Popularność loterii wśród biednych. Co mówi analiza sprzedaży kuponów?

Amerykanie wydają więcej na losy na loterię niż filmy, gry wideo i koncerty razem wzięte. Prym wiodą gospodarstwa domowe o najniższych dochodach, które wydają szacunkowo ponad 500 dolarów rocznie! Jak napisał pisarz zajmujący się finansami Morgan Housel w swojej popularnej książce The Psychology of Money z 2020 roku, nawyk wydawania pieniędzy wśród najbiedniejszych Amerykanów wydaje się absurdalny: „Czterdzieści procent Amerykanów nie jest w stanie oszczędzić 400 dolarów na niespodziewane wydatki, a wydają niemal identyczną sumę na grę, w której szansa zwycięstwa jest jak jeden na kilkaset milionów”.

Dokładniej rzecz ujmując, szansa na wygranie głównej wygranej w grze Mega Millions wynosi 1 do 302 575 350, a w przypadku Powerball jedna do 292 201 338. Już uderzenie pioruna jest bardziej prawdopodobne. W tym przypadku prawdopodobieństwo wynosi jeden do 2 milionów. Jest 150x bardziej prawdopodobne, że uderzy Cię piorun, niż że wygrasz w Powerball… Mimo tych statystyk, ubodzy Amerykanie dalej próbują szczęścia.

Najlepszym przykładem jest zabita deskami, najbiedniejsza dzielnica Baltimore. W południowej części tego całkiem dużego jak na standardy USA miasta na każdym kroku widać walące się witryny sklepów i bezdomnych nocujących pod prowizorycznymi szałasami. Średni dochód gospodarstwa jest 2 razy mniejszy niż średnia dla całego stanu. Z kolei to właśnie mieszkańcy tamtej dzielnicy wydają 10 razy tyle na hazard, co średnia dla całych Stanów Zjednoczonych.

„Gramy, żeby zarobić dodatkowe pieniądze, co innego nam pozostaje. Chcę mieć przynajmniej nadzieję na bogactwo. Co innego mi pozostało” – mówią mieszkańcy tamtej dzielnicy.

Korelacja pokazująca, że im biedniejsi są ludzie, tym więcej wydają na kupony na loterię – dane przygotowane przez The Economist

Badanie z 2011 roku i najnowsze dane The Economist

Pierwsze poważne badania pokazujące, że biedniejsi ludzie o wiele więcej wydają na hazard niż reszta społeczeństwa pojawiły się w roku 2011. Wówczas w finansowanym przez państwo badaniu wzięło udział prawie 6000 mieszkańców różnych stanów. Badanie wykazało, że bardzo biedni grają częściej niż inni. Osoby o dochodach poniżej 15 000 dolarów są prawie o 50 procent bardziej skłonne do hazardu, niż osoby o dochodach przekraczających średnio 35 000 dolarów.

Okazuje się, że na skłonność ludzi do hazardu ma również rasa. Afroamerykanie wydają średnio dwa razy więcej niż biali mieszkańcy Stanów. Najmniej z kolei wydają Azjaci. Bardzo niedawno pojawiło się również najnowsze badanie The Economist.

Z ich analizy wynika, że przeciętny dorosły Amerykanin znajdujący się w dolnym 1% wszystkich pracujących mieszkańców USA wydaje aż 5% swojej pensji na kupony na loterię. Dla porównania 1% najbogatszych Amerykanów wydaje zaledwie 0,15% swojej wypłaty na ten cel.   

Obecnie Amerykanie wydają rocznie więcej na losy na loterię niż na książki, filmy czy muzykę łącznie – dane w miliardach dolarów

Jak postrzegany jest hazard?

Sondaż Gallupa z 2014 roku wykazał, że 62% Amerykanów uważa hazard za „moralnie akceptowalny”. Ogółem co 6 ankietowany twierdzi, że uprawia hazard. Sondaż wykazał, że 40% osób, które czują się „bardzo niezaangażowane” w pracy, rzuciłoby pracę, gdyby wygrały na loterii.

33% osób, które czują się „niezaangażowane”, zrezygnowałoby z pracy, a tylko 25% osób, które czują się „zaangażowane”, rzuciłoby pracę, gdyby wygrały na loterii. To naprawdę intrygujące wyniki. Eksperci tymczasem doradzają, aby po wygranej unikać drastycznych zmian w swoim życiu.

Ludzie mają problem z poradzeniem sobie z naprawdę wysokimi wygranymi. Dobitnie pokazują to zresztą niezliczone historie nawet z naszego kraju. Pomimo minimalnych szans na wygraną na loterii, osoby mające kłopoty finansowe uważają, że loteria to jedyny sposób na wyrwanie się z biedy.  Według badań Amerykańskiej Federacji Konsumentów dokładnie 1 na 5 Amerykanów uważa, że ​​to jedyny sposób na zgromadzenie znacznych oszczędności.

Sprzedaż kuponów na loterię w USA – dane w miliardach dolarów

Popularność hazardu rośnie

Sposób postrzegania hazardu nie w każdym kraju jest tak samo pozytywny jak w USA. Jednak obecnie Stany Zjednoczone to zdecydowanie największy rynek w tej branży. Obecnie warty ponad 60 miliardów dolarów. Analitycy prognozują, że rynek hazardu elektronicznego będzie rósł w tempie 12% rocznie do roku 2030. Więcej ciekawych liczb i statystyk o branży możecie poczytać z naszej analizy sektorowej „Duże perspektywy przed sektorem hazardowym. Gdzie inwestor może szukać okazji?”. Obecnie prawdopodobnie największy potencjał drzemie w branży elektronicznych zakładów bukmacherskich. Mowa głównie o USA, gdzie kolejne stany coraz bardziej liberalizują prawo hazardowe.

Dynamika wzrostu poszczególnych rodzajów gier hazardowych i zakładów – dane rok do roku (2022 do 2021 w USA)

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments