O czym warto pamiętać inwestując dziś na NewConnect? | DNA Rynków #307

opublikowano: 12 sierpnia 2020

Warszawska giełda to tak naprawdę dwa rynki. Parkiet Główny GPW oraz alternatywny System Obrotu – NewConnect. Ten drugi przeznaczony jest dla malutkich firm i w założeniu debiutować miały na nim młode i innowacyjne przedsiębiorstwa. Funkcjonuje już od ponad 10 lat, ale jak do tej pory nie bardzo był w dużym kręgu zainteresowań inwestorów. To się jednak zmieniło. W odcinku DNA Rynków 305 „Boisz się, że straciłeś koronahossę? Zobacz, co możesz zrobić!” mówiłem, że koronahossa w Stanach dotyka największych gigantów sektora technologicznego. Natomiast w przypadku Polski gigantyczne wzrosty dotykały maluchów z NewConnect. Niekiedy mowa nawet o tysięcznych procentach stóp zwrotu. Wielu może sobie zadawać więc pytanie: „Czy powinienem inwestować na rynku NewConnect?” W tym odcinku DNA Rynków postaramy się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie każdemu inwestorowi i przekażemy pięć rad, o których warto pamiętać, inwestując dziś na NewConnect.

Jednocześnie chcielibyśmy jeszcze poprosić Cię o zagłosowanie nasz projekt nominowany w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju #SolidarniZwyciezymy. Co udało nam się zrobić, pisaliśmy szerzej we wpisie „Zagłosuj na naszą akcję w ramach Solidarni Zwyciężymy” o tutaj. Gorąca prośba więc o zaserduszkowanie naszego projektu pod tym linkiem: https://solidarnizwyciezymy.pl/?story=336.

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • NewConnect bastionem inwestora indywidualnego – siła inwestorów indywidualnych na rynku NC przekracza dziś wszelkie granice. Spółki potrafią przekraczać wartość spółek z WIG20, a wzrosty i spadki po 20-30% dziennie nikogo nie dziwią. Problem w tym, że szturm indywidualnych inwestorów na rynek zawsze kończy się tak samo.
  • O czym trzeba pamiętać inwestując na NewConnect jeśli zdecydujesz się na zainwestowanie części swojego kapitału na rynku NewConnect, to musisz pamiętać o naszych pięciu radach.

Zobacz również poprzedni odcinek DNA Rynków #306 „Co na pewno NIE ochroni Cię przed inflacją?”

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #307

NewConnect bastionem inwestora indywidualnego

Ostatnio GPW podała niezwykle ciekawą depeszę do mediów, której najważniejszy fragment przytaczam poniżej.

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyniosł 22% w I poł. 2020 r. (o 9 pkt ptoc. więcej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę odpowiadając za 93% obrotów (wzrost o 9 pkt proc. r/r)…

Bywało, że udział inwestorów indywidualnych w obrocie na rynku głównym schodził do jednocyfrowego poziomu. Wynik 22% jest naprawdę kosmiczny, jednak w porównaniu z NewConnectem to również ekstremalnie niski wynik! Tam inwestorzy indywidualni rządzą ponad wszystko, odpowiadając na 93% obrotów. Rynek NewConnect nie jest jednak inny niż inne rynki. Inwestor indywidualny może mieć siłę, ale zawsze przypomina szarżującego robaka. Gdy jest ich sporo, to czasem nawet może coś ugrają, ale gdy przychodzi pierwsza najmniejsza fala wątpliwości, płyną razem z nią niebywale szybko. Spójrzmy na inne dane.

Zainteresowanie inwestowaniem widać dobrze po aktywnych rachunkach maklerskich. W pierwszej połowie 2020 roku przekroczyła ona 225 tysięcy, co stanowi niecałe 20% wszystkich rachunków maklerskich wśród rodaków. To największy jednorazowy wzrost od kilkunastu ostatnich lat. Ostatnio tyle rachunków w tak krótkim okresie przybyło w roku 2010, a wcześniej w 2004. Nie jest to więc sytuacja, z którą spotykamy się na rynku na co dzień. Jest dużo nowego i świeżego kapitału, a taki kapitał zawsze jest lekko narwany.

Liczba aktywnych rachunków maklerskich w latach 2003 – 2020

Liczba aktywnych rachunków maklerskich w latach 2003 - 2020
Źródło: Bankier.pl

Ten właśnie kapitał mocno płynie właśnie na rynek NewConnect. Od dołka pandemii NC Index potroił swoją cenę (celowo nie mówię tu słowa wartość), a od szczytu przed pandemią tą cenę podwoił. Wszystko to przy imponujących jak na ten sektor obrotach rzędu czasem ponad 1 miliarda złotych. Można odnieść wrażenie, że wszystko tam rośnie. Niekiedy nawet do tak absurdalnych wycen, że przekraczają firmy z WIG20. Tak, to nie żart.

Indeks rynku NewConnect

Indeks rynku NewConnect
Opracowanie: DNA Rynków

Spójrzmy dla przykładu na spółkę Columbus Energy, która jeszcze rok temu miała kapitalizację rzędu 100 mln zł. W lutym 2020 roku sięgała ona 800 mln zł, a dziś przekracza… 4 mld zł. Efektywnie czyni ją to większą niż np. Tauron. Oczywiście to, że Tauron notowany jest dłużej i WIG20 itp. itd. nie ma żadnego znaczenia, bo każdego giganta można przegonić, ale na pewno większość zgodzi się, że Tauron pomimo swoich wad i niedociągnięć ma o wiele stabilniejszy model biznesowy. Czy Columbus Energy jest dobrą inwestycją? Tego oczywiście nie wiem, może sięgnie i kapitalizacji 10 mld zł. Chcę jednak żebyś zobaczyć skalę ekstremalności w jakiej się poruszamy dziś na NewConnect. Oto spółka, która w 2019 roku osiągnęła łącznie ok. 12 mln zł zysku, jest dziś wyceniana na ponad 4 miliardy złotych.

Wykres kapitalizacji Columbus Energy

Wykres kapitalizacji Columbus Energy
Opracowanie: DNA Rynków

Potężny rynkowy zastrzyk kapitału jest oczywiście pochodną panującej na rynku zmienności. Pod względem gwałtownych dziennych zmian w górę i w dół, rok 2020 na amerykańskim rynku akcyjnym wyprzedza najbardziej dramatyczny okres z globalnego kryzysu finansowego, czyli rok 2008. Bardzo dobrze obrazuje to poniższa tabela, gdzie widać liczbę dziennych ruchów na indeksie S&P500 o 2%, 3%, 4%, 5% oraz 6% i więcej dla roku 2020 i 2008.

Tabela porównująca zmienność dla indeksu S&P500 w latach 2008 (po lewej) i 2020 (po prawej)

Tabela porównująca zmienność dla indeksu S&P500 w latach 2008 i 2020

Problem w tym, że na każdym rynku do tej pory, gdzie wystąpił nagły boom zainteresowania inwestorów indywidualnych, koniec był taki sam. W 2014 roku Chiny dały temu podręcznikowy przykład. W swoim czasie przybywało tam 32 tysiące rachunków maklerskich tygodniowo! W efekcie indeks Shanghai Composite podbił w zaledwie 12 miesięcy o 150%. Potężny i piękny wzrost, który skończył się równie pięknym i potężnym spadkiem w kolejnym roku o prawie 50%. Wiemy jak natłok indywidualnych inwestorów skończy się w przypadku NewConnect. Nie wiemy tylko, kiedy. Może jutro, a może za kwartał?

Wykres indeksu Shanghai Composite od czerwca 204 do czerwca 2016

  Wykres indeksu Shanghai Composite od czerwca 204 do czerwca 2016
Opracowanie: DNA Inwestowania

W niektórych przypadkach indywidualnych spółek spadkowe szaleństwo może być jeszcze bardziej dynamiczne i w niektórych przypadkach pechowi narwani inwestorzy mogli się już o tym przekonać. Spójrzmy na petardę z NewConnect – spółkę 4Mass. Petardę, która niestety niektórym inwestorom wybuchła w portfelu. Z 50 groszy jeszcze w czerwcu tego roku wystrzeliła do 4 złotych! Chwilę później skończyła na poziomie 1,2 zł (to wynik z czasu nagrywania materiału 11 sierpnia. Dziś 12 sierpnia widzimy już 0,99 zł). Wszedłeś w złym momencie? Już notujesz 70-80% straty. Chciałoby się powiedzieć, spieszcie się inwestować w spółki NewConnect – tak szybko upadają.

Wykres notowań spółki 4Mass

Wykres notowań spółki 4Mass
Opracowanie: DNA Rynków

O czym trzeba pamiętać inwestując na NewConnect

Jeśli jednak mimo wszystko myślisz o tym, żeby zacząć inwestować na rynku NewConnect (na którym oczywiście da się zarobić, tego nikt nie neguje), to jakie mogę mieć dla Ciebie rady?

Po pierwsze – nie inwestuj więcej niż 10% całego swojego kapitału na tym rynku i pamiętaj, że w jego przypadku wyjątkowo szybko możesz stracić wszystko, co zainwestowałeś.

Po drugie – inwestuj maksymalnie 2,5% kapitału w jedną firmę na tym rynku. Nawet dla niedoświadczonych doradzałbym maksymalnie 1,5%! Jeśli wyjdzie, Ci że do zainwestowania masz w takim układzie 15 złotych, to po prostu oznacza, że masz na ten rynek za mało pieniędzy.

Po trzecie – niezwykle uważnie monitoruj codziennie inwestycję. W tym przypadku to konieczność. Rynek NewConnect rządzi się swoimi prawami zmienności, która przy takim natłoku inwestorów indywidualnych jest niezwykle wysoka. Każdego dnia może zacząć się kolejna wielka zwyżka lub potężne spadki. To nie jest rynek typu kupię i trzymam.

Po czwarte – miej jasny punkt, gdzie chcesz zrealizować zysk lub stratę i pamiętaj o tym, że może Ci się to nie udać! Rynek NewConnect zawsze miał problemu z płynnością. To mniejszy problem, gdy realizujesz spore zyski, ale gdy chcesz uciec ze stratnej inwestycji, może okazać się, że nie ma po drugiej stronie nikogo chętnego do kupna.

Po piąte – przygotuj się na gigantyczną zmienność.

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

47
4

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

47
4


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: