Debiuty na giełdach najmniejsze od lat

Debiuty na giełdach najmniejsze od lat

Debiuty na giełdach są skutecznie zbijane przez rynkową bessę. Nie tylko nikt nie chce debiutować na GPW. Również na całym świecie rok 2022 przynosi jedne z najniższych zainteresowań debiutowaniem od lat. Spadek ilości ofert publicznych zanotowano na całym świecie. Wyceny szorują po dnie, co wprost sprawia, że debiut nowej spółki nie jest dla właścicieli zbyt kuszący.

Od stycznia do września tego roku na całym świecie zadebiutowało tylko 992 przedsiębiorstw. Dla porównania w 2021 roku w analogicznym okresie było to 1773 podmiotów. Nie każdy rynek ucierpiał w takim samym stopniu. Giełda amerykańska doświadczyła znacznie większego spadku liczby debiutów niż giełdy azjatyckie. Jeśli spojrzymy na USA, to od stycznia do września odbyło się zaledwie 116 IPO. Rok temu było to aż 420, co oznacza spadek o aż 73% !

Statystyki dla światowego rynku IPO

Debiuty na giełdzie rekordowe w 2021

Istnieje ciekawa od dawna sprawdzająca się zależność pomiędzy liczbą debiutów na giełdzie i zainteresowaniem tymi debiutami a kondycją całego rynku. Rekordowa liczba debiutów przypada najczęściej na okres największej hossy. Z kolei nienaturalnie niska liczba debiutów na giełdzie często wyznacza rynkowy dołek.

Patrząc przez pryzmat ostatnich lat łatwo zauważyć ekstremalnie wyróżniający się na plus rok 2021. Dziś już wiemy, że był to szczyt hossy. Fatalny rok 2022 pod tym względem to kolejna jaskółka, która może potwierdzać, że najgorsze na rynkach już minęło i pomimo że rok 2023 dla gospodarek będzie trudniejszy, to nie będzie trudniejszy dla rynków.

Liczba IPO na całym świecie od 2018 roku do września 2022

Debiuty na giełdzie na całym świecie od 2018 roku do września 2022
Źródło ibidem

Co wpływa na debiuty na giełdach?

Ciekawy wykres można też znaleźć w jednym z raportów EY pokazujący, co wpływa na decyzję o przeprowadzeniu IPO w krótkim, średnim i długim terminie. Przecież firma, która zastanawia się nad IPO, nie zrezygnuje z niego w długim terminie jeśli potrzebuje środków na rozwój. Z drugiej strony może bez problemu przesunąć swoją decyzję, gdy aktualne rynkowe wyceny nie gwarantują uzyskania satysfakcjonującej ilości gotówki lub gdy rynkowa zmienność jest zbyt wysoka. Debiuty, które były zapowiadane na 2022 rok na GPW również oficjalnie nie zostały przecież odwołane, ale zawieszone ze względu na „niekorzystne otoczenie rynkowe”.

Czynniki wpływające na atrakcyjność IPO

Czynniki wpływające na atrakcyjność IPO

Do zarobienia,
Karol Badowski

57
4

Oceń materiał!

57
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: