Kapitał próbuje łapać dołek na obligacjach skarbowych

Kapitał próbuje łapać dołek na obligacjach skarbowych

Na tym cudownym wykresie od Arbor Data Science zobaczycie miesięczny procentowy kroczący udział przepływu kapitału w konkretne segmenty funduszy ETF od stycznia 2020 roku. Gdy obligacje skarbowe większości krajów zachodu zaliczają kolejne fale wyprzedaży, to od mniej więcej lutego 2022 widać wzmożony apetyt inwestorów na złapanie tam dołka.

Teoretycznie ma to sens. Rynkowy klasyczny cykl koniunkturalny, o którym więcej można przeczytać tutaj: „O naturze w gospodarce, z czego składa się cykl koniunkturalny?” jednoznacznie mówi o tym, że najlepszy czas dla obligacji rządowych, jako klasy aktywów, to moment, gdy mijamy szczyty odczytów inflacji, a gospodarka wchodzi w okres spowolnienia.

Klasyczny cykl koniunkturalny

Klasyczny cykl koniunkturalny

Najczęściej zbiega się on z przynajmniej jakąś formą zacieśniania monetarnego, które ma studzić podbitą inflację. Zacieśnianie zbija ceny dotychczasowych emisji obligacji windując ich rentowność w górę i naturalnie wymuszając, że nowo emitowany dług musi być lepiej oprocentowany. Tak to działa od niepamiętnych czasów i wiele osób popłynęło na twierdzeniu, że tym jednym, jedynym razem, będzie inaczej niż zawsze. Nie będzie.

Jednak łapanie dołka na rynku obligacji skarbowych, które jak widać postępuje od praktycznie początku tego roku jak na razie okazało się bolesne, bo rentowności tylko amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych w ciągu ostatnich trzech miesięcy podskoczyły o prawie 50%. Polskich z kolei w tym samym okresie o… 75%. Sam, jak wielokrotnie już wspominałem, faktycznie czaję się na wejście na rynek obligacji skarbowych, ale dopóki nie miniemy szczytu odczytów inflacji, to na takie łapanie noża nie ma po co się decydować. W tym przypadku wolę żeby odjechał mi ten „idealny” dołek. Zobaczenie jednak co najmniej dwóch odczytów potwierdzających trend dezinflacyjny wystarczy do pewniejszego podjęcia decyzji.

Procentowy kroczący miesięczny udział napływów kapitału do różnych ETF

Źródło: Arbor Data Science

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #001 – podsumowanie najciekawszych danych rynkowych za 02.05.2022 – 08.05.2022

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

49
3

Oceń materiał!

49
3


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: