Warren Buffet w sobotę 24 lutego wyśle kolejny list do akcjonariuszy

Już w sobotę 24 lutego Buffet napisze kolejny list do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Inwestorzy często starają się wyłapywać każdą wskazówkę i porady, jakie Warren w nich ukrywa. Coroczne listy do akcjonariuszy Berkshire Hathaway to wyjątkowo wartościowa lektura.

Oprócz corocznego listu, spółka Buffeta opublikuje także sprawozdanie finansowe za rok 2023. Wehikuł inwestycyjny słynnego inwestora jest obecnie ósmą największą spółką świata. Kapitalizacja Berkshire Hathaway oscyluje wokół 900 miliardów dolarów.

Inwestorów na pewno zaciekawi jak radzi sobie biznes ubezpieczeń w portfolio spółki. Berkshire prawdopodobnie sporo zyskało na tym, że w ubiegłym roku sezon huraganowy nad Florydą nie był tak zły, jak spodziewali się tego eksperci. To oczywiście świetna informacja dla ubezpieczycieli, których akcje Berkshire posiada w swoim portfolio.

Wspomnienie Charliego Mungera

Buffett najprawdopodobniej poświęci sporą część listu dla Charlie Mungera, swojego wieloletniemu partnerowi biznesowemu i przyjacielowi, który zmarł pod koniec 2023 r. w wieku 99 lat. Sam Charlie Munger, oprócz tego, że był bardzo bliskim przyjacielem Buffeta, był także świetnym inwestorem. Poświęciliśmy mu cały oddzielny artykuł „Charlie Munger – inwestor który zmienił styl Warrena Buffetta”.

W tym kontekście pojawia się również element własnej sukcesji. Wszyscy wiedzą, że Warren niedługo może podzielić los Mungera. Sam również ma już 93 lata. Ktoś w końcu będzie musiał go zastąpić. Na następcę przewiduje się obecnego wiceprezesa spółki – Grega Abela, który nadzoruje działalność firmy poza segmentem ubezpieczeniowym. Jego kandydaturę Warren zasugerował w wywiadzie z 2021 roku, teraz ma ją ostatecznie potwierdzić.

Wykup akcji i gotówka

Ważną kwestią jest także tempo skupu akcji spółki Berkshire w czwartym kwartale i przez pierwsze tygodnie 2024 r. W 2022 r. i pierwszych trzech kwartałach 2023 r. aktywność wykupów akcji spadła w porównaniu z dużym tempem w latach 2020 i 2021. Może to sugerować, że obecnie spółka Buffeta jest nieco przewartościowana, przynajmniej zdaniem zarządu.

Całkowita wartość wykupów w trzecim kwartale wyniosła zaledwie 1,1 miliarda dolarów. Łączna kwota na rok 2023 może wynieść około 10 miliardów dolarów, czyli mniej niż połowę z 27 miliardów dolarów w 2021 roku.

Inwestorzy będą również zainteresowani tym, czy zasoby gotówkowe Berkshire, które 30 września osiągnęły rekordową kwotę 157 miliardów dolarów, uległy dalszemu zwiększeniu w czwartym kwartale. Jest taka możliwość, biorąc pod uwagę dobre wyniki spółek portfelowych. Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway cieszy się w ogóle wyjątkowo dużym zainteresowaniem inwestorów z całego świata.

Jej duży poziom gotówki może sugerować brak pomysłów Berkshire na nowe inwestycje lub niedostrzeganie przez nich alternatyw dla rynku długu. Wtedy Warren Buffet naturalnie zwiększa właśnie pozycję gotówkową i czeka na lepsze wyceny.

Berkshire Hathaway notowania za ostatnie 5 lat (na niebiesko) i notowania indeksu S&P 500. Widać, że Warren Buffet ciągle jest w stanie pokonywać rynek i to pomimo tego, że jego fundusz jest już olbrzymi i okazji do inwestycji jest coraz mniej

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments