W co inwestować na czwarty kwartał 2021?

W co inwestować na czwarty kwartał 2021?

Publiczny portfel DNA Rynków kończy kolejny pełny kwartał. Pod koniec marca 2020 roku zapoczątkowaliśmy ten cykl, w którym regularnie na początku każdego kwartału publikujemy naszą modelową alokację aktywów na najbliższe trzy miesiące. Założenia publicznego portfela są bardzo proste i niezmienne. Selekcji dokonujemy na samym początku danego kwartału, a później NIC w nim nie zmieniamy. Wybierane o tego portfela instrumenty muszą być również ponadprzeciętnie płynne. Dzięki temu każdy może powtórzyć wynik publicznego portfela bez sztucznego wpływania na jego wycenę. Z każdej wybranej do publicznego portfela inwestycji można codziennie zrezygnować po cenach rynkowych tak naprawdę niezależnie od posiadanego kapitału. Oczywiście zakładamy w tym przypadku, że nie obracasz dziesiątkami milionów złotych. Wówczas faktycznie nawet na wybanych przrez nas instrumentach płynność może nie wystarczyć do szybkiego wyjścia.

Tworząc publiczny portfel NIE jesteśmy zainteresowani inwestycjami w małe podmioty, ani w pojedyncze spółki. Takie inwestycje wymagają często naprawdę szybkiego czasu reakcji, a publikowana stopa zwrotu jest mało możliwa do powtórzenia w przypadku kogokolwiek innego. W przypadku takich inwestycji zawsze ewentualny czas reakcji musi być o wiele szybszy niż w przypadku inwestowania w cały rynek. Ponadto masowe wchodzenie / wychodzenie z inwestycji wygenerowałoby samoczynnie przyspieszenie wzrostów i spadków, co znów podbiłoby stopę zwrotu, ale tylko nam. Unikamy takich sztucznych wyników. W portfelu publicznym korzystamy więc przede wszystkim z rozwiązań, jakie dają fundusze ETF. Inwestujemy pasywnie, ale dokonując aktywnej alokacji.

Portfel publiczny to rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie są za bardzo zainwestowani regularnym i częstym handlowaniem na rynku. Akceptują tym samym niższą stopę zwrotu, ale w zamian zyskują komfort niskiej rynkowej aktywności. W trzecim kwartale 2021 roku transakcje zrobiliśmy dokładnie 7 lipca w dniu publikacji portfela, a za finalną stopę zwrotu po kwartale uznajemy wycenę portfela na dzień 4 października, kiedy to przygotowujemy kolejną aktualizację. Zmian na drugi kwartał dokonamy podczas otwarcia sesji 5 października.

Pełny i szczegółowy opis portfela, który podawaliśmy na początku trzeciego kwartału, można znaleźć we wpisie „W co inwestować na trzeci kwartał 2021?”. W tym materiale dokonujemy rozliczenia trzeciego kwartału 2021 oraz zmieniamy alokację na kolejne trzy miesiące. Pamiętaj jednak, że nie znamy Twojej sytuacji finansowej czy skłonności do ryzyka więc wszelkie decyzje, jakie podejmujesz, są tylko twoje. My jedynie dzielimy się naszym doświadczeniem. Zanim zaczniemy, to zachęcam również do przystąpienia do Strefy Premium DNA, gdzie na bieżąco funkcjonują aż cztery różne strategie inwestycyjne dopasowane do różnych oczekiwań inwestycyjnych. Strategie te są naszymi prywatnymi portfelami, gdzie na bieżąco pokazujemy i tłumaczymy, co kupiliśmy w danej chwili. Jest z nami już ponad 200 użytkowników i myślę, że mają powody do zadowolenia 🙂

Zobacz też inne strategie inwestycyjne DNA:

Obejrzyj odcinek DNA o naszym portfelu na czwarty kwartał 2021 roku!

Portfel DNA na III kwartał 2021 zyskuje prawie 5,5% w ciągu kwartału!

Trzeci kwartał 2021 roku był na rynku stosunkowo trudny. Płaski lipiec, mocny sierpień i silne wrześniowe cofnięcie. Osiągnięty więc wynik rzędu prawie 5,5% stopy zwrotu (z uwzględnieniem prowizji, ale bez podatków) jest więc według nas naprawdę niezły! Solidny rajd w górę zaliczyły kryptowaluty oraz surowce. Zarobić dał także rynek polski i Indie. Ucieczka z szeroko rozumianego rynku wschodzącego, czyli Chin na początku kwartału okazała się świetną decyzją. Rozczarowało nas delikatnie zachowanie rynku w USA, który tak naprawdę swoimi wrześniowymi spadkami wrócił do lipcowego punktu wyjścia. Jak na razie jednak S&P500 zachowuje się idealnie jak po sezonowym sznurku.

Pomimo więc, że ogólny rynek ciężko zaliczyć do łatwych w minionym kwartale, to jednak dzięki dobrej dywersyfikacji udało się po raz kolejny z rzędu zanotować dodatnią stopę zwrotu, co bardzo nas cieszy.

Dla przypomnienia – skonstruowany na początku trzeciego kwartału modelowy portfel prezentował się następująco. Konkretne instrumenty, które dają ekspozycję na wskazane rynki, podawaliśmy już w dedykowanym do tego wpisie. Możesz zawsze znaleźć je w: „W co inwestować na trzeci kwartał 2021?”

Modelowy portfel po zmianach na początku III kwartału 2021

Modelowy portfel po zmianach na początku III kwartału 2021
Opracowanie: DNA Rynków

Gdyby wymienione w tamtym wpisie instrumenty, inwestor nabył na zamknięcie sesji w dniu publikacji wpisu, to wygenerowałyby one zwrot dla całego portfela na poziomie ok. 5.4%! Jeszcze raz warto tutaj zaznaczyć, że każdy z tych instrumentów cechuje się wysoką płynnością i raczej bez większych przeszkód powinieneś być w stanie kupić go lub sprzedać po aktualnych cenach rynkowych. Blisko 5,5% stopy zwrotu w tak wymagającym kwartale, to świetny wynik, szczególnie że portfel nie należał też do przesadnie ryzykownych. Maksymalne obsunięcie całego kapitału wyniosło ok. 2,4% i miało miejsce w okresie od 14 lipca do 19 lipca. Oczywiście największym czynnikiem zmienności są tutaj kryptowaluty i surowce.

Straty w portfelu przyniosły trzy instrumenty. Minimalną stratę zanotował nasz ETF na Nasdaq bez ryzyka walutowego. Spore obsunięcie dotknęło jeden z rynków wschodzących (Korea). Stratę przyniósł też nasz „parking” dla gotówki. Niewielką, ale jednak stratę. Tym gorzej, że parking miał być wykorzystywany pod ewentualne IPO, ale żadne akurat nie miało miejsca. Tak, zarówno Shoper, ONDE, jak i Cavatina debiutowały w lipcu, ale jedynie zapisy na akcje Cavatina kończyły się już PO publikacji portfela, a zgodnie z naszą analizą IPO Cavatiny nie zdecydowaliśmy się złożyć na nią zapisu.

Wszystkie inne selekcje okazały się zyskowne i niekiedy zwyżkowały one naprawdę mocno czasem zyskowne naprawdę silnie. Największy pozytywny wpływ na portfel przyniosła ekspozycja na surowce oraz kryptowaluty.

Efekty portfela prezentowanego na początku lipca 2021 na DNA Rynków po całym III kwartale 2021 roku

Efekty portfela prezentowanego na początku lipca 2021 na DNA Rynków po całym III kwartale 2021 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Od początku funkcjonowania portfela publicznego DNA, tj. od końcówki marca 2020 roku, czyli przez 18 miesięcy wyniki prezentują się więc następująco:

II kwartał 2020 = + 18,6%
III kwartał 2020 = + 4,7%
IV kwartał 2020 = + 5,8%

I kwartał 2021 = + 9,9%
II kwartał 2021 = +3,4%
III kwartał 2021 = +5,4%

Kwartalne wyniki portfela publicznego DNA Rynków (łącznie okres 18 miesięcy)

Kwartalne wyniki portfela publicznego DNA Rynków (łącznie okres 18 miesięcy)
Opracowanie: DNA Rynków

Daje to łącznie dotychczasową stopę zwrotu na poziomie około 56,4%, a przypomnijmy, że portfele te wymagały od inwestora minimalnej aktywności oraz dokonywania transakcji jedynie na początku każdego kwartału. Jak na takie mocno leniwe podejście, taki wynik jest według nas naprawdę zadowalający, tym bardziej że ryzyko portfela przez cały czas utrzymywało się na stosunkowo niewielkim poziomie, przez co nawet osoby o słabych nerwach powinny wytrzymać na nim rynkowe korekty.

Utrzymaliśmy również serię kolejnego zyskownego kwartału. Od początku uruchomienia portfela publicznego, wykres jego stopy zwrotu wygląda następująco (ujęcie tygodniowe).

Perspektywy na IV kwartał 2021

Budując alokację na kolejny (ostatni w 2021 roku) kwartał, zaczynamy od analizy naszego Wskaźnika Koniunktury DNA, który jak na razie idealnie przewidywał większe rynkowe przesilenia, jeśli chodzi o polski szeroki rynek akcyjny.

 • Na początku stycznia zapowiedział on trend boczny;
 • Na początku kwietnia zapowiedział, że silne wzrosty już niedługo;
 • Na początku maja zapowiedział, że czekają nas w tym roku historyczne szczyty WIG;
 • Na początku lipca zapowiedział kolejne szczyty;

Tym razem najnowszy październikowy odczyt wskaźnika zmusił nas do ochłodzenia swojego postrzegania GPW i wiele wskazuje na to, że tegoroczne zyski na warszawskim parkiecie są już bliskie wyczerpania. Wciąż nasz Wskaźnik daje tutaj pole do wzrostu dla indeksu WIG do końca roku o ~5%, ale nie jest to już wybitnie korzystny układ zysku do ryzyka. Więcej o samym odczycie październikowego Wskaźnika pisaliśmy na „Na ten rok już wystarczy wzrostów na GPW”.

Wskaźnik Koniunktury DNA mówi, że na razie WIG czeka powrót do trendu bocznego!

Opracowanie: DNA Rynków

Wskaźnik najlepiej sprawdza się jednak w projekcjach przesileń trendów, a nie dokładnych zasięgach. Być może WIG ma przed sobą jeszcze 10%, a nie 5%. Tego oczywiście nie wiemy, ale przy takich odczytach na pewno nie chcemy zwiększać alokacji na GPW, a wolimy lekko ją zmniejszyć.

Jeśli chodzi o zagraniczne rynki, to w dalszym ciągu trzymamy się założenia, że należy grać z trendem, więc ekspozycja na rynek amerykański jest niezbędna. Mamy jednak coraz silniejsze przekonanie, że ostatnie wstrząsy na rynku chińskim będą po ich uspokojeniu katalizatorem do początku zyskiwania przewagi rynków wschodzących nad USA. Jest to też zresztą zgodne z naszymi poprzednimi twierdzeniami o możliwej dekadzie przewagi rynków wschodzących.

Rynek amerykański w 2021 roku wykazuje się niemalże modelową sezonowością roczną, więc nie przejmujemy się zbytnio ostatnią korektą, która trwa na rynku w najlepsze od września. Tym bardziej że korekty to rynkowa norma, a nie rynkowa anomalia.

Roczna sezonowość indeksu S&P500

Roczna sezonowość indeksu S&P500

Standardowo indeks S&P500 zalicza trzy korekty >5% i jedną korektę >10% w ciągu roku. Jak na razie w 2021 roku wrzesień przyniósł nam dopiero pierwsze większe obsunięcie amerykańskiego rynku. Z perspektywy inwestowania w inne amerykańskie indeksy lub bardziej aktywnej alokacji, może to, co prawda wydawać się lekko irytujące, albowiem na rynku spółek typowo wzrostowych, których benchmarkiem jest dla nas ARKK Innovation ETF, od lutego 2021 panuje najpierw bessa, a później męczący trend boczny. Indeks mniejszych podmiotów Russell 2000 od lutego 2021 z kolei porusza się non stop w konsolidacji i też nie daje zarobku. Takich przykładów jest sporo i wprost wynika to z konstrukcji tych indeksów. Na S&P500 największy wpływ ma przecież zaledwie 10 spółek, które ostatnie lata mogą zaliczać do wyjątkowo udanych. Pod indeksową powierzchnią, rok 2021 był jednak dla inwestorów wybitnie wymagający.

Ile spadków powyżej 5% zalicza średnio indeks S&P500

Ile spadków powyżej 5% zalicza średnio indeks S&P500

Ile spadków powyżej 10% zalicza średnio indeks S&P500

Ile spadków powyżej 10% zalicza średnio indeks S&P500

Zapewne to dlatego, pomimo że indeks główny bądź co bądź rośnie, to jednak ogólny sentyment inwestorów pozostaje na bardzo niskim poziomie. Indeks Fear & Greed spada na coraz niższe poziomy od początku 2021 roku i zaczął regularnie ocierać się o poziomy ekstremalnego strachu. Podobne wnioski płyną z obserwacji indeksu sentymentów amerykańskich inwestorów indywidualnych publikowanego przez organizację AAII. W ichniejszej cotygodniowej ankiecie obecne odczyty za tydzień kończący się 29 września 2021 roku są najgorszymi na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy!

Indeks Strachu i Chciwości CNN

Indeks Strachu i Chciwości CNN
Źródło: CNN

Wyniki ankiety AAII

Wyniki ankiety AAII
Źródło: AAII

Gdy na początku tego roku przedstawiałem dla Strefy Premium DNA hipotezę reflacyjną dla rynków „Reflacyjna hipoteza inwestycyjna i rotacja sektorów”, to faktycznie wypozycjonowanie się pod nią dało solidne stopy zwrotu. Jednocześnie dziś coraz silniej widać na rynkach przejście w stronę stagflacji. Słabnący wzrost gospodarczy i rosnąca inflacja może budzić obawy, chociaż jest jeszcze według mnie zbyt wcześnie, żeby jednoznacznie wypozycjonować swój portfel w tym kierunku. Prognozy zwłaszcza dla Rynków Wschodzących budzą w tym wypadku grozę. Poniżej widać jak przebiegały rewizje wzrostu PKB i rewizje wzrostu inflacji właśnie dla rynków wschodzących. Hipoteza stagflacyjna od mniej więcej lipca tego roku faktycznie nabiera rozpędu. Zwłaszcza przez rosnące ceny surowców oraz energii.

Przebieg rewizji prognoz wzrostu PKB i inflacji dla rynków wschodzących

Przebieg rewizji prognoz wzrostu PKB i inflacji dla rynków wschodzących
Źródło: JP Morgan

Być może jednak na stagflację przyjdzie jeszcze czas, a przed nami tzw. inflacyjna faza wzrostu gospodarczego. Z perspektywy długoterminowych trendów wcale nie byłoby to takie głupie. Wyceny na rynkach akcji są wysokie, ale jest to jednak podparte niezwykle dynamicznie rosnącymi zyskami firm. Surowce też zaliczyły już co prawda silny rajd w górę w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, ale w dalszym ciągu w porównaniu z rynkami akcji pozostają śmiesznie niedowartościowane.

Stosunek indeksu S&P GSCI TR do S&P 500

Stosunek indeksu S&P GSCI TR do S&P 500

Biorąc to pod uwagę, to jednak pomimo że od stycznia 2020 roku przerabiamy podręcznik ekonomii w wersji przyspieszonej, patrząc na cykl koniunkturalny, nie jestem przekonany do sekcji „gotówka”. Istnieje równie duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy dopiero na krzywej wznoszącej w ćwiartce „surowce”. Pod taką tezę spróbujemy rozegrać ten ostatni kwartał 2021 roku.

Modelowe klasy aktywów podczas różnych faz cyklu koniunkturalnego

Modelowe klasy aktywów podczas różnych faz cyklu koniunkturalnego
Źródło: DNA Rynków

Modelowy portfel na czwarty kwartał 2021

Czas w takim razie na konkrety, ale zanim to jeszcze jedno ważne zastrzeżenie. Pamiętaj, że założenia publicznego portfela to zmiany dokonywane raz na kwartał niezależnie od sytuacji na rynku oraz odpowiednia dywersyfikacja. Oznacza to, że w portfelu tym nie znajdziesz złotych strzałów, które zarobią po 300% w chwilę, bo zwyczajnie takie instrumenty mają zbyt dużą zmienność, na którą przy zmianach raz na kwartał nie można sobie pozwolić. Czy więc w ciągu ostatnich 15 miesięcy można było zarobić na rynku więcej niż te 56,4%, jakie osiągnął ten portfel? Oczywiście, że tak, ale ochrona kapitału w przypadku, gdyby sytuacja na rynku rozwinęła się niekorzystnie, nie byłaby tak dobra.

Zachęcamy Cię również do dołączenia do ponad 200 inwestorów, którzy codziennie korzystają z naszych szerszych analiz dzięki Strefie Premium DNA. Znajdziesz w niej podgląd do czterech dedykowanych strategii inwestycyjnych, które prowadzimy na własnych oszczędnościach, sporo zamkniętych analiz poszczególnych spółek, regularne spotkania na żywo, gdzie omawiamy sytuację na rynkach oraz zamkniętą grupę komunikacyjną.

I pamiętaj po raz kolejny – każdą większą inwestycję ZAWSZE rozkładaj na transze zakupowe, stosując zasadę – łyżeczką, a nie chochlą!

Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na czwarty kwartał 2021? 

Modelowy portfel inwestycyjny na czwarty kwartał 2021 roku.

Modelowy portfel inwestycyjny na czwarty kwartał 2021 roku.
Opracowanie: DNA Rynków

Pamiętaj, że jedyną informacją w 100% dobrze identyfikującą fundusz ETF jest kod ISIN!

Rynek akcji – Rynki wschodzące (20%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

 • iShare Core MSCI EM IMI UCITS ETF, ISIN: IE00BKM4GZ66 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Surowce (10%) – Energia

Ekspozycję na cały zdywersyfikowany rynek spółek energetycznych można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

 • MSCI World Energy UCITS ETF, ISIN: IE00BM67HM91 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich.

Surowce (10%) – Metale Przemysłowe

Ekspozycję na cały zdywersyfikowany rynek metali przemysłowych można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

 • WisdomTree Industrial Metals, ISIN: GB00B15KYG56 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Surowce (5%) – Złoto

Ekspozycję na rynek fizycznego złota można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

 • Invesco Physical Gold ETC, ISIN: IE00B579F325 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Surowce (2,5%) – Uran

Ekspozycję na rynek uranu można osiągnąć np. za pomocą spółki:

Rynek akcji – Polska, WIG20TR (10%)

Ekspozycję na indeks WIG20 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

 • Beta ETFWIG20TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Polska, mWIG40TR (5%)

Ekspozycję na indeks mWIG40 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

 • Beta ETF mWIG40TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Nasdaq bez ryzyka walutowego (10%)

Ekspozycję na indeks Nasdaq z pominięciem ryzyka walutowego daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

 • Beta ETF Nasdaq 100 PLN (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Obligacje korporacyjne (12,5%)

Ekspozycję na zdywersyfikowany globalny rynek obligacji korporacyjnych można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

 • iShares $ High Yield Corp Bond UCITS ETF iShares $ High Yield Corp Bond UCITS ETF, ISIN: IE00BYXYYL56 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Bitcoin (2,5%) oraz Etherum (2,5%)

Zwiększamy alokację na rynek kryptowalut do poziomu 5% z równym rozdziałem pomiędzy dwa wiodące projekty – Bitcoin oraz Etherum. Ekspozycję na rynek kryptowalut można również uzyskać pośrednio na bazie spółek działających na tym rynku, np. Coinbase Global.

„Parking” dla gotówki (10%)

Zachowujemy 10% gotówki w bezpiecznym funduszu „na przechowanie” kapitału, który będzimy dodatkowo uaktywniać pod ewentualne giełdowe debiuty. Gotówkę zaparkujemy np. w funduszu

Na koniec przypomnę, że żadna z firm nie jest powiązana z nami linkami afiliacyjnymi ani umowami. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań funduszy i ETF które również spełnią powyższe założenia.

Pamiętaj też, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
68
0

Oceń materiał!

68
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

 • Max 2
 • 3-4
 • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: