Ile czasu potrzeba, żeby na pewno zarobić na GPW?

Nie każdy z nas ma odpowiednie umiejętności i wiedzę niezbędną do tego, żeby inwestować na giełdzie aktywnie. Dla większości w zupełności wystarczającym sposobem będą inwestycje pasywne na przykład przez fundusz ETF. Nie interesują nas poszczególne spółki. Kupujemy zarówno te świetne jak i te, które w przyszłości zbankrutują. Większość inwestorów w końcu w długim terminie i tak przegrywa z rynkiem. Jeżeli ktoś nie chce startować w tym wyścigu i woli postawić na indeks z polskiej giełdy to… to niestety też może się mocno rozczarować.
Sprawdziliśmy jaką dokładnie stopę zwrotu mógłby uzyskać inwestor, który zdecydowałby się na zainwestowanie w WIG20TR, mWIG40TR lub sWIG80TR. Na każdy z tych indeksów są już zresztą dostępne ETF, więc ktoś decydujący się na inwestycję dziś, może być ciekawy ile dałoby się zarobić w poprzednich latach w różnych okresach.
Stopy zwrotu bez uwzględniania inflacji, prowizji i podatku belki
Na początek sprawdzamy ile indeksy dałyby zarobić w „czystej” postaci. Jak rozumieć tą tabelkę? Jeśli zainwestowałbym na początku 2017 roku w indeks SWIG80TR, to po roku miałbym stopę zwrotu na poziomie 4.7%, po dwóch latach na poziomie minus 20.7%, po trzech latach na poziomie minus 5.5%, po czterech latach na początku 2021 roku na poziomie 29.4%, a na początku 2022 roku na poziomie 66.3%, itd.
„Sucha” stopa zwrotu dla sWIG80TR

„Sucha” stopa zwrotu dla mWIG40TR

„Sucha” stopa zwrotu dla WIG20TR

Taka sucha stopa zwrotu w przypadku indeksów nie wygląda jeszcze nawet najgorzej. W zasadzie indeksu w ponad 7-letnim horyzoncie wychodziliśmy na sensowny plus. No może z wyjątkiem WIG20TR. Rzeczywistość nie jest jednak taka piękna. Trzeba przecież płacić podatki, utrzymanie ekspozycji na indeks (nawet prze ETF kosztuje) i trzeba zapłacić prowizję za kupno i sprzedaż. Aha no i jest jeszcze inflacja, która efektywnie będzie zmniejszała nam realną stopę zwrotu.
Stopy zwrotu po uwzględnieniu wszystkich kosztów, inflacji i podatku belki
Przyjmujemy podatek Belki na poziomie 19%, prowizję maklerską za kupno i sprzedaż na poziomie 0.25% oraz roczny koszty zarządzania ETF na poziomie podanym przez Beta ETF. Uwzględniamy też inflację na poziomie podawanym dla każdego z lat przez GUS (średnioroczną).
Realna stopa zwrotu dla sWIG80TR

Realna stopa zwrotu dla mWIG40TR

Realna stopa zwrotu dla WIG20TR

Już nie jest tak różowo, a zyski drastycznie spadły. WIG20TR przestał dawać praktycznie jakikolwiek zysk w długim terminie. Jedynie Ci, którym udało się idealnie trafić z inwestycją na początku 2016 roku w dołku mogą trąbić sukces. mWIG40 i sWIG80 jeszcze jakoś bronią się w długim terminie, ale tylko w długim terminie. Teraz gołym okiem widać jak bardzo zyski są zjadane przez inflację, podatki i koszty, oraz prowizje. Umyślnie nie dodaję tu jeszcze roku 2022. Zaktualizuję, gdy się skończy, ale po uwzględnieniu inflacji za 2022 i zakładając obecny poziom indeksów, to sądzę, że większość komórek przekręci się tu na czerwono.
Stopy zwrotu na koncie IKE
Jest jeszcze jedna nadzieja dla inwestora – konta IKE, gdzie przynajmniej nie będzie podatku Belki. Jak brak podatku zmieni nasze wyniki?



Na pewno jest lepiej. Da się trochę przyoszczędzić. Zwłaszcza, że podatek płacimy od „suchej” stopy zwrotu, a nie tej, która już uwzględnia inflację. Szkoda, to byłoby trochę lepsze rozwiązanie. Niestety takie nie obowiązuje Z drugiej strony jeśli nie ma zysków, to nie ma podatku Belki, a jak na razie nasze indeksy dość dobrze zabezpieczają w ten sposób inwestora przed dodatkowym opodatkowaniem!
Inwestowanie pasywne ma sens. Również częściowo je stosujemy. Problem w tym, że inwestowanie pasywne na polskim rynku po prostu jak na razie wydaje się tego sensu mieć o wiele mniej. Inwestycja w WIG20 to zakład na rozsądek polskich polityków. Często nieudany. Inwestycja w mWIG40 i sWIG80 bardziej odpowiada inwestycji w polską gospodarkę i jeśli już faktycznie masz coś wybierać to fundusze ETF na te dwa indeksy dają o wiele większą szansę na sensowną stopę zwrotu.
Do zarobienia,
Karol Badowski
Oglądaj też: Czy to już koniec spadków na giełdzie? [Merytorycznie o Giełdzie]