W co inwestować na trzeci kwartał 2021?

W co inwestować na trzeci kwartał 2021?

Publiczny portfel DNA Rynków kończy kolejny pełny kwartał. Od końca marca 2020 roku regularnie na początku każdego kwartału publikujemy dla was naszą modelową alokację. Założenia publicznego portfela są bardzo proste i niezmienne. Robimy przegląd rynków i dokonujemy selekcji na początku okresu, a później nic nie zmieniamy. Wkładane do tego portfela instrumenty są również super płynne, żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny! Można być dzięki temu pewnym, że z każdej inwestycji można codziennie wyjść po cenach rynkowych w zasadzie niezależnie od posiadanego kapitału. O ile oczywiście nie obracasz dziesiątkami milionów złotych.

W przypadku publicznego portfela nie jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w małe podmioty ani pojedyncze spółki. W przypadku takich inwestycji zawsze ewentualny czas reakcji musi być o wiele szybszy niż w przypadku inwestowania w cały rynek. Dodatkowo publikowana wtedy stopa zwrotu byłaby mało możliwa do powtórzenia przez kogokolwiek innego, bo podczas masowego wchodzenia / wychodzenia z inwestycji zapewne pojawiłby się znaczny spread. W portfelu publicznym korzystamy więc przede wszystkim z rozwiązań, jakie dają fundusze ETF. Inwestujemy więc pasywnie, ale dokonując aktywnej alokacji.

Portfel publiczny to rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie są za bardzo zainwestowani regularnym i częstym handlowaniem na rynku. Akceptują niższą stopę zwrotu, ale w zamian za to zyskują jak najmniejszą aktywność na rynku. W drugim kwartale 2021 roku transakcje zrobiliśmy dokładnie 2 kwietnia w dniu publikacji (dla instrumentów, które dało się wówczas kupić) lub podczas sesji 5 albo 6 kwietnia (w zależności od rynku, bo 5 kwietnia GPW nie działała). Następnie za stopę zwrotu po kwartale uznajemy wycenę portfela na dzień 5 lipca. Wówczas zaczęliśmy nagrywać ten odcinek. Zmian na drugi kwartał dokonamy podczas otwarcia sesji 8 lipca.

Pełny i szczegółowy opis portfela, który podawaliśmy na początku drugiego kwartału, można znaleźć we wpisie „W co inwestować na drugi kwartał 2021?”. W tym materiale dokonujemy rozliczenia drugiego kwartału 2021 oraz zmieniamy alokację na kolejne trzy miesiące, w której nie zabraknie niespodzianek. Pamiętaj jednak, że nie znamy Twojej sytuacji finansowej czy skłonności do ryzyka więc wszelkie decyzje, jakie podejmujesz, są tylko twoje. My jedynie dzielimy się naszym doświadczeniem. Zanim zaczniemy, to gorąco zachęcam również do przystąpienia do Strefy Premium DNA, gdzie na bieżąco funkcjonują aż cztery różne strategie inwestycyjne dopasowane do różnych oczekiwań inwestycyjnych. Strategie te są naszymi prywatnymi portfelami, gdzie na bieżąco pokazujemy i tłumaczymy, co kupiliśmy w danej chwili. Jest z nami już ponad 200 użytkowników i myślę, że mają powody do zadowolenia 🙂

Zobacz też inne strategie inwestycyjne DNA:

Jeśli decydujesz się na oglądanie, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA o naszym portfelu na trzeci kwartał 2021 roku!

Portfel DNA na II kwartał 2021 zyskuje prawie 3,5% w ciągu kwartału!

Drugi kwartał 2021 roku to na polskim rynku mocne pobudzenie. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny zdecydowaliśmy się zaufać naszemu Wskaźnikowi Koniunktury i już w kwietniu postawiliśmy część gotówki na polską giełdę. Zagraniczne rynki, a głównie Nasdaq również wybudził się z kilkumiesięcznego letargu i zaczął wyznaczać nowe szczyty, o które jeszcze dwa miesiące temu mało kto by go pdoejrzewał. Mocno trzymały się również surowce, na które postawiliśmy (głównie miedź, stal, aluminium i nikiel).

Kwartału do udanego nie mogą zaliczyć niestety Ci z większą ekspozycją na kryptowaluty, chociaż w sumie na tamtym rynku bez problemu można grać na spadki, więc sprawny trader przy takiej zmienności mógłby się naprawdę wykazać. Założenia portfela jednak nie pozwalają grać na spadki, bo i nie mielibyśmy, jak w ciągu kwartału odwrócić swojej pozycji.

Pomimo że cały globalny rynek akcji w drugim kwartale 2021 nie zanotował jakichś spektakularnych zwyżek, to jednak publiczny portfel dzięki swojej dobrej dywersyfikacji po raz kolejny zanotował bardzo zdrową stopę zwrotu, co bardzo nas cieszy.

Dla przypomnienia – skonstruowany na początku drugiego kwartału modelowy portfel prezentował się następująco. Konkretne instrumenty, które dają ekspozycję na wskazane rynki, podawaliśmy już w dedykowanym do tego wpisie. Możesz zawsze znaleźć je w: „W co inwestować na drugi kwartał 2021?”

Modelowy portfel po zmianach na początku II kwartału 2021

Modelowy portfel po zmianach na początku II kwartału 2021
Opracowanie: DNA Rynków

Gdyby wymienione w tamtym wpisie instrumenty, inwestor nabył w pierwszym możliwym, po publikacji wpisu dniu, to skutkowałyby one zwrotem dla całego portfela na poziomie ok. 3,4%! Jeszcze raz zaznaczam, że każdy z tych instrumentów cechuje się naprawdę wysoką płynnością i raczej bez większych przeszkód powinieneś być w stanie kupić go lub sprzedać po aktualnych cenach rynkowych. Blisko 3,5% stopy zwrotu w kwartał to według nas naprawdę dobry wynik. Zwłaszcza że i samo ryzyko portfela nie należało do największych. Maksymalne obsunięcie całego kapitału wyniosło ok. 3,5% i miało miejsce w okresie od 7 maja do 19 maja. Było oczywiście trochę bardziej ryzykowanie, niż gdybyśmy konstruowali portfel bez kryptowalut, czy surowców, ale to i tak poziom, który nie powinien odstraszyć nawet bardziej konserwatywnego inwestora.

Straty w portfelu przyniosły jedynie dwa instrumenty. Prym wiedzie tutaj oczywiście Bitcoin, który wygenerował dla nas ponad 44% straty, ale w portfelu ekspozycja na kryptowaluty jest naprawdę symboliczna, więc w efekcie nasz portfel ucierpiał na tym, tracąc łącznie 1,1%. Wiem, że sporo z was inspiruje się publicznym portfelem, pomijając rynek kryptowalut, więc stopa zwrotu tych osób w minionym kwartale powinna spokojnie przekraczać nawet 4%. My jednak kryptowaluty w pewnej części w swoim portfelu również mamy, więc trzeba się z nich rozliczyć. Drugim stratnym rynkiem okazały się obligacje korporacyjne, ale tutaj to raczej symboliczny spadek na poziomie 1,3%, co przełożyło się na cały portfel minimalnie.

Budujące jest to, że wszystkie inne selekcje okazały się zyskowne i niekiedy zwyżkowały one naprawdę mocno czasem zyskowne naprawdę silnie. Największy pozytywny wpływ na portfel przyniosła ekspozycja na polski rynek. Było to odpowiednio +1,11% dla WIG20 oraz +0,96% dla mWIG40. Bardzo dobrze poradziły sobie również surowce oraz ekspozycja na Nasdaq bez wpływu kursu walutowego.

Efekty portfela prezentowanego na początku kwietnia 2021 na DNA Rynków po całym II kwartale 2021 roku

Efekty portfela prezentowanego na początku kwietnia 2021 na DNA Rynków po całym II kwartale 2021 roku
Opracowanie: DNA Rynków

Od początku funkcjonowania portfela publicznego DNA, tj. od końcówki marca 2020 roku, czyli przez 15 miesięcy wyniki prezentują się więc następująco:

II kwartał 2020 = + 18,6%
III kwartał 2020 = + 4,7%
IV kwartał 2020 = + 5,8%

I kwartał 2021 = + 9,9%
II kwartał 2021 = +3,4%

Kwartalne wyniki portfela publicznego DNA Rynków (łącznie okres 15 miesięcy)

Kwartalne wyniki portfela publicznego DNA Rynków
Opracowanie: DNA Rynków

Daje to łącznie dotychczasową stopę zwrotu na poziomie około 49%, a przypomnijmy, że portfele te wymagały od inwestora minimalnej aktywności oraz dokonywania transakcji jedynie na początku każdego kwartału. Jak na takie mocno leniwe podejście, taki wynik jest według nas naprawdę zadowalający, tym bardziej że ryzyko portfela przez cały czas utrzymywało się na stosunkowo niewielkim poziomie, przez co nawet osoby o słabych nerwach powinny wytrzymać na nim rynkowe korekty.

Utrzymaliśmy również serię kolejnego zyskownego kwartału. Od początku uruchomienia portfela publicznego, wykres jego stopy zwrotu wygląda następująco (ujęcie tygodniowe).

Perspektywy na III kwartał 2021

Budując alokację na trzeci kwartał, przede wszystkim patrzymy na to, jak zachowuje się warszawska giełda, która 28 czerwca osiągnęła swoje nowe szczyty (indeks WIG) i na razie nie poprawiła swojego wyniku. Jesteśmy jednak spokojni i wierzymy we wskazania naszego wskaźnika koniunktury, który jak dotychczas nas w tym roku nie zawiódł.

  • Na początku stycznia zapowiedział on trend boczny;
  • Na początku kwietnia zapowiedział, że silne wzrosty już niedługo;
  • Na początku maja zapowiedział, że czekają nas w tym roku historyczne szczyty WIG;

Tym razem najnowszy lipcowy odczyt wskaźnika potwierdza, że GPW powinna mieć przed sobą kolejne zwyżki („Kolejna fala rekordów GPW jeszcze przed nami”) i zamierzamy na to postawić.

Tegoroczne projekcje Wskaźnika Koniunktury DNA

Oczywiście nie wiemy, czy owe wzrosty wystąpią w lipcu, sierpniu, czy może dopiero we wrześniu, ale ponieważ portfel nie podlega rewizjom w trakcie trwania kwartału, to już dzisiaj musimy przygotować się na ewentualne zwyżki tak samo, jak przygotowaliśmy się w kwietniu po zapowiedziach o możliwych wzrostach. Zwłaszcza że zgodnie z projekcją Wskaźnika z lipca ścieżka wzrostu WIG może zahaczyć nawet o poziom 75 000 punktów, co daje dobre 10% możliwej zwyżki.

Projekcja ścieżki indeksu WIG według Wskaźnika Koniunktury DNA

Jeśli chodzi o zagraniczne rynki, to wychodzimy przede wszystkim z założenia „Trend is your friend”, a trend wzrostowy zarówno na indeksie Nasdaq, jak i na indeksie S&P 500 jest dość silny i na razie nie ma żadnych jednoznanych oznak, że ulegnie on załamaniu, a jak mówią inwestycyjni klasycy: trend trwa, dopóki nie nastąpią oznaki jego przełamania. W związku z tym na światowym rynku akcyjnym również znajdą się w tym kwartale środki.

Indeks S&P500 (niebieski, oś prawa) oraz Nasdaq (żołty, oś lewa) za ostatnie 12 miesięcy

Indeks S&P500 (niebieski, oś prawa) oraz Nasdaq (żołty, oś lewa) za ostatnie 12 miesięcy

Jesteśmy na ten moment dość pewni swego, jeśli chodzi o taką ekspozycję, bo jeśli popatrzymy na napływy gotówki do akcyjnych funduszy, to są one na rekordowym poziomie i to w skali ostatnich 20 lat. W ciągu pierwszego półrocza 2021 popłynęło na nie blisko 600 miliardów dolarów i oczywiście mamy świadomość tego, że ewentualne zmniejszenie tych napływów może doprowadzić do silniejszej korekty, ale skoro portfel nie ma śródkwartalnych zmian, to nie możemy pozwolić sobie na czekanie z boku, jeśli korekta nastąpiłaby na przykład w 4 kwartale albo później.

Napływy do globalnych funduszy akcyjych

Źródło: Financial Times

Podobny wzrost zainteresowania rynkiem akcji ma również miejsce na polskim rynku. Według danych portalu analizy.pl liczba aktywnych inwestorów funduszy inwestycyjnych systematycznie rośnie i sięgnęła już ponad 4,2 milionów osób. W takiej sytuacji obserwowanie przez cały kwartał rynków akcyjnych z boku byłoby dość nierozsądną strategią.

Liczba klientów funduszy inwestycyjnych w mln osób

Źródło: analizy.pl

Oczywiście przed rynkiem akcyjnym stoją pewne wyzwania, które trzeba mieć z tyłu głowy. Z analizy JP Morgan wynika, że od 2022 roku prognozuje się, że FED zacznie skupować z rynku coraz to mniej aktywów. Historia pokazuje, że jeśli rynkom zabiera się trochę gotówki, to potrafią one dość szybko poddać się korekcie. Takie ryzyko istnieje i może się wydarzyć, ale oczywiście nie mamy na nie żadnego wpływu.

Prognozowana zmiana bilansu FED w mld USD

Prognozowana zmiana bilansu FED w mld USD
Źródło: JP Morgan

Drugim z czynników ryzyka, jakie bierzemy pod uwagę w naszym portfelu, to oczywiście inflacja, która konsekwentnie i sukcesywnie od pewnego czasu rośnie, o czym zresztą już niejednokrotnie pewnie słyszałeś. Nasi subskrybenci premium kilka tygodni temu słyszeli jednak, że najprawdopodobniej rynkowe obawy o inflację są już przesadzone. Poniżej zobaczysz jeden ciekawy wykres pokazujący tzw. 10-year breakeven rate. Mierzy on różnicę pomiędzy 10-letnimi obligacjami skarbowymi USA oraz tzw. TIPS’ami. Te drugie, to instrumenty skarbowe indeksowane inflacją. Gdy wykres rośnie, to oznacza, że spread pomiędzy jednym, a drugim instrumentem rośnie. Można wnioskować wówczas, że oczekiwania inflacyjne rosną. Jeśli spada – wnioskowanie jest odwrotne. O ironio, szczyt na tym wykresie wypadł jak na razie 17 maja 2021 roku. W tym samym tygodniu, kiedy na okładce Barrons’a (amerykański tygodnik wydawany przez Dow Jones & Company) straszono inflacją. Tak, inflacja będzie zapewne wyższa niż w ostatnich latach, ale lwia część takiego otoczenia rynkowego jest już uwzględniona w wycenach, więc kolejne odczyty nie będą dla nikogo przesadną niespodzianką. Inflacja wciąż będzie oddziaływała na rynek i musimy to uwzględnić, ale myślimy, że jednak będzie działała na niego dużo słabiej.

10-year breakeven rate

Modelowy portfel na trzeci kwartał 2021

Czas w takim razie na konkrety, ale zanim to jeszcze jedno ważne zastrzeżenie. Pamiętaj, że założenia publicznego portfela to zmiany dokonywane raz na kwartał niezależnie od sytuacji na rynku oraz odpowiednia dywersyfikacja. Oznacza to, że w portfelu tym nie znajdziesz złotych strzałów, które zarobią po 300% w chwilę, bo zwyczajnie takie instrumenty mają zbyt dużą zmienność, na którą przy zmianach raz na kwartał nie można sobie pozwolić. Czy więc w ciągu ostatnich 15 miesięcy można było zarobić na rynku więcej niż te 49,1%, jakie osiągnął ten portfel? Oczywiście, że tak, ale ochrona kapitału w przypadku, gdyby sytuacja na rynku rozwinęła się niekorzystnie, nie byłaby tak dobra.

Jeśli interesują Cię aktywnie prowadzone strategie inwestycyjne, gdzie dokonujemy również alokacji w poszczególne akcje na rynku polskim i zagranicznych, to zachęcam Cię do dołączenia do naszej Strefy Premium DNA. Znajdziesz tam wgląd w dedykowane strategie inwestycyjne, które prowadzimy na własnych oszczędnościach, sporo zamkniętych analiz poszczególnych spółek oraz regularne spotkania na żywo, gdzie omawiamy sytuację na rynkach.

I pamiętaj po raz kolejny – każdą większą inwestycję ZAWSZE rozkładaj na transze zakupowe stosując zasadę – łyżeczką, a nie chochlą!

Jak zatem wyglądać mógłby modelowy portfel na trzeci kwartał 2021? 

Modelowy portfel inwestycyjny na trzeci kwartał 2021 roku.

Modelowy portfel inwestycyjny na trzeci kwartał 2021 roku.

Pamiętaj, że jedyną informacją w 100% dobrze identyfikującą fundusz ETF jest kod ISIN!

Rynek akcji – Świat (25%)

Ekspozycję na ten rynek osiągnąć można np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares Core MSCI World UCITS, ISIN: IE00B4L5Y983 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Surowce (10%)

Ekspozycję na cały zdywersyfikowany rynek surowców można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares Diversified Commodity Swap UCITS ETF – USD Acc, ISIN: IE00BDFL4P12 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Rynek akcji – Polska, WIG20TR (10%)

Ekspozycję na indeks WIG20 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

  • Beta ETFWIG20TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Polska, mWIG40TR (10%)

Ekspozycję na indeks mWIG40 Total Return daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

  • Beta ETF mWIG40TR (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynek akcji – Nasdaq bez ryzyka walutowego (10%)

Ekspozycję na indeks Nasdaq z pominięciem ryzyka walutowego daje dziś tylko jeden fundusz ETF:

  • Beta ETF Nasdaq 100 PLN (o ten) – kupisz go poprzez każdy rachunek maklerski.

Rynki Wschodzące – Korea Południowa (5%)

Ekspozycję na rynek koreański można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares MSCI Korea UCITS ETF USD (Acc), ISIN: IE00B5W4TY14 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Rynki Wschodzące – Indie (5%)

Ekspozycję na rynek indyjski można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares MSCI India UCITS ETF, ISIN: IE00BZCQB185 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Obligacje korporacyjne (12%)

Ekspozycję na zdywersyfikowany globalny rynek obligacji korporacyjnych można osiągnąć np. za pomocą funduszu ETF:

  • iShares $ High Yield Corp Bond UCITS ETF iShares $ High Yield Corp Bond UCITS ETF, ISIN: IE00BYXYYL56 (o ten) – znajdziesz go w polskich domach maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

Bitcoin (1,5%) oraz Etherum (1,5%)

W dalszym ciągu utrzymujemy pewną ekspozycję na rynek kryptowalut spekulacyjnie zakładając, że druga połowa roku może doprowadzić do pewnej zwyżki cen. Tym razem dywersyfikujemy również ten portfel i rozkładamy gotówkę pomiędzy Bitcoina oraz Etherum.

„Parking” dla gotówki (10%)

Zachowujemy 10% gotówki w bezpiecznym funduszu „na przechowanie” kapitału, który będzimy dodatkowo uaktywniać pod ewentualne giełdowe debiuty. Gotówkę zaparkujemy np. w funduszu

Na koniec przypomnę, że żadna z firm nie jest powiązana z nami linkami afiliacyjnymi ani umowami. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań funduszy i ETF które również spełnią powyższe założenia.

Pamiętaj też, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem, jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do zarobienia!
Zespół DNA Rynków

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
33
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: