Gospodarcza powtórka z 2012 roku?

opublikowano: 03 sierpnia 2020

Sierpniowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków nadal wskazuje systematyczną poprawę koniunktury i wymownie sugeruje, że polska gospodarka jest w fazie ożywienia gospodarczego. W sierpniu, w odróżnieniu do dwóch poprzednich miesięcy, nastąpiła tylko minimalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma), natomiast zauważalnie poprawiły się perspektywy na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Dzięki dynamiczniej poprawie po pierwszym miesiącu trzeciego kwartału perspektywy dla polskiej gospodarki są już na poziomie ostatnio obserwowanym w… grudniu 2019!

Najnowszy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że dno koniunktury zostało osiągnięte w kwietniu, oraz że oczekiwania odnośnie perspektyw na kolejne półrocze poprawiają się zdecydowanie szybciej niż bieżąca sytuacja. Zgodnie z tymi informacjami konsumenci oraz przedsiębiorcy są optymistycznie nastawieni co do przyszłości, zatem ryzyko kolejnych dużych gospodarczych turbulencji istotnie się zmniejsza.

Podobnie jak w lipcu silnym punktem w procesie odbudowy gospodarki są konsumenci. Realizują oni wydatki odłożone przez okres lockdownu, co widać w szerokich wskazaniach sprzedaży detalicznej, ale również po pojedynczych składowych wskaźnika. Poszczególne kategorie, jak np. zakup mebli, urządzeń RTV czy AGD powracają do przed-kryzysowych dynamik. Jesteśmy pod wrażeniem elementu składowego opisującego rynek pracy. Siła i odporność tego segmentu gospodarki zaskakuje najbardziej, patrząc na skalę gospodarczych perturbacji.

Dodatkowo w lipcu w poszczególnych elementach składowych wchodzących w skład Wskaźnika DNA Koniunktury zauważamy istotny wzrost optymizmu wśród przedsiębiorców. Wszystko wskazuje, że to trwała zmiana nastawienia, która będzie wspierać krajowe ożywienie w drugiej połowie roku.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków jest na identycznym poziomie jak w październiku 2012, czyli chwilę po dołku gospodarczym z okresu organizacji Euro2012. Ożywienie następujące po nim trwało dwa lata i obecnie odczyty wskaźnika sugerują, że ta ścieżka powinna być scenariuszem bazowym.

Do nadal najsłabszych elementów Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków należą rekordowo niski poziomo inwestycji, utrzymująca się wysoka inflacja oraz osłabiony sektor bankowy, a także rosnąca stopa oszczędności. Wszystkie te czynniki w krótkim terminie są niezauważalne, przy czym w średnim i długim terminie znacznie osłabiają potencjał wzrostu.

Najnowsze odczyty sugerują, że polska gospodarka w drugim kwartale 2020 roku zanotuje spadek PKB o 7,5% i będzie w głębokiej recesji. Jednak już trzeci kwartał przyniesie dynamiczne odbicie. Powrót do stanu z pierwszego kwartału 2020 potrwa do lipca 2021.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od sierpnia 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do stycznia 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się spadków maksymalnie sięgających 10%. Analizując poprzednie odczyty byłoby to spójne z wystąpieniem kolejnej fali spadków koło jesieni (predykcje poprzednich odczytów) i odreagowywanie na przełomie roku.

Opracowanie: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

W lipcu warszawska giełda zyskała 1,8% i był to 4-ty z rzędu miesiąc wzrostu. Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków systematycznie się poprawia i możemy stwierdzić, że zaburzone kryzysowe odczyty są za nami.

Obecnie zgodnie ze wskazaniami modelu maksymalny pułap spadków w ciągu 6 miesięcy to 10% od obecnych poziomów, a potencjalna skala przeceny rynkowej nie powinna przekroczyć pułapu 45.000 pkt. na indeksie WIG. Dla inwestorów taka interpretacja daje około 10% buforu ryzyka i około 20% potencjału wzrostów w skali roku. Stosunek zysku do ryzyka dla krótkoterminowych inwestorów przy obecnych poziomach giełdy jest zatem korzystny.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, sierpień 2020

Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!

  29
  2

  Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

  29
  2


  Może Cię zainteresować również:

  Ankieta

  Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

  Zobacz wynik

  Loading ... Loading ...

  Polecane wpisy: