Giełda Indyjska jest już czwartą największą na świecie

Giełda indyjska jest już czwartym największym rynkiem na świecie. Wyprzedziła niedawno giełdę w Hongkongu. Obecnie wartość wszystkich walorów notowanych na giełdzie indyjskiej przekroczyła 4,33 biliona dolarów. Indie są coraz ważniejszym miejscem na inwestycyjnej mapie świata. Kapitał globalny coraz chętniej szuka tam okazji inwestycyjnych. Analitycy są zgodni co do tego, że gospodarcze perspektywy dla kraju wciąż pozostają wyśmienicie dobre.  

Indie są również obecnie trzecim najdroższym rynkiem na świecie pod względem wskaźnika cena do zysku

Indie są również obecnie trzecim najdroższym rynkiem na świecie pod względem wskaźnika cena do zysku
https://worldperatio.com/

Z wpisu Indie niedługo staną się trzecią gospodarką świata, wiemy, że kraj „zaraz” wskoczy na podium światowych gospodarek. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później należało oczekiwać awansu indyjskiego rynku kapitałowego w światowych rankingach. Swój sukces Indie zawdzięczają fenomenalnemu wzrostowi PKB w ciągu ostatnich 30 latach. Oscylował on w granicach 7%! Nawet Chiny w ciągu ostatniej dekady nie zbliżyły się do tego wyniku.

Wzrost PKB Indii ciągle przyspiesza

Chińskie akcje w tarapatach, czyli główny powód dlaczego giełda w Indiach awansowała

Na awans na czwarte miejsce mimo wszystko giełda indyjska musiałaby zapewne jeszcze trochę poczekać. Jednak z pomocą przyszły Chiny, które ostatnimi czasy radzą sobie fatalnie. Inwestorzy ukarali chińskie rządy, wyprzedając akcje firm z tego kraju. To osłabienie nastrojów inwestorów przełożyło się na spadki na giełdzie w Hongkongu. Te z kolei zmniejszyły kapitalizację całego tamtejszego rynku, który minął się z kapitalizacją spółek notowanych na rynku indyjskim.

Porównanie różnych indeksów od lutego 2020 roku – giełda chińska ewidentnie przeżywa w ostatnich latach bardzo ciężkie czasy

Teoretycznie więc ten „przyspieszony” awans giełdy indyjskiej może być tylko tymczasowy. Jeżeli giełda w Hong Kongu odzyska swój dawny blask, to jeszcze przez kilka lat indyjski rynek kapitałowy może zajmować 5 miejsce w rankingu najważniejszych giełd świata. Analitycy są jednak zgodni co do tego, że  i tak w dłuższym horyzoncie czasu rynek kapitałowy Indii będzie awansował dalej.

Chiny w całości (bo giełda w Hongkongu odpowiada tylko za część kapitalizacji całego chińskiego rynku) co prawda pozostaną jeszcze długo nieuchwytne, ale wyprzedzenie Japonii to tylko kwestia czasu.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments