W co NIE inwestować w czasie kryzysu? - DNA Rynków

W co NIE inwestować w czasie kryzysu?

Za nami najgorsza sesja na warszawskiej giełdzie w historii. Do kompletu mamy też jeden z najbardziej spadkowych tygodni i można przypuszczać, że będzie to także jeden z najgorszych kwartałów dla warszawskiego parkietu. W skrócie jest źle. Tak źle, w krótkim czasie naszej kapitalistycznej historii jeszcze nie było. Krach na giełdzie stał się faktem, o czym mówiliśmy już w jednym ze specjalnych odcinków DNA Rynków: Czy na rynkach mamy krach?! Już niedługo czeka nas z kolei kryzys w światowej gospodarce. Te elementy zawsze są połączone.

Kupuj, gdy się boją, ale nie wszystko

Można się pocieszać, że inni też mają źle, bo przecena na giełdach jest globalna i dotyka w podobnym stopniu wszystkie rynki akcji. Skąd ta przecena i czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy powiemy jeszcze dziś wieczorem. Co mają zrobić inwestorzy, którzy zainwestowali cały swój kapitał i patrzą na topniejący stan konta? O tym dopiero w weekend, bo w ich przypadku potrzebna jest chłodna kalkulacja i przemyślanie działania, a nie nerwowy handel. Ten wpis jest przeznaczony dla wszystkich inwestorów, którzy mają kapitał i patrząc na wszechogarniającą panikę myślą, że koniecznie trzeba już inwestować, bo ucieknie im okazja. Warren Buffet zwykł mawiać: „Kupuj, gdy wszyscy się boją, sprzedawaj, gdy wszyscy chcą chciwi”. Trzeba jednak pamiętać, że w pełnej wersji tego powiedzenia słynny inwestor mówi, żeby kupować dobre inwestycje, a nie wszystkie inwestycje. Czego w czasie takiego kryzysu na pewno nie powinieneś kupować?

1. Krótkich giełdowych celebrytów

W początkach każdej paniki zawsze pojawiają się inwestycyjne fajerwerki. To takie inwestycje co nagle i niebotycznie rosną, bo mają na tej panice zarobić. Przykłady? Firmy jak Harper Hygenics, Mercator, PZ Cormay, Makarony Polskie czy CDA. Przy czym ten boom zainteresowania trwa krótko, a co najważniejsze takie podmioty nie mają żadnej płynności, a właśnie z tych gwiazd ewakuuje się w panice inwestor indywidualny. Chcesz inwestować? Unikaj takich „okazji”. Chcesz spekulować? Lepszej okazji nie trafisz. Sam zobacz jak dziś po wielkim, tygodniowym szale wyglądają akcje np. Mercator Medical.

Notowania Mercator Medical za ostatni miesiąc

Źródło: stooq.pl

2. Kontraktów terminowych lub kontraktów CFD

Tak, wiem, że to bardzo kuszące. Tak, w teorii można dużo i szybko zarobić. Jeżeli jednak chcesz korzystać z dźwigni finansowej przy tak zmiennym rynku i podczas kryzysu to możesz od razu przekazać pieniądze na biedne dzieci. Przynajmniej zrobisz z nich jakikolwiek pożytek. Rynkowa zmienność zabije Twój portfel, szybciej niż się spodziewasz. Unikaj takich instrumentów w czasach kryzysowych. Pamiętaj, że nawet na zwykłych kontraktach na indeks WIG20 lub mWIG40, które możesz kupić na swoim rachunku maklerskim, bardzo łatwo jesteś w stanie wyzerować rachunek.

3. Duże przecenione spółki o sporych problemach sprzed krachu

Niektóre duże i znane spółki wydają się niesamowitą okazją. Na przykład taki Tauron czy PGNIG to przecież giganty, które według wielu aktualnych wskaźników wydają się tanie jak barszcz. Jednak te segmenty gospodarki, które nie radziły sobie podczas gospodarczego ożywienia lub stagnacji, w czasie spowolnienia i recesji będą miały wyłącznie więcej, a nie mniej problemów. Potrzebujesz przykładów? Weźmy pierwsze z brzegu. Spółka CCC i sektor obuwniczy. Obecnie w okolicach 40 zł. Spadek w ciągu ostatniego miesiąca sięgnął niemal 60%, ale czy w tym zamieszaniu ktoś jeszcze pamięta, że w okresie od 2018 do lutego 2020 akcje tej spółki zjechały z 300 do 100 zł? To również 60% we względnie dobrych czasach. Tauron, a nawet cały sektor energetyczny to podobna historia. Nie warto kupować wszystkiego, co tanie. Trzeba kupić tanio, to co dobre.

Notowania CCC za ostatnie 3 lata

Źródło: stooq.pl

4. Super przecenione akcje

Nie kupuj czegoś, tylko dlatego, że najbardziej spadło. Pierwsza myśl, jaka może przyjść Ci do głowy to, że skoro tak mocno spadło, to przy odbiciu najbardziej wzrośnie. To jednak tak nie działa. Odpływ kapitału sprawia, że słabe podmioty tracą jeszcze bardziej niż inne, a przecież nie chcesz na czas kryzysu mieć słabej inwestycji na przyszłość. Sortowanie spółek po najniższych ostatnio stopach zwrotu to naprawdę NIE jest dobry przykład selekcji pod względem atrakcyjności.

5. Spółek, których obecne wskaźniki są super atrakcyjne

W takiej fazie kryzysu te wartości nie są żadnym wyznacznikiem. Co z tego, że zgodnie z normalnymi zasadami Cena/Zysk poniżej 10 to okazja, a Cena/Wartości Księgowej poniżej 0,5 to okazja życia. Długoterminowo na pewno tak, ale gdy te wartości spadną o kolejne 15-20% to dalej będzie tanio, a Twojego kapitału będzie dużo mniej. W pierwszych fazach giełdowego krachu, wskaźniki nie pokazują jeszcze który król jest nagi. Woda opadła, ale wszystkich dalej zakrywa jeszcze ta sama piana.

Wykres wskaźnika Cena/Zysk dla całego WIG

Źródło: stooq.pl

6. Wybrane fundusze inwestycyjne:

Fundusze obligacji korporacyjnych – to niezwykle ryzykowne aktywo na kryzys. Mało może zyskać, dużo może stracić. Boleśnie przekonali się o tym inwestujący w nie podczas spowolnienia w Polsce w latach 2011/2012. Niektóre fundusze wstrzymały nawet umorzenia, czyli inwestorzy nie mogli wypłacić swoich środków. Unikaj tych rozwiązań, a jak się da, to zamień swoje jednostki na inny fundusz!

Fundusze giełd zagranicznych bez zabezpieczenia walutowego – nawet jak rynki zaczną odbijać, to w kryzysie waluty takie jak polski złoty tracą. Efekt? Giełda odbije, a Ty będziesz liczył straty przez zmianę kursu walutowego. Unikaj takich rozwiązań, a jak się da, to zamień jednostki na inny fundusz!

Fundusze inwestujące na małych giełdach zagranicznych – małych oznacza również Polskę. W czasie paniki może na nich nastąpić zatrzymanie handlu. To z kolei oznacza, że nie istnieją wyceny funduszu, a Ty nie możesz wycofać swoich środków. Ryzykowne – nie polecam. Dużych giełd ten problem nie dotyczy.

Fundusze surowcowe – zmienność jest zabójcza, szczególnie że czas na surowce szybko się skończył. Przy spowolnieniu gospodarczym natomiast, a nawet recesji wraz ze spadającą inflacją takie surowce jak ropa, miedź, żelazo i węgiel na kilka kwartałów pójdą w odstawkę. Unikaj takich rozwiązań, a jak się da, to zamień jednostki na inny fundusz!

Kryzys to naturalna kolej cyklu

Tak, mamy gospodarczy kryzys i giełdowy krach, ale nie koniec świata. Cykle koniunkturalne dostają przyspieszenia, przy czym dalej działają. Gdzie jesteśmy w nim w tej chwili? To pokazuję na wykresie. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wykorzystywać cykle gospodarcze dla swoich inwestycji w praktyce – zapraszam na warsztaty inwestycyjne online – DNA Inwestowania.

Gdzie w cyklu koniunkturalnym jesteśmy teraz

W co inwestować w czasach kryzysu?!

W co inwestować w czasie kryzysu możesz przeczytać w osobnym wpisie! Również, jeżeli masz jakieś pytania o inwestycje, krach czy kryzys zapraszam do przejrzenia specjalnego kompendium na ten temat. Zebraliśmy w nim najczęstsze pytania, jakie nam zadawaliście razem z odpowiedziami.

Uwaga! Ponieważ w czasach kryzysowych jest zawsze dużo, napięć informuję Cię, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do zarobienia
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.


Komentarze

  1. Bardzo miło czytało się Twój artykuł 🙂 Miałem okazje też dowiedzieć się o 5 zasadach P – i jak tak sobie pomyśle Ty masz racje !.

 1. Super! Krótko i konkretnie! Bardzo trafne wnioski. Szkoda że nie napisaleś tego w 1997r jak zaczynałem inwestować 😉

 2. Zgadzam sie z artykułem. Foreks teraz to morderstwo i sam się o tym przekonałem. Jednego dnia wahania rynku zabiją wszystkie pozycje 😀 . Dobrze że strata nie była dotkliwa. Lepiej poczekać aż się uspokoi i wtedy kupować 😀

  1. Mariusz,
   w czasie paniki, strachu i obaw o utrzymanie się systemu finansowego nie ma czegoś takiego jak mocne spółki. Liczy się płynność, czyli możliwość sprzedaży instrumentów finansowych. Ponadto nie wiadomo w który sektor gospodarczy uderzy druga fala spowolnienia. Pierwsza to na pewno turystyka, hotelarstwo i gastronomia, transport i linie lotnicze. A druga fala może pojawić się w miejscu, którego jeszcze się nie spodziewamy.

 3. Panie Pawle, dziękuję bardzo za wszystkie interesujące artykuły. Chciałabym się dowiedzieć co sądzi Pan o budownictwie, konkretnie Dom Development oraz o firmach komputerowych np. CD Project,
  PlayWay?

  1. Ewo,
   nie wydaję rekomendacji dla poszczególnych spółek. Mogłabyś to potraktować jako sugestię, która skłoniłaby Cię do zakupu/sprzedaży, a ja nie znam Twojej sytuacji.

 4. Hej,
  Spoko artykuł, pochwalający ostrożność przy tak niepewnych czasach. Od paru tygodni bardzo wnikliwie przyglądam się giełdzie i planuje na nią wejść, raczej z myślą o ETF.
  Mógłbyś rozwinąć myśl z punktu:
  Fundusze giełd zagranicznych bez zabezpieczenia walutowego.

  Tzn. miałem wrażenie, że fundusze giełd (różnych) zagranicznych są same w sobie zabezpieczeniem walutowym, tzn. jeżeli za pośrednictwem jednej z platform transakcyjnych chciałbym zainwestować w ETF na S&P500 w $, w Daxx w Euro oraz powiedzmy mWIG40 w PLN, to czy to nie byłoby moim zabezpieczeniem walutowym?

  Pytam, bo może coś przeoczyłem i w przypadku inwestowania w ETF-y, później w rozliczeniu obowiązuje stały kurs z waluty głównej w portfelu, np z dnia zlecenia kupna takiej transakcji ETF, co skutkowałoby faktycznie brakiem dywersyfikacji walutowej?

  1. Przemku,
   Jak najbardziej przy ETFach, jak i innych inwestycjach bezpośrednich na każdym rynku, waluta jest ustalona i niezmienna. Jeżeli myślisz o ETFie na zagraniczny rynek to może być on notowany w dolarach, euro czy funtach. I jak będziesz chciał go kupić to potrzebujesz tej waluty, a wyniki tego ETFa będą też w tej walucie. Twój finalny wynik, zysk lub strata, będzie uzależniony od wyniku funduszu oraz zmiany kursu walutowego. Tu masz rację – przy rozliczeniu obowiązuje cały czas kurs walutowy.
   Natomiast moje zastrzeżenie dotyczyło funduszy inwestycyjnych otwartych, w które możesz zainwestować w PLN, a one inwestują na zagranicznych rynkach. I teraz taki fundusz może mieć zabezpieczenie walutowe lub może go nie mieć. W przypadku gdy ma zabezpieczenie (tzw. hedging walutowy) to Twój finalny wynik będzie TYLKO wynikiem z inwestycji funduszu, ale już zmiany kursu PLN nie będą wpływały na wynik. W artykule pisałem, aby do tej części wybrać fundusze BEZ zabezpieczenia walutowego, czyli żeby zmiany kursu walutowego PLN wpływały na nasz wynik z inwestycji.
   Dam przykład: fundusz „NN Japonia” inwestuje pośrednio w Japonii, ale zmiany kursu złotego czy jena nie mają wpływu na wynik inwestora.

 5. W surowce inwestować, gdy jest minimum inflacji? Tak rozumiem tę infograikę. A przecież jako aktywa materialne zyskują, gdy jest bardzo duża inflacja.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Paweł CymcykNazywam się Paweł Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2007 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy. Dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 92 [1] => 90 )

W co INWESTOWAĆ w czasie kryzysu?


Epidemia polskiej złotówki – dlaczego frank, euro i dolar są najdroższe od lat?


Jak kryzys wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Nie sądzę


10 cytatów wielkich inwestorów, które warto znać


Na co zwracać uwagę inwestując w fundusze inwestycyjne?


Twój portfel inwestycyjny na czas kryzysu, czyli taktyczna alokacja portfela


Slider
Slider

Polecane wpisy

Czy surowce to dziś dobra inwestycja? Różne scenariusze dla tego rynku!


Wysokoprocentowa inwestycja, czyli inwestowanie w alkohole


Strategia inwestycyjna na kryzys (i po nim)


Jak kryzys wpłynie na rynek nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Nie sądzę


Wszystko, co musisz wiedzieć o kryzysie gospodarczym 2020 - odpowiadamy na pytania!


Epidemia polskiej złotówki – dlaczego frank, euro i dolar są najdroższe od lat?