Recesja w gospodarkach, stagnacja w portfelach inwestorów

opublikowano: 05 maja 2020

Majowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków potwierdził gwałtowne załamanie się krajowej koniunktury gospodarczej. Odczyt potwierdził trend rozpoczęty w kwietniu i podobnie jak miesiąc temu, teraz skala spadku także jest wyjątkowa. Na horyzoncie nie ma obecnie żadnych jednoznacznych sygnałów poprawy. W maju historycznie mocno pogorszyła się bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), natomiast spadek perspektyw na kolejne dwa kwartały (oś pionowa) porównywalny jest do zmian z kwietnia, ale także dwukrotnie słabszy niż spadek bieżącej oceny sytuacji!

Oczekujemy, że zarówno bieżące oczekiwania, jak i ocena perspektyw w maju sięgnęły długoterminowego dna. Majowy odczyt wskaźnika jedynie w segmencie analizy rynku kapitałowego zanotował zauważalną poprawę (wzrosty na giełdach, stabilizacja na rynku walutowym, spadek zmienności). Mimo że wszystkie pozostałe składowe okazały się słabe lub rekordowo słabe to wyrażamy przekonanie, że zdecydowana większość z nich ma perspektywę istotnej poprawy w kolejnych miesiącach. Niestety liczby nowych zamówień, segment inwestycji oraz rynek pracy na niskich poziomach pozostaną przez dłuższy czas.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że polska gospodarka w drugim kwartale 2020 roku zanotuje spadek PKB o 4,5% i będzie w głębokiej recesji. Dodatkowo nie widzimy możliwości na szybkie i łatwe wyjście z kryzysu w stylu odbicia V-kształtnego.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od maja 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do października 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się jeszcze spadków szerokiego rynku o zasięgu do 35%.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

W kwietniu warszawska giełda zyskała 12%. Majowy odczyt wskaźnika zgodnie z modelem prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW spadek o około 35 procent od obecnych poziomów. Z uwagi na ekstremalność odczytu i przekonanie o szybkiej poprawie perspektyw w kolejnych miesiącach podtrzymujemy rynkową prognozę bazującą na kwietniowych danych, że skala przeceny rynkowej nie powinna przekroczyć szczytu rynkowej paniki z połowy marca.

Jest to również spójny odczyt z klasyczną rynkową bessą, gdzie po gwałtownej fali wyprzedaży, następuje pewne uspokojenie i dalsze spadki. Kolokwialnie mówiąc – w maju uważamy, że Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków tylko straszy. Dla inwestorów taka interpretacja daje obecnie 15% buforu ryzyka, ale jednocześnie odbiera złudzenia o kontynuacji silnych wzrostów.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, maj 2020

Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Ożywienie słabsze od oczekiwań
    Październikowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wskazuje na postępującą poprawę nastrojów w polskiej gospodarce. Nastąpiła zauważalna poprawa bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma) oraz po […]

22

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

22
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: