Po co w ogóle inwestować w srebro?

Po co w ogóle inwestować w srebro?

Większość inwestorów może nawet nie zdawać sobie sprawy, że niektóre trendy trwają już od tysięcy lat. Nie jakieś byle sto jak na rynkach akcji i S&P500. Jednym z takich jest relacja ceny złota do srebra. Poniższy wykres to stosunek ceny uncji złota do uncji srebra, który od lat rośnie. Około roku 1200 w średniowiecznej Europie, żeby kupić jedną uncję złota potrzebowaliśmy 10 uncji srebra. W 1800 roku potrzebowalibyśmy już 15 uncji srebra. Teraz, w 2022 żeby kupić 1 uncję złota musimy już dysponować przynajmniej 80 uncjami srebra. Srebro ewidentnie z czasem traci w swojej wycenie do złota.

Stosunek ceny 1 uncji złota do 1 uncji srebra na przestrzeni tysiąclecia

Stosunek ceny 1 uncji złota do 1 uncji srebra na przestrzeni tysiąclecia

Poniżej widać ponadto jak zmieniała się rzeczywista cena srebra na przestrzeni tysiąca lat. Okazuje się, że dzisiejsze 20 USD za uncję to nic w porównaniu do tego, co jedna uncja znaczyła kiedyś. 900 lat temu realna wartość wynosiła 400 dolarów. Czyli obecna wartość to zaledwie 5% tego co było kiedyś.

Przeczytaj również:
Jak rynek srebra został zmonopolizowany przez Braci Hunt?
Inwestowanie w złoto – kompletny poradnik, jak robić to dobrze

Realna cena uncji srebra na przestrzeni stuleci

Realna cena uncji srebra na przestrzeni stuleci
Źródło: dbullion.com

Trend od około 1860 roku jedynie jeszcze bardziej przyspieszył. Największy wpływ na tę sytuację miała demonetyzacja. Do 1860 roku praktycznie wszystkie kraje w swoich monetach wykorzystywały srebro. Sytuacja uległa zmianie po wojnie prusko – francuskiej kiedy to zwycięskie Prusy zażądały odszkodowania w wysokości 5 milionów franków w złocie. Po otrzymaniu zapłaty posiadały tak dużo żółtego kruszcu, że zdecydowały się na przejście z monet srebrnych na złote. Inne państwa wkrótce poszły ich śladem i popyt na srebro zaczął gwałtownie spadać. Tym samym jego cena również zaczęła maleć. Swoje dołożyło do tego wszystkiego też to, że mniej więcej w tym samym czasie olbrzymie złoża srebra zostały odkryte w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli więc nawet chcesz zostawić prapraprawnukom spadek w kruszcach, to po co w ogóle myśleć o srebrze?

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czy warto dziś kupować akcje? [Merytorycznie o Giełdzie]

64
3

Oceń materiał!

64
3


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: