Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii. Dlaczego, pomimo wydanych bilionów, emisja CO2 nadal rośnie?

CO2

Globalne ocieplenie jest faktem. Naukowcy spierają się jedynie w kwestii tego, w jak dużym stopniu ma na nie wpływ działalność człowieka. Z naszego artykułu „Jak można zarobić na europejskich certyfikatach emisji CO2” wiecie, że w od początku rewolucji przemysłowej średnia temperatura powietrza Ziemi rośnie bardzo dynamicznie. Badania jasno pokazują, że istnieje bardzo duża korelacja między tym ile dwutlenku węgla emitujemy do atmosfery, a tym ile później rośnie temperatura powietrza.

Rządy zdecydowanej większości państw na świecie na szczęście coraz bardziej dostrzegają ten problem. Mówią o tym twarde liczby. Globalne inwestycje w czystą energię wzrosły o 40 proc. od 2020 roku, osiągając 1,8 biliona dolarów w 2023 roku. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). Inwestycje w zieloną energię to domena wciąż państw rozwiniętych. W szczególności Europy, które zdecydowanie wydaje najwięcej. Niektórzy ekonomiści podkreślają, że na Starym Kontynencie tempo odchodzenia od starych źródeł energii jest zbyt szybkie.

Zdaniem analityków prawie jedna czwarta całkowitej inwestycji w czystą energię w ciągu następnych dziesięciu lat trafi na projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o dużej skali. Kolejna jedna czwarta to inwestycje w sieci elektryczne oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach.

Według raportu IEA, koszty kapitału np. dla projektów fotowoltaiki o skali użytkowej w tych krajach są ponad dwukrotnie wyższe niż w krajach rozwiniętych. Wynika to z większych realnych i postrzeganych ryzyk na poziomie kraju, sektora i projektu. W rezultacie kraje rozwijające się mogą płacić więcej za projekty związane z energią czystą. Bądź w ogóle mogą nie być w stanie ich realizować.

Nakłady finansowe na czystą energię w latach 2018 – 2023

Emisja CO2 i tak dalej rośnie

W całym roku 2023 całkowite emisje CO2 związane z energią wzrosły o 1,1%. Daleko im więc do spadku, co jest wymagane do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych określonych w Paryżu. To co może napawać optymizmem to fakt, iż wzrost emisji był znacznie niższy niż globalny wzrost PKB (3%) jaki w tym samym czasie miał miejsce.

Ten wolniejszy wzrost emisji to oczywiście zasługa wcześniej wspomnianych inwestycji w OZE. W latach 2019–2023 całkowita emisja związana z energią wzrosła o ok 900 Mt. Bez rosnącego wykorzystania pięciu kluczowych źródeł czystej energii – fotowoltaiki, wiatru, energii jądrowej, pompy ciepła i samochodów elektrycznych – wzrost emisji byłby trzykrotnie większy.

Globalna emisja CO2 związana z energią i jej roczna zmiana, 1900-2023

Niepokojąca sytuacja w Chinach

Chociaż większość zachodniego świata mocno inwestuje i stara ograniczyć swoje emisje dwutlenku węgla do atmosfery, to są państwa, które wciąż robią zdecydowanie za mało. Chyba najbardziej jaskrawym przykładem są Chiny. Państwo Środka chce utrzymać swoje dotychczasowe bardzo szybkie tempo rozwoju gospodarczego m.in. poprzez dostęp do taniej energii. Ich elektrownie na potęgę spalają węgiel i ropę.

Obecnie za aż 29% światowej emisji CO2 odpowiadają Chiny. Dla porównania o wiele bogatsza i co za tym energochłonna gospodarka amerykańska, jest na drugim miejscu z 14 – procentowym udziałem. Trzecie miejsce przypada Indiom, które emitują 7% całości CO2 globalnego. Na czwartym biedna i całkowicie nieekologiczna gospodarka Rosji, emitująca 4,7% całego globalnego dwutlenku węgla.

Emisja dwutlenku węgla całkowita według regionu świata i emisja w przeliczeniu na mieszkańca

Emisja CO2 w Chinach w ciągu ostatniego roku wzrosła o 565 Mt, osiągając 12,6 Gt. To reprezentuje wzrost o 4,7%. Tak duży wzrost emisji to w głównej mierze konsekwencja całkowitego poluzowania polityki covidowej. Chińczycy znowu zaczęli masowo podróżować między miastami, latać samolotami, a fabryki zwiększyły produkcję.

Zmiana emisji CO2 w Chinach według kategorii, 2022-2023

Jak będzie zmieniało się zapotrzebowanie na poszczególne nośniki energii

Chociaż wciąż są na świecie państwa, które bardzo powoli przechodzą eko-transformację swojej gospodarki, to trend jest oczywisty. Z roku na rok presja na odchodzenie od wysokoemisyjnych źródeł energii będzie rosła. W każdym scenariuszu przedstawionym w World Energy Outlook zapotrzebowanie na każdą z głównych substancji kopalnych paliw. Czyli – węgla, ropy i gazu ziemnego – osiąga szczyt przed 2030 r., po czym spada.

Zapotrzebowanie na węgiel spada najbardziej i najszybciej: do 2030 r. spadnie o około 15% – 25%.  Deklaratywnie Chiny i Indie zobowiązały się do osiągnięcia kwoty netto zerowej emisji odpowiednio do 2060 r. i do 2070 r. co pokazuje, że długoterminowo węgiel jest skończony.

Jak będzie zmieniało się zapotrzebowanie na poszczególne nośniki energii – prognoza do roku 2050

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments