Budżet Rosji w coraz gorszym stanie.

rosji

Rosja bankrutowała już wielokrotnie w swojej historii. Nie ważne czy „carem” był komunista, czy klasyczny imperialista. Państwo ma odwieczne problemy z finansami. Pomimo nieprzebranych ilości surowców naturalnych, Moskwa zawsze była pod tym względem dość biedna, a budżet Rosji nigdy nie mógł się do końca zbilansować. Ludzie się zmieniają, ale system pozostaje taki sam. W czasie pokoju niewydolna gospodarka jest stanie jeszcze jakoś funkcjonować.

Jednak jak wielokrotnie pokazała historia, w czasie wojen Rosja miała tendencję do zapaści gospodarczej. Skorumpowany system oligarchiczny niewydolny w czasie pokoju, nie jest w stanie obsłużyć potrzeb finansowych państwa na prowadzenie wojny. Wojna w Ukrainie swoją skalą przekracza wszystko, co zakładał Putin przed 2022 rokiem.

Wpływy Rosji ze sprzedaży paliw spadły już ponad 50 procent

W naszym lipcowym wpisie „Wpływy Rosji ze sprzedaży paliw spadły już ponad 50 procent” pisaliśmy, że wpływy budżetu Rosji ze sprzedaży paliw spadły o ponad 50%. Wpływy te stanowiły większość wpływów budżetowych Moskwy. Główne źródło dochodu powoli traci na znaczeniu. Spadek dochodów Rosji na bieżąco można śledzić, obserwując stronę https://www.russiafossiltracker.com/.

Wartość dziennego eksportu surowców energetycznych z Rosji – dane w milionach Euro

Koszty wojny czeczeńskiej, a koszty wojny na Ukrainie

Coraz mniejszy budżet rosyjski musi obsługiwać coraz większe wydatki wojskowe. Wsparcie militarno-finansowe dla Ukrainy płynie szerokim strumieniem z Zachodu. Bez tego, Ukraina dawno by tę wojnę przegrała. Z początku pomoc ta nie była duża, ale z czasem ciągle wzrastała. Tylko USA przeznaczyło na nią ponad 43 miliardy dolarów. Reszta krajów świata drugie tyle. Te prawie 90 miliardów dolarów to aż 5% całego rosyjskiego PKB.

Graficzne przedstawienie amerykańskiej pomocy militarnej wysyłanej na Ukrainę od początku 2022 roku

Kwota może nie robić na nikim wrażenia, ale pokazana w kontekście relatywnym powinna. Podczas I wojny czeczeńskiej prowadzonej przez Moskwę w latach 1994 – 1996, z o wiele słabszym przeciwnikiem niż Ukraina, Rosja wydawała dziennie około 30 milionów dolarów. W ciągu roku składało się na kwotę 11 miliardów dolarów, czyli 2,8% ówczesnego rosyjskiego PKB. Dzisiaj na prowadzenie wojny Rosja wydaje dziennie około miliarda dolarów. Co daje rocznie kwotę odpowiadającą ponad 20% rosyjskiego PKB.

Chociaż Rosja ostatecznie wojnę czeczeńską wygrała w 1996 roku, to ekonomiści są zgodni co do tego, że zrobiła to kosztem bankructwa 2 lata później. Budżet Rosji nie wytrzymał tego ciężaru. Wojna czeczeńska nie była co prawda jedynym powodem bankructwa Moskwy. Znaczenie miał również kryzys azjatycki, ale koszty wojny zrobiły swoje. Rubel w ciągu czterech lat osłabił się o ponad 75%, stopa życia spadła gwałtownie, a miliony ludzi uciekło z kraju.

Wojny na Ukrainie może doprowadzić Rosję do bankructwa

Wszystko wskazuje na to, że wojna na Ukrainie będzie miała o wiele gorsze konsekwencje dla Rosji. Na Rosję zostały ponadto nałożone potężna sankcje, a 25 lat temu nie było ich praktycznie wcale.  Teoretycznie Rosja przed wojną zgromadziła rezerwy walutowe, które pozwoliłby jej prowadzić wojnę na obecnym poziomie intensywności przez dwa lata. Te pieniądze w budżecie skończą się więc w okolicach lutego 2024 roku. Zachód jednak zablokował połowę tych rezerw, więc w efekcie ta gotówka skończyła się w praktyce w lipcu tego roku. Mówiła o tym również Prezes rosyjskiego Banku Centralnego Elwira Nabiullina. Kapitał zagraniczny Moskwy unika i widać to również dobrze po kursie rubla, który od wielu miesięcy pikuje. Obecnie za jednego dolara trzeba płacić aż 100 rubli.

Kurs rubla w stosunku do dolara amerykańskiego

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments