Boisz się, że straciłeś koronahossę? Zobacz, co możesz zrobić! | DNA Rynków #305

Niemal równo 4 miesiące temu mieliśmy dołek bardzo krótkiej i dynamicznej bessy. Od tego czasu indeksy podrosły, a niektóre ze spółek odleciały niemalże w kosmos notowań. Wielu z was zastanawia się, co teraz zrobić, jeśli jeszcze w nic nie zainwestowałeś. Czy hossa już odjechała i teraz „trzeba czekać”?! Do szerszej odpowiedzi na to pytanie natchnęły nas ostatnie pytania, jakie masowo otrzymywaliśmy. Zatem, co można zrobić, jeśli Twoje dzisiejsze myśli to „PRZEGAPIŁEM HOSSE!”? Na to pytanie odpowiadamy w tym odcinku DNA Rynków, jednocześnie prezentując nowy portfel „FOMO 2020”. Uprzedzając Twoje pytanie – czy my w DNA zarobiliśmy na hossie, ile tylko się dało? Oczywiście, że nie, ale śledząc nasze wskazówki od połowy marca, można było na całym zdywersyfikowanym portfelu zarobić ponad 25%. Nas taki wynik przy takim ryzyku satysfakcjonuje. W inwestowaniu ważna jest odpowiedzialność. Taktyka „Huzia na Józia” czasem się sprawdzi, a czasem będzie kosztować nas wszystkie oszczędności. To nie jest podejście, które nam pasuje. No dobra, ale przejdźmy do rzeczy!

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Pociąg odjechał, a Ty na gotówce? – Rynek trochę odbił, niektóre firmy poleciały w kosmos, a Ty dalej w 100% na gotówce? Spokojnie, nie tylko Ty. Cała masa instytucji i osób indywidualnych również dalej siedzi na gotówce.
  • „Hossa” za Tobą? Nic straconego! Dlaczego nic straconego? Dlatego, że kryzysy się zdarzają, a w trakcie trwania każdego roku – zawsze na akcjach stracisz.
  • Portfel FOMO, dla tych którzy boją się spać dalej Prezentujemy specjalny portfel, dla tych którzy bardzo boją się odjeżdżającego pociągu. Uwaga! Portfel prezentowany w tym odcinku nie jest żadną kontynuacją bazowego portfela DNA Rynków aktualizowanego kwartalnie, a którego ostatnia aktualizacja miała miejsce 25 czerwca 2020 roku i który omawialiśmy w odcinku DNA „W co inwestować teraz na trzeci kwartał 2020”. To zupełnie inny portfel z całkowicie innym profilem ryzyka. Warto o tym pamiętać. Zachęcam Cię również do podzielenia się ze mną w komentarzu, co myślisz o tym portfelu. Odpisuję każdemu w miarę na bieżąco, a im więcej poglądów tym bardziej odpowiedzialne inwestowanie. (Aby przeczytać tę część materiału – zaloguj się do portalu)

Jeśli decydujesz się na oglądanie odcinka, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #305

Pociąg odjechał, a Ty na gotówce?

Teraz dość dobrze widać, że dotychczasowe apogeum tegorocznego krachu wypadło w drugim tygodniu marca. Od tego czasu na giełdach doszło do solidnego odbicia. Oczywiście nigdy nie wiadomo, czy zamienia się ono w nową hossę, czy może w kolejną falę bessy. Patrząc jednak na niektóre wykresy, osoby siedzące całkowicie poza rynkiem mogą co najwyżej czuć smutek.

Notowania indeksu S&P500 po lewej (od początku 2020 roku) oraz indeksu WIG po prawej (od początku 2020 roku)

Notowania indeksu S&P500 (od początku 2020 roku) oraz indeksu WIG (od początku 2020 roku)
Opracowanie: DNA Rynków

Prawdziwe rozgoryczenie może jednak przyjść, dopiero gdy popatrzy się na wybrane firmy. Mercator Medical, producent lateksowych rękawiczek od początku 2020 roku zdążył urosnąć o prawie 3000%, X-Trade Brokers umożliwiający handel różnymi instrumentami finansowymi o prawie 600%, natomiast Harper Hygienics, producent wyrobów kosmetycznych o ponad 4000%. Imponujące i robi wrażenie, ale powiedzmy sobie, że po pierwsze – takie wzrosty dotyczą naprawdę niewielkiej liczby spółek, a po drugie – jest tylko jedno grono osób, które w pełni wykorzystuje takie ruchy cenowe – większościowi właściciele spółki. Standardowy inwestor posiadający akcje Mercator Medical zakupione na przykład po 20 zł, naprawdę szybko sprzeda je, gdy cena dojdzie do 40 zł. Oczywiście mogą zdarzyć się naprawdę twardzi zawodnicy, którzy kupili po 10 zł i świadomie trzymają akcje do teraz, ale to naprawdę bardzo, bardzo wąskie grono.

Notowania spółki Mercator Medical od początku 2020 roku

Notowania spółki Mercator Medical od początku 2020 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Notowania spółki Harper Hygienics od początku 2020 roku

Notowania spółki Harper Hygienics od początku 2020 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Notowania spółki X-Trade Brokers od początku 2020 roku

Notowania spółki X-Trade Brokers od początku 2020 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Czy w takim razie jednak pociąg odjechał, a siedzący na gotówce mogą pluć sobie w brodę? Przede wszystkim pamiętaj, że na gotówce siedzi dziś cała masa osób. Patrząc na depozyty przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych w Polsce (mierzone agregatem M3), tylko w maju i czerwcu urosły one o blisko 24 miliardy złotych. Jest więc wiele instytucji i konsumentów, którzy po prostu siedzą na gotówce i nie jest to tendencja widoczna jedynie w Polsce. Patrząc na stopę oszczędności Amerykanów, na wykresie poniżej, widać, że wystrzeliła ona do poziomów niewidzianych jeszcze nigdy w historii. Ma to oczywiście związek z tym, że amerykański konsument i pracownik dostaje całą masę dotacji, stymulacji i pomocy rządowych. Pomimo że w końcu ten kurek z pieniędzmi się skończy, to jednak na razie Amerykanie w dużej masie odkładają te pieniądze, czekając na lepszy czas. Nie tylko więc Ty, ale również wszyscy dookoła oszczędzają i siedzą na coraz większej gotówce.

Stopa oszczędności prywatnych Amerykanów

Stopa oszczędności prywatnych Amerykanów
Źródło: Historical Statistics of Unites States

Pamiętaj też, że obecne odbicie nie miało jeszcze nic wspólnego z klasyczną hossą, którą z reguły sprowadza się do tego, że nieważne co kupię, to zarobię (patrz lata 2005-2007). Koni pociągowych obecnego odbicia jest niewiele. To Facebook, Amazon, Apple, Google oraz Microsoft. Te zaledwie pięć spółek wyciągnęło wynik amerykańskiego indeksu S&P500 na plus od początku roku. Pozostałe 495 spółek nie radzi sobie już tak dobrze. Oczywiście, od momentu dotychczasowego dołka z połowy marca również one odbiły, ale to nie jest nawet część skali, o której mówimy, patrząc jedynie na wspomnianą piątkę. Zobaczysz to dobrze na wykresie poniżej. Stopa zwrotu YTD (od początku roku do dziś, dla wspomnianych spółek wynosi 35%, dla całego indeksu S&P500 wynosi 2%, a dla indeksu S&P500 z wyłączeniem tych pięciu gigantów wynosi już minus 5%.

Stopy zwrotu YTD z 5 największych spółek S&P500, całego indeksu oraz indeksu z wyłączeniem tych pięciu

Stopy zwrotu YTD z 5 największych spółek S&P500, całego indeksu oraz indeksu z wyłączeniem tych pięciu
Źródło: FactSet, Goldman Sachs Global Investment Research

Czy faktycznie kilka spółek jest w stanie tak wahać całym amerykańskim rynkiem? Jest, jeśli mają odpowiednią wielkość, a mówimy tu o prawdziwych gigantach. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę. Otóż 19 lipca 2020 roku, kapitalizacja czterech największych spółek z amerykańskiego parkietu – Amazona, Google, Microsoftu i Apple przekroczyła wielkością całą japońską giełdę – trzeci największy rynek giełdowy na świecie zaraz po NASDAQ (gdzie notowane są te 4 firmy) oraz nowojorskiej giełdzie NYSE. To wprost efekt po-pandemicznego boomu na spółki technologiczne. Pisaliśmy też o tym w naszej ostatniej analizie wyników Tesli, którą możesz przeczytać klikając tutaj.

To może sprawiać wrażenie, że faktycznie wszystko rośnie, ale tak naprawdę, tak silnie rośnie niewiele spółek z bardzo nielicznych sektorów. W Stanach Zjednoczonych są to gigantyczne spółki z sektora technologicznego i detalicznego, a w Polsce… zupełnie odwrotnie. Na naszym rynku bowiem ogrom wzrostów zaliczają najmniejsze spółki z rynku NewConnect.

Kapitalizacja czterech największych spółek z amerykańskiej giełdy vs kapitalizacja całego japońskiego rynku

Kapitalizacja czterech największych spółek z amerykańskiej giełdy vs kapitalizacja całego japońskiego rynku
Źródło: Bloomberg

Skąd takie wzrosty? Kluczowy jest oczywiście kapitał i jego nieoczekiwany napływ od małych inwestorów indywidualnych. Bez niego żadne wzrosty nie miałyby miejsca. Jest jednak drugi ważny element wpływający na wzrosty. Mowa tu o ekonomicznych zaskoczeniach, które są bardzo pozytywne. My również oczekiwaliśmy stabilizacji gospodarczej na poziomach kwietniowo-majowych. Tymczasem okazuje się, że optymistycznych danych z gospodarek jest więcej. Pierwszy z brzegu przykład? Polska produkcja przemysłowa w czerwcu 2020, w skali roku okazała się… dodatnia, czyli w czerwcu 2020 wyprodukowaliśmy więcej niż w czerwcu 2019. W kontekście tego, czego świadkami byliśmy jeszcze dwa miesiące temu, wydawało się to niemożliwe, a tymczasem polska produkcja, eksport i przemysł dały radę się podnieść. Podobnych zaskoczeń nie brakuje również w innych miejscach na świecie i stąd panujące rynkowe przekonanie, że będzie jednak trochę lepiej.

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce (średnia miesięczna 2015 = 100)

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce (średnia miesięczna 2015 = 100)
Źródło: GUS

„Hossa” za Tobą? Nic straconego

Przechodzimy do konkretów. Co zrobić teraz, jeśli siedzisz na gotówce i się zamartwiasz? Zapamiętaj, że kryzysy się zdarzają – nie trzeba się spieszyć. To nie tak, że jeśli przespałeś to odbicie, to przegrałeś życie. Poniżej zobaczysz przygotowany przez JP Morgan wykres indeksu S&P500 od czasu ostatniego kryzysu finansowego z 2009 roku i największe obsunięcia tego indeksu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wszystko to, na tle indeksu zmienności VIX (o którym więcej przeczytasz w osobnym wpisie, klikając tutaj). Niemalże w każdym roku, giełda oferuje jakieś spadki. Przegapienie jednego odbicia to nic strasznego i nie powinno być powodem do myślenia, że teraz znowu należy czekać i czekać i czekać i… czekać.

Największe obsunięcia rynku mierzone indeksem S&P500 od czasu kryzysu finansowego na tle indeksu zmienności VIX

Największe obsunięcia rynku mierzone indeksem S&P500 od czasu kryzysu finansowego na tle indeksu zmienności VIX
Źródło: JP Morgan

Nawet jeśli teraz zacząłbyś inwestować i stwierdził, że to jest moment, w którym na pełnym gazie wchodzisz w rynek, powinieneś pamiętać, że w trakcie roku inwestowania w akcje zanotujesz jakieś straty. Ogólnie jednak, w skali kolejnych lat, akcje dają zarobić! Na wykresie poniżej, znowu przygotowanym przez JP Morgan widzisz ostatnie 40 lat. Czerwone kropki oznaczają największy zakres spadków w danym roku, natomiast słupki końcowy wynik indeksu S&P500 za dany rok. Jak widać, są lata, w których stosunkowo duże śródroczne obsunięcia, nie wpłynęły istotnie na stopę zwrotu za cały rok. Co z tego wynika dla Ciebie? Nawet jeśli zaczniesz inwestować i rynek zacznie rosnąć, musisz liczyć się z tym, że w którymś momencie będziesz notował stratę i nie powinieneś się zbyt szybko tej straty przestraszyć.

Roczne stopy zwrotu z indeksu S&P500 w porównaniu z śródrocznymi obsunięciami

Roczne stopy zwrotu z indeksu S&P500 w porównaniu z śródrocznymi obsunięciami
źródło: JP Morgan

Decydując się na inwestowanie teraz, pamiętaj również, że tempo odradzania się poszczególnych gospodarek sukcesywnie spada, co oznacza, że największe pozytywne zaskoczenia miały już miejsce na przełomie maja.

Tempo odradzania się poszczególnych gospodarek po lock-downach

Tempo odradzania się poszczególnych gospodarek po lock-downach
Źródło: Bloomberg

Ciekawostką jest jeszcze obecna rynkowa korelacja, z której wynika, że obecnie nie ma rynków, a jest rynek. Jeden rynek. Korelacja pomiędzy poszczególnymi rynkami akcji mocno wzrosła. Pomiędzy indeksami NASDAQ, a S&P500 wynosi już prawie 1, analogicznie pomiedzy indeksami MSCI All-Country World, a S&P500. Korzyści z dywersyfikacji pomiędzy rynkami akcyjnymi jest dziś więc bardzo, bardzo niewielka.

Korelacja pomiędzy poszczególnymi rynkami

Korelacja pomiędzy poszczególnymi rynkami
Źródło: Bloomberg

Portfel FOMO, dla tych którzy boją się spać dalej

Czujesz tzw. Fear Of Missing Out, czyli strach przed byciem pomieniętym jeżeli chodzi o hossę? Wtedy możemy Ci polecić następujący portfel w skład którego będzie wchodził rdzeń oraz pozostałe elementy, które będą jego satelitami. Jak mógłbym on wyglądać? Dostęp po bezpłatnej rejestracji! 🙂

Portfel FOMO, dla tych którzy boją się, że odjedzie im pociąg hossy.

Portfel FOMO, dla tych którzy boją się, że odjedzie im pociąg hossy.
Opracowanie: DNA Rynków

Rdzeń portfela (50%) – to ma być Twoje zabezpieczenie.

W tej sekcji polecamy dwa osobne fundusze pieniężne. Sposób ich funkcjonowania jest zawsze bardzo podobny, możesz więc zdecydować się na te, które najłatwiej będzie Ci kupić. Przykłady?

Obligacje rynków wschodzących (10%)

W tej sekcji możesz zainteresować się funduszem ETF VanEck Vectors Emerging Markets High Yield Bond UCITS ETF, denominowanym w amerykańskich dolarach. Więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj.

Akcje rynków wschodzących (10%)

W tej sekcji możesz zainteresować się funduszem ETF iShares Core MSCI Emerging Markets, denominowanym w amerykańskich dolarach. Więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj.

Akcje gigantów technologii (10%)

W tej sekcji możesz zainteresować się funduszem ETF X-TRACKERS MSCI World Information Tech, denominowanym w amerykańskich dolarach. Więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj.

Satelity (4 x 5%)

Zgodnie z podejściem Core-Satellite – to są Twoje środki na tzw. „złote strzały”. Mogą to być pojedyncze spółki, w które wchodzić i w kilka dni robisz 100% zysku. Jednak nigdy, przenigdy nie próbuj alokować w pojedynczą okazję tego typu więcej niż 4% całego portfela. O potencjalnych satelitach będziemy informować Cię w osobnych wpisach.

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
43
1

Oceń materiał!

43
1


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Jakiego sektora analizę chciałbyś przeczytać najbardziej?

  • Drony
  • Druk 3D
  • Blockchain

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: