Co inwestorzy mogą wynieść dla siebie z gry w pokera?
Gra w pokera i inwestowanie mają ze sobą sporo wspólnego i nie jest to hazard. Podobnie, jak poker nie jest grą hazardową, tak samo inwestowanie nie jest hazardem. Jedno i drugie może jednak takim hazardem być, jeśli sami będziemy chcieli do tego doprowadzić. Zarówno poker, jak i inwestowanie to gry z pełne niepełnych informacji.
Mamy określony zestaw faktów i szukamy sytuacji, w których zdobędziemy przewagę. Niezależnie od tego, czy jest to przewaga psychologiczna, czy statystyczna. Najlepsze praktyki zawodowych graczy pokerowych mogą okazać się bardzo przydatne dla inwestorów. Zgodnie z badaniem Yan Lu, Sandry Mortal i Sugota Ray inwestorzy będący pokerzystami osiągają średniorocznie do nawet 5% średniorocznej stopy zwrotu z rynku akcji więcej od osób, którzy w pokera nie grają. Najwyraźniej nawyki graczy w pokera pomagają w inwestowaniu. Może nie bez powodu jeden z ciekawszych podcastów inwestycyjnych nazywa się „All In”.
Najważniejsze jest trzymanie się strategii
Gracze pokerowi mają przeróżne strategie. Jedni grają agresywnie i starają się wykorzystywać maksymalnie wiele rozdań. Inni z kolei skupiają się na niewielu wejściach, wyczekując najlepszych kart. W inwestowaniu strategii również jest masa. Spekulanci i gracze krótkoterminowi wchodzą niewielkimi kwotami, w bardzo wiele transakcji. Na każdej z nich mają niewielkie szanse powodzenia. Inwestorzy długoterminowi z kolei wykonują niewiele ruchów. Najpierw bardzo dokładnie sprawdzają akcje danej spółki, a dopiero potem inwestują.
W każdym wypadku szansa na zwycięstwo nie wynosi nigdy 100%. Najważniejsze jednak, żeby trzymać się wybranego podejścia. Nie możemy zrezygnować w połowie drogi, gdyż zarówno rynek, jak i karty są kapryśne. W końcu jednak liczby i prawdopodobieństwo zaczną grać na naszą korzyść.
Prawdopodobieństwo to twój przyjaciel
Dobre obliczanie prawdopodobieństwa to kluczowa sprawa zarówno w pokerze, jak i inwestowaniu. Nie chodzi o jakieś operacje matematyczne na kartce. Wszyscy poważni zawodnicy robią to na bieżąco w głowie w trakcie turniejów pokerowych. Szacują szanse, jakie mają na wygraną przy konkretnym ułożeniu kart.
Tak samo skuteczni inwestorzy muszą korzystać z jakiegoś modelu wyceny. Jeżeli tego nie robią, to ich wyniki, będą absolutnie losowe. Tak jak mówił Warren Buffet, wszystko sprowadza się do tego, żeby kupić akcje spółki taniej, niż są warte w rzeczywistości. To możliwe tylko dzięki temu, że rynek nie jest efektywny w krótkim terminie, ale to już temat na osobny wpis.
Trzymaj emocje na wodzy
Daniel Negreanu, jeden z najlepszych pokerzystów na świecie, powiedział: „Stabilność emocjonalna i kontrola emocjonalna to klucz zarówno do inwestowania, jak i pokera”. Często zdarza się, że pokerzyści, którzy mają pecha, reagują wpadając w „tilt”. Zaczynają grać zbyt agresywnie często z powodu złości – i drogo ich to kosztuje. Brak panowania nad emocjami również w inwestowaniu może kosztować sporo pieniędzy. Emocje to najgorszy doradca inwestycyjny. Zrobimy zdecydowanie lepiej, jeżeli posłuchamy się statystyki, liczb i chłodnych analiz. Dzięki temu zmaksymalizujemy nasz zysk i ograniczymy głupie straty.
Odpowiednio zarządzaj kapitałem
W pokerze masz tylko określoną ilość żetonów na stole. Nikt nie może przegrywać w nieskończoność. Tak samo i w prawdziwym życiu dysponujemy określonym kapitałem. Ograniczony kapitał oznacza, że nie można ryzykować zbyt wiele w każdym zagraniu. Jeśli stracisz wszystko, to nawet najlepsze potem karty / akcje nam nie pomogą.
Nie będziesz mieć zwyczajnie żadnych środków, żeby je kupić. Dywersyfikacja dla wielu inwestorów powinna być podstawą. Jeżeli trzymamy środki w 10 różnych spółkach, to szansa na stratę wszystkiego, jest w zasadzie zerowa. Warto o tym pamiętać i tyczy się to szczególnie początkujących inwestorów.
Bądź mocno selektywny
Oglądając turnieje pokera, od razu rzuci się nam w oczy, że profesjonaliści pasują w niemal 90% przypadków. Chodzi o same „ręce startowe”, czyli początek rozdania. Odsetek tych, którzy rezygnują w dalszym etapie rozrywki, jest jeszcze większy. Najlepsi wiedzą, że nie warto grać przeciwko prawdopodobieństwu.
Tak samo inwestorzy powinni być selektywni i odrzucać większość pomysłów inwestycyjnych. W praktyce tylko niecałe 5% akcji daje naprawdę zarobić. Według badania Hendrika Bessembindera z 2017 r., obejmującego około 26 000 akcji w bazie danych CRSP, tylko 4% akcji wygenerowało cały zwrot z rynku akcji przekraczający jednomiesięczne bony skarbowe w ciągu ostatnich 90 lat. Pozostałe 96% akcji wygenerowało łącznie stopę bonów skarbowych w tym okresie.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.