Polsce!

Polski przemysł dalej walczy z niższym popytem i dostosowuje się do niższych cen energii. Pamiętajmy, że rok temu ceny surowców energetycznych było dużo wyższe, niż obecnie. W trzecim kwartale 2023 roku średnia cena gazu wyniosła 167,09 zł/MWh. Było to osiem razy mniej niż przed rokiem, kiedy osiągnęła poziom 886,88 zł/MWh. 

Krajom Europy udało się skutecznie zastąpić Rosję jako dostawcę surowców. Duży w tym udział Norwegii oraz gazu skroplonego, który importowany jest ze Stanów Zjednoczonych. Silne spadki cen w porównaniu sprzed rokiem dotyczą też węgla, energii elektrycznej i pozwoleń na emisję CO2. Wszystko przekłada się na niższe koszty produkcji. Będzie to pomagało w dalszych spadkach inflacji konsumenckiej, a więc tej, którą w portfelach odczuwa najbardziej każdy z nas. 

Inflacja producentów na tle inflacji konsumentów w Polsce

Wiarygodne szacunki mówią o tym, że inflacja producentów będzie spadać jeszcze przez pierwszy kwartał 2024 roku. Inflacja konsumencka ma spadać do mniej więcej połowy 2024 roku i w pewnym momencie osiągnąć nawet odczyty na granicy celu inflacyjnego NBP. 

Co dalej z akcjami 11 Bit Studios – premiera Frostpunk 2

Studio gamingowe 1 bit studios pokazało pierwszy wyczekiwany gameplay Frostpunk 2. W dwa dni został obejrzany prawie 600 tysięcy razy. Dobre przyjęcie nie znalazło jednak odzwierciedlenia w kursie akcji 11 bit, który od października jest w silnym trendzie spadkowym. 

Spadki na kursie rozpoczęły się po nieudanej premierze gry The Invincible od Starward Industries, którego 11 Bit Studios było wydawcą. Ostatni czas dla polskiego gamingu, to spora zmiana w nastawieniu inwestorów. Kilka lat temu, podczas wielkiej gamingowej hossy, rosło praktycznie wszystko, co powiązane z tym sektorem. Dziś bardziej wygrywa sceptycyzm. Historia 11 Bit Studios, to jeden z większych sukcesów polskiej giełdy. Małe studio, które zaczynało od wyceny na kilka milionów złotych, dziś warte jest ponad 1,3 miliarda.

Kurs akcji 11 bit studios od debiutu

Przy zbliżającej się premierze Frostpunk 2, inwestorzy powinni zwrócić uwagę na to, że gra od pierwszego dnia dostępna będzie w ramach usługi Microsoft – Game Pass. Nie jest znana kwota, jaką 11 Bit Studios od Microsoftu, ale analitycy szacują wartości od 20 do nawet 120 milionów złotych. Do tego dojdą przychody z klasycznej sprzedaży.

W 2024 roku kalendarz premier od 11 bit studios jest naprawdę napięty. Premierę będzie również miała kolejna gra własna The Altera, a do tego dochodzi The Thaumaturge z portfolio wydawniczego. Moje podejście do akcji 11 bit studios pozostaje więc pozytywne. Posiadam te akcje w swoim portfelu i zamierzam wykorzystać ewentualne spadki, do zwiększenia swojej pozycji.

Microsoft najdroższą spółką świata

Microsoft prześcignął Apple jako największa spółka świata. Dokładnie 16 stycznia 2024 roku na zamknięciu sesji, wartość rynkowa Microsoft wyniosła 2,9 biliona dolarów. To o 50 miliardów więcej niż Apple. 

W ciągu ostatnich miesięcy Microsoft wyrósł na lidera wyścigu sztucznej inteligencji, którą jak na razie Apple wydaje się przesypiać. Ostatni rok to dynamiczny wzrost wszystkiego, co powiązane z segmentem AI, do którego producent iPhone od dawna podchodził bardzo sceptycznie. 

Microsoft ze swoją inwestycją w ChatGPT odważył się postawić krok w tym kierunku jako pierwsza z największych spółek technologicznych i dziś czerpie z tej odwagi korzyści. 

Chwilowe prześcignięcie Apple w wyścigu o największą spółkę świata jest w tym wypadku mocno symboliczne i pokazuje, gdzie leży kolejny etap rewolucji technologicznej, do której Apple również będzie musiał w końcu przystąpić. 

Po prezentacji nowych rozwiązań w smartfonach Samsung Galaxy, które mają posiadać m.in. funkcję Live Translate, czyli dwukierunkowe tłumaczenie głosowe i tekstowe rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym, wszyscy czekają, co zaprezentuje Apple, przy okazji premiery nowego iPhone we wrześniu 2024.

Hamas mógł zarobić miliony dolarów na ataku na Izrael!

W kilka miesięcy po ataku Hamasu na Izrael, na światło dziennie wyszły ciekawe dane z tamtejszej giełdy. Przypomnijmy, że atak miał miejsce 7 października 2023 roku. Tymczasem drugiego października odnotowano wyjątkowo duże wolumeny sprzedaży funduszu ETF na rynek izraelski.  Podwyższonym zainteresowaniem cieszyły się także niektóre spółki Izraelskie notowane na giełdzie w Nowym Jorku

Badanie profesorów z NY University & Columbia University wskazują, że prawdopodobnie Hamas i organizacje z nim powiązane zarobiły miliony dolarów z aktywności tradingowej poprzedzającej własny atak terrorystyczny. Szacowana przez profesorów kwota na jaką mogły opiewać zyski terrorystów, sięga nawet 100 milionów dolarów.

Zwrócono uwagę, że zawieranie dużej liczby transakcji krótkiej sprzedaży było o tyle niezwykłe, że miało miejsce podczas żydowskiego święta Sukkot, będącego dość spokojnym okresem w Izraelu. 

Rekordowe obstawianie spadków na giełdzie izraelskiej

W swoim raporcie, profesorzy pokazali również, że podobne ruchy odnotowano w okresie Paschy na początku kwietnia, kiedy — jak wynika z zeznań schwytanych przez Izrael członków Hamasu — planowano pierwotny atak.

W oddzielnym oświadczeniu giełda w Tel Awiwie stwierdziła, że ​​raport jest niedokładny, a jego publikacja nieodpowiedzialna. Giełda twierdzi, że autorzy pomylili się w obliczeniach, a omawiany raport dotyka zbyt krótkiego okresu, aby wyciągać jednoznaczne wnioski. Cała sprawa jest jednak mocno podejrzana. Więcej o niej pisaliśmy w osobnym materiale: Hamas obstawił spadki na izraelskiej giełdzie przed swoim atakiem?

Rekordowe wyniki największego producenta półprzewodników na świecie

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company czyli największy na świecie producent chipów na zlecenie, odnotował lepsze niż oczekiwano zyski i przychody. Wszystko wskazuje już na to, że sprzedaż producentów półprzewodników na całym świecie i produkcja przemysłowa chipów w USA osiągnęły lokalny dołek na początku 2023 roku.

Od tego momentu, szacunki dynamicznie odbijają, powracając do trendu wzrostowego sprzed pandemii. Patrząc na globalną sprzedaż półprzewodników, dobrze widać, jak cykliczny jest to sektor. Zarząd Taiwan Semiconductor spodziewa się z kolei, że rok 2024 będzie czasem „zdrowego” wzrostu. Biorąc pod uwagę gwałtowną korektę zapasów i niską bazę w 2023, na cały rok 2024, spółka prognozuje, że cały rynek półprzewodników, z wyłączeniem pamięci, wzrośnie o ponad 10% rok do roku.

Sprzedaż i produkcja półprzewodników na świecie

Głównym ryzykiem dla inwestycji w spółkę pozostaje niejasna sytuacja geopolityczna Tajwanu. William Lai Ching-te został wybrany na nowego Prezydenta Tajwanu, co sygnalizuje bardziej antychińską politykę wyspy. Napięcia geopolityczne mogą mieć w przyszłości wpływ na działalność Taiwan Semiconductor i nastroje wokół spółki, jak i całego sektora półprzewodników. Kurs jednak nie zareagował na wybory, a szczegółowe wyniki kwartalne spółki są obiecujące. 

Spadek nastrojów inwestorów na giełdzie

Początek roku 2024 przyniósł mocne schłodzenie nastrojów na rynkach. Spadki praktycznie wszystkich indeksów o kilka procent, mocno ostudziły głowy inwestorów. Zwłaszcza tych z Polski. Indeks Nastrojów Inwestorów Indywidualnych po raz pierwszy od października 2023 pokazał przewagę oczekujących spadków, nad oczekującymi wzrostów.

mocny spadek nastrojów inwestorów w Polsce

Również za oceanem, spadki z początku roku, okazały się kubłem zimnej wody na rozgrzane głowy. Analogiczna ankieta realizowana wśród inwestorów indywidualnych z USA pokazała, że zwolennicy tamtejszej hossy również stracili wielu wyznawców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

spadek nastrojów inwestorów w USA

Tak szybkie zwątpienie w rynek jest charakterystyczne dla obecnego etapu hossy. Warto w tym momencie zawsze pamiętać o słynnym cytacie Sir Johna Templetona:

Hossa rodzi się w pesymizmie, rośnie na sceptycyzmie, dojrzewa w optymizmie, a umiera w euforii.

Sir John Templeton

Rynek minął już dawno etap pesymizmu, ale szybkie zwątpienie, które pokazuje się przy nawet niewielkich spadkach, to typowy przejaw sceptycznego podejścia. Przemawia to wszystko raczej za tym, że prawdziwi optymiści mogą na razie spać spokojnie. 

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-freedom-oszczedzanie

Pamiętaj, że przy inwestowaniu twój kapitał zawsze jest zagrożony. Prognozy i wyniki osiągane w przeszłości nie są wiarygodnymi wskaźnikami dla przyszłych wyników. Niezbędne jest przeprowadzenie własnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji.

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments