Ile czasu potrzeba, żeby na pewno zarobić na GPW?

Ile czasu potrzeba, żeby na pewno zarobić na GPW?

Nie każdy z nas ma odpowiednie umiejętności i wiedzę niezbędną do tego, żeby inwestować na giełdzie aktywnie. Dla większości w zupełności wystarczającym sposobem będą inwestycje pasywne na przykład przez fundusz ETF. Nie interesują nas poszczególne spółki. Kupujemy zarówno te świetne jak i te, które w przyszłości zbankrutują. Większość inwestorów w końcu w długim terminie i tak przegrywa z rynkiem. Jeżeli ktoś nie chce startować w tym wyścigu i woli postawić na indeks z polskiej giełdy to… to niestety też może się mocno rozczarować.

Sprawdziliśmy jaką dokładnie stopę zwrotu mógłby uzyskać inwestor, który zdecydowałby się na zainwestowanie w WIG20TR, mWIG40TR lub sWIG80TR. Na każdy z tych indeksów są już zresztą dostępne ETF, więc ktoś decydujący się na inwestycję dziś, może być ciekawy ile dałoby się zarobić w poprzednich latach w różnych okresach.

Stopy zwrotu bez uwzględniania inflacji, prowizji i podatku belki

Na początek sprawdzamy ile indeksy dałyby zarobić w „czystej” postaci. Jak rozumieć tą tabelkę? Jeśli zainwestowałbym na początku 2017 roku w indeks SWIG80TR, to po roku miałbym stopę zwrotu na poziomie 4.7%, po dwóch latach na poziomie minus 20.7%, po trzech latach na poziomie minus 5.5%, po czterech latach na początku 2021 roku na poziomie 29.4%, a na początku 2022 roku na poziomie 66.3%, itd.

„Sucha” stopa zwrotu dla sWIG80TR

"Sucha" stopa zwrotu dla sWIG80TR

„Sucha” stopa zwrotu dla mWIG40TR

"Sucha" stopa zwrotu dla mWIG40TR

„Sucha” stopa zwrotu dla WIG20TR

"Sucha" stopa zwrotu dla WIG20TR

Taka sucha stopa zwrotu w przypadku indeksów nie wygląda jeszcze nawet najgorzej. W zasadzie indeksu w ponad 7-letnim horyzoncie wychodziliśmy na sensowny plus. No może z wyjątkiem WIG20TR. Rzeczywistość nie jest jednak taka piękna. Trzeba przecież płacić podatki, utrzymanie ekspozycji na indeks (nawet prze ETF kosztuje) i trzeba zapłacić prowizję za kupno i sprzedaż. Aha no i jest jeszcze inflacja, która efektywnie będzie zmniejszała nam realną stopę zwrotu.

Stopy zwrotu po uwzględnieniu wszystkich kosztów, inflacji i podatku belki

Przyjmujemy podatek Belki na poziomie 19%, prowizję maklerską za kupno i sprzedaż na poziomie 0.25% oraz roczny koszty zarządzania ETF na poziomie podanym przez Beta ETF. Uwzględniamy też inflację na poziomie podawanym dla każdego z lat przez GUS (średnioroczną).

Realna stopa zwrotu dla sWIG80TR

Realna stopa zwrotu dla mWIG40TR

Realna stopa zwrotu dla WIG20TR

Już nie jest tak różowo, a zyski drastycznie spadły. WIG20TR przestał dawać praktycznie jakikolwiek zysk w długim terminie. Jedynie Ci, którym udało się idealnie trafić z inwestycją na początku 2016 roku w dołku mogą trąbić sukces. mWIG40 i sWIG80 jeszcze jakoś bronią się w długim terminie, ale tylko w długim terminie. Teraz gołym okiem widać jak bardzo zyski są zjadane przez inflację, podatki i koszty, oraz prowizje. Umyślnie nie dodaję tu jeszcze roku 2022. Zaktualizuję, gdy się skończy, ale po uwzględnieniu inflacji za 2022 i zakładając obecny poziom indeksów, to sądzę, że większość komórek przekręci się tu na czerwono.

Stopy zwrotu na koncie IKE

Jest jeszcze jedna nadzieja dla inwestora – konta IKE, gdzie przynajmniej nie będzie podatku Belki. Jak brak podatku zmieni nasze wyniki?

Na pewno jest lepiej. Da się trochę przyoszczędzić. Zwłaszcza, że podatek płacimy od „suchej” stopy zwrotu, a nie tej, która już uwzględnia inflację. Szkoda, to byłoby trochę lepsze rozwiązanie. Niestety takie nie obowiązuje Z drugiej strony jeśli nie ma zysków, to nie ma podatku Belki, a jak na razie nasze indeksy dość dobrze zabezpieczają w ten sposób inwestora przed dodatkowym opodatkowaniem!

Inwestowanie pasywne ma sens. Również częściowo je stosujemy. Problem w tym, że inwestowanie pasywne na polskim rynku po prostu jak na razie wydaje się tego sensu mieć o wiele mniej. Inwestycja w WIG20 to zakład na rozsądek polskich polityków. Często nieudany. Inwestycja w mWIG40 i sWIG80 bardziej odpowiada inwestycji w polską gospodarkę i jeśli już faktycznie masz coś wybierać to fundusze ETF na te dwa indeksy dają o wiele większą szansę na sensowną stopę zwrotu.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czy to już koniec spadków na giełdzie? [Merytorycznie o Giełdzie]

79
5

Oceń materiał!

79
5


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: