Kryzysowe ekstrema, o których mogłeś nie słyszeć | DNA Rynków #297

opublikowano: 12 maja 2020

W gospodarkach i na rynkach marzec był miesiącem szoku, kwiecień okresem strachu, a maj zbiorem ekstremalnych ciekawostek. Niektóre z nich były tak niecodzienne, że mogły zmylić Cię, co do tego jak są istotne. Niestety inwestorzy często ekscytują się wydarzeniami o dużej ekstremalności, a małej istotności. Natomiast dla odpowiedzialnego inwestowania ważne są wydarzenia o dużej istotności, które zazwyczaj ekstremalne nie są. Jakie więc widzieliśmy post-kryzysowe rynkowe ekstrema, o których może nie słyszałeś? O tym, w tym odcinku DNA Rynków!

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Kontrakty na ropę naftową sięgają ujemnych cen – ujemna cena kontraktów na ropę zaskoczyła wszystkich. Tylko czy to naprawdę ma dla Ciebie znaczenie?
  • Korelacja rynków i wirusa – okazuje się, że dziś rynki najbardziej skorelowane są z koronawirusem. Jak długo to potrwa?
  • Bezrobocie wzrasta, a płace… wzrastają – podczas gdy rynek pracy w USA cofa się o kilka dekad do tyłu, średnie płace… rosną
  • Przesadne straszenie Wskaźnika DNA – ponad 30% obsunięcia rynku zapowiada nasz wskaźnik, ale spokojnie. Tym razem to strachy na lachy
  • Polskie stopy naprawdę równe 0% – czy już niedługo zobaczymy realne stopy na minusie? To bardzo prawdopodobne

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #297!

Ropa naftowa za minus 40 dolarów

Jeszcze miesiąc temu nie pomyślałbyś raczej, że ropa naftowa może kosztować minus 40 dolarów za baryłkę. Tymczasem majowe kontrakty na ropę naftową (dostawa towaru jeszcze w maju) kosztowały niedawno prawie minus 40 dolarów. Cała ta informacja jest trochę jak cyrkowa sztuczka z słoniem na piłce. Chciałoby się krzyknąć, że to niesamowite jakie one rzeczy potrafi! W praktyce jednak to niesamowite wydarzenie ma zerowe znaczenie dla Twoich inwestycji. Nikt nie będzie Ci dopłacał za tankowanie na stacji benzynowej. Nomen omen cena ropy naftowej to około 1,5 zł na litrze benzyny. Po drugie, sam fakt, że ceny jednej serii kontraktów były na minusie nic jeszcze nie znaczy dla Twojego portfela. Tym bardziej, że kontrakt z datą rozliczenia na czerwiec był już kwotowany po 21 dolarów.

Cena kontraktów na ropę naftową WTI (rozliczenie w maju) sięgająca minus 37 dolarów

Cena kontraktów na ropę naftową WTI (rozliczenie w maju) sięgająca minus 37 dolarów
Źródło: FactSet, CNBC Data

Wielu inwestorów się na to nabrało. Spodziwali się oni, że w marcu, gdy ceny ropy naftowej silnie spadały, to jest to świetna okazja do kupna. Napływy środków do ETF-ów surowcowych z kategorii energetycznych pobiły niejeden rekord. Każdy chciałbyć nafciarzem. Być może nawet u Ciebie pojawiła się myśl o tym, że warto zainteresować się ropą i trochę zarobić. Gorąco chciałbym odwieść Cię od tego pomysłu, jeśli jeszcze nie jest za późno. W surowcach (zwłaszcza w ropie) jest w tej chwili załadowana cała inwestycyjna ulica. Nie biegnij razem z nimi na rzeź. Ponadto specyfika kontraktów terminowych sprawia, że nawet jeśli zainwestujesz pasywnie w takie fundusze ETF, to przez techniczne aspekty ich (kontraktów) rozliczania, takie jak np. contango (więcej na temat contango dowiesz się z osobnego wpisu „Cena wzrosła, a Ty straciłeś? Najwyższe Contango w historii, o co chodzi?!”) niestety nie zarobisz. Całe wydarzenie było więc ekstremalne, ale z perspektywy inwestycyjnej niekoniecznie istotne. Co innego, jeśli chodzi o potencjalne ruchy geopolityczne, gdzie ujemna cena ropy może być tak naprawdę jednym ze zwiastunów silnych przesileń. Więcej na ten temat pisał Piotr w artykule „Jak kryzys naftowy 2020 zmieni nasz świat na zawsze?”.

Napływy środków do różnych typów surowcowych ETF-ów

Napływy środków do różnych typów surowcowych ETF-ów
Źródło: Bloomberg

Korelacja rynków i wirusa

Często szuka się połączeń i korelacji pomiędzy zachowaniem rynków, a bankami, stopami procentowymi, działaniami polityków. Tymczasem na wykresie poniżej okazuje się, że rynki najbardziej korelują z tym ile krajów notuje wzrosty zachorowań. W tej chwili więc największa rynkowa korelacja dotyczy wirusa i raczej będzie ona obowiązywała jeszcze przez drugi kwartał. To ciekawostka, która jeszcze przez moment będzie miała znaczenie, a niedługo potem przejdzie do grona tych, które niespecjalnie będą kogokolwiek interesować.

Korelacja indeksów VIX ze wzrostem nowych przypadków COVID-19

Korelacja indeksów VIX ze wzrostem nowych przypadków COVID-19
Źrodło: Deutsche Bank Research

Bezrobocie wzrasta, a płace… wzrastają!

Niemal 20 milionów ludzi w USA wylądowało w ciagu ostatniego okresu bez pracy przekładajac się na skok stopy bezrobocia do prawie 15%. Jeśli chodzi o stopę bezrobocia to cofnęliśmy się o parę ładnych dekad. Mogłoby się wydawać, że Ameryka się sypie. Koniec świata nadchodzi. Ciekawsze jednak jest to, że ten ogromny wzrost bezrobotnych przekłada się na wzrost… średniej pensji za godzinę pracy. Te urosły o blisko 8%. Wniosek? Pozbyto się zawodów najgorzej opłacanych. Być może z woli pracodawcy, a być może z własnej, bo tymczasowo bezrobocie w USA płaci więcej niż pracodawcy (pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Bezrobocie w USA płaci więcej niż pracodawcy. Po co wracać do pracy?!”). Ten rozdźwięk bezrobocia i pensji zwiastuje, że załamanie amerykańskiego rynku pracy może zaliczyć bardzo szybkie odbicie. Uczulam jednak, że „szybko” nie oznacza jednego czy dwóch kwartałów. Na poniższym wykresie możesz zobaczyć jak dynamiczne były odbicia amerykańskiego rynku pracy w ciągu ostatnich recesji w USA. Potężny spadek widoczny za 2020 rok to raczej jedynie ciekawostka, która nie przełoży się wprost na stan amerykańskiej gospodarki. Ci ludzie bowiem mogą dość szybko wrócić do pracy.

Jak szybko wracał do pierwotnego stanu amerykański rynek pracy po różnych recesjach

Jak szybko wracał do pierwotnego stanu amerykański rynek pracy po różnych recesjach
Źródło: calculatedriskblog.com

Przesadne straszenie Wskaźnika DNA

Strachy na lachy robi też nasz autorski Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków. Jego pełny odczyt możesz przeczytać we wpisie „Recesja w gospodarkach, stagnacja w portfelach”. Oficjalnie zwiastuje on spadek indeksu WIG o ponad 30% w ciau 6 miesięcy. Na razie jednak nie podejmujemy żadnej decyzji inwestycyjnej wspierając się wskaźnikiem, pomimo jego poprzednich trafnych wskazówek. Wewnętrznie czuć bowiem, że ilość skumulowanych w jednym miesięcu negatywnych informacji szybko może się odwrócić w kolejnym miesiącu. Nie chodzi oczywiście o to, że raptem będziemy testowali nowe szczyty, ale o to, że tak paniczne odczyty to z reguły jedynie strach.

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, odczyt za maj 2020 zwiastuje dalsze spadki na giełdzie

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, odczyt za maj 2020 zwiastuje dalsze spadki na giełdzie
Opracowanie: DNA Rynków

Polskie stopy naprawdę równe 0%

Oficjalna stopa procentowa w Polsce wynosi 0,5%, ale to, co interesować powinno Cię bardziej to stopa realna, którą można zaobserwować na rynku międzybankowym. Ta wynosi już… 0%. Taka sytuacja sprawia, że pojawienie się niedługo w Polsce stóp procentowych na minusie nie powino być wielkim zaskoczeniem. I to jest dopiero istotna informacja, bo efektywne zarabianie na obligacjach stanie się bardzo trudne, a więc fundusze dłużne czy obligacyjne będą na przestrzeni czasu notowały coraz słabsze wyniki, a to właśnie w nich jest w tej chwili najwięcej pieniędzy w Polsce. Widać to też po niesamowitym boomie zainteresowania obligacjami. Łączna sprzedaż obligacji detalicznych oszczednościowych w kwietniu wyniosła prawie 5,5 mld zł. To wynik dwukrotnie lepszy niż w ostatnich miesiącach. Nie daj się zwieść tłumowi. Te obligacje mogą, co prawda zabezpieczyć Cię przed inflacją, ale na większe zyski nie powinieneś liczyć.

Stopy procentowe na rynku międzybankowym w Polsce

Stopy procentowe na rynku międzybankowym w Polsce

Na koniec przypomnę, że regularnie rozbudowujemy naszą bazę odpowiedzi, na pytania które zadajecie nam w związku z obecnym kryzysem. Znajdziesz je w osobnym wpisie: „Wszystko, co musisz wiedzieć o kryzysie gospodarczym 2020 – odpowiadamy na pytania!”

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

16

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

16
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy w 2020 roku odczułeś na sobie skutki inflacji?

  • Tak, czuję że jest drożej
  • Nie, nie dotknęło mnie to
  • Nie zwracałem na to uwagi

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: