Podatek Belki przynosi do budżetu rekordowe wpływy

podatek belki

Z opublikowanych niedawno danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie tego roku wpływy z podatku od dochodów kapitałowych, potocznie nazywanego podatkiem Belki, wyniosły aż 5,39 miliarda złotych. To aż o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku i o 68,9% więcej niż w pierwszym półroczu 2021 roku. Co więcej, eksperci uważają, że w kolejnych miesiącach wpływy z podatku Belki będą nadal rosły. Czynnikiem, który najbardziej wpłynął na wzrost dochodów budżetowych z tytułu podatku od zysków kapitałowych była inflacja. Chodzi o podążające za nią stopy procentowe.

To właśnie wysokie (nominalne) oprocentowanie lokat i obligacji przyczyniło się do tego, że Polacy zaczęli więcej zarabiać na odsetkach od swojego kapitału. Oczywiście były to zyski tylko na papierze, gdyż i tak wszystko „zjadła” inflacja. Jednak Państwo nie traktuje inflacji jako straty, zatem podatek wyliczany jest od większych zysków nominalnych. Dopóki stopy procentowe w naszym kraju nie spadną, to budżet państwa będzie cały czas zarabiał na podatku Belki duże pieniądze.

Czy nowy rząd zlikwiduje podatek Belki?

Dla wszystkich inwestorów w Polsce jest nadzieja na to, że po wyborach podatek Belki, przynajmniej częściowo zostanie zniesiony. Taki postulat pojawił się bowiem w programie Koalicji Obywatelskiej. Ponad 60% z Polaków opowiada się za taką likwidacją. Zniesienie podatku od zysków kapitałowych nie byłoby dla budżetu wybitnie silnym obciążeniem. W 2022 roku przychody z tytułu podatku od dochodów kapitałowych stanowiły jedynie 8,45% wszystkich wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i zaledwie 1,14% wszystkich dochodów budżetu państwa.

Partia Donalda Tuska nie będzie jednak rządziła samodzielnie, a w koalicji. Może więc dość szybko okazać się, że podatek Belki zostaje z nami na kolejną „chwilę”, bo w końcu „na chwilę” był wprowadzany. Trzeba jednak uczciwie oddać, że podatek od zysków kapitałowych to nie jest ewenement na skalę światową, ale norma. W Polsce i tak należy do jednych z najniższych.

Maksymalne stawki opodatkowania zysków kapitałowych w Europie

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments