Indeks zmienności może sygnalizować większe ruchy na rynku akcji w USA

indeks vix

Indeks VIX, znany również jako „indeks strachu„, to dobry miernik zmienności rynkowej. Obliczany jest na podstawie cen opcji na indeks S&P 500 i często stosowany jako wskaźnik nastrojów inwestorów odnośnie do oczekiwań dotyczących przyszłych zmian cen na rynku. Średnio wartość indeksu VIX oscylowała wokół 20. Są jednak okresy, kiedy odbiega istotnie od tej liczby.

Nie chodzi tylko o same okresy paniki, które są nieprzewidywalne, a co za tym nie można na nich zarobić. Mowa również o zwykłej zmienności sezonowej, która jest bardziej przewidywalna. Okazuje się, że zmienność na amerykańskiej giełdzie istotnie rośnie pod koniec roku. Przy czym rekordowy jest październik i listopad.

Wartość indeksu VIX rośnie pod koniec roku

Najmniejsze wartości VIX przyjmuje z kolei w czerwcu i lipcu. Można więc powiedzieć, że najbliższe tygodnie mogą mocno wspierać wzrosty indeksu zmienności. Niektórzy starają się wykorzystać tą statystykę inwestycyjnie. Na Chicago Board Options Exchange dostępne są (od 2004r.) kontrakty terminowe oraz (od 2006r.) opcje na indeks VIX. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby mające dostęp do CBOE.

Polscy inwestorzy mogą inwestować w indeks VIX za pośrednictwem dostępnych w niektórych domach maklerskich kontraktów CFD, opartych o wspomniany indeks. Jest to aktualnie najprostszy sposób istniejący na naszym rynku. Kontrakty terminowe na VIX oferuje np. XTB. Pamiętajmy jednak, że kupując kontrakt terminowy, inwestujemy z dźwignią. Czyli zarówno nasze zyski, jak i straty będą zwielokrotnione.

Kontrakty terminowe na VIX powinny być traktowane jako inwestycja krótkoterminowa. W ogóle sam VIX ma tendencję do powrotu do swoich średnich wartości. Zatem inwestorzy długoterminowi nie będą w stanie wykorzystać potencjału tego indeksu.

Obecny przebieg indeksu VIX (zmiana procentowa od początku roku) w porównaniu ze średnią zmianą od 1990 roku

Obecny przebieg indeksu VIX (zmiana procentowa od początku roku) w porównaniu ze średnią zmianą od 1990 roku

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments