Czym Jest Krótka Sprzedaż i Jak Działa Short Squeeze?
Jeśli już trochę inwestujesz, to słyszałeś pewnie takie pojęcia, jak „short squeeze”, albo np. „wyciskanie krótkich pozycji”. Zaczęły być już one nawet coraz bardziej popularne w szerokich polskich mediach finansowych. Najczęściej padały przy okazji zachowania się akcji spółki CD Projekt, ale ostatnio również również przy analizowaniu zachowania np. Cyfrowego Polsatu.
W tym materiale wyjaśnię Ci czym naprawdę są te krótkie pozycje, które można „wyciskać”, jak działa sam short squeeze i omówimy sobie tutaj konkretny przypadek z polskiej giełdy i co najważniejsze, jak Ty możesz na tym wszystkim zarobić, a możliwości masz sporo. Podekscytowany? No to zaczynamy!
Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus 🙂
Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna
Krótka Sprzedaż Akcji: Naucz Się Zarabiać Jak Profesjonaliści! Jak Działa Słynny Short Squeeze?
Krótka pozycja w akcjach – na czym polega?
Zacznijmy w ogóle od tego na czym polega ta pozycja krótka, którą należy „wyciskać”. Jeśli kupujesz akcje, to liczysz na to, że kurs wzrośnie i będziesz mógł je sprzedać drożej. Prosta sprawa.
Jeśli jednak myślisz, że kurs jakiejś akcji będzie spadać, to możesz „grać na krótko”, czyli po prostu obstawiać spadki na kursie. Tylko jak na tym zarobić? Jednym ze sposobów są instrumenty pochodne, czyli korzystanie z kontraktów terminowych lub opcji. Problem w tym, że nie na wszystkie aktywa w ogóle istnieją jakiekolwiek instrumenty pochodne, a nawet jeśli istnieją, to są to narzędzia do bardziej krótkoterminowego wykorzystania. Długie utrzymywanie instrumentów pochodnych jest stosunkowo drogie i może po prostu nie być opłacalne. Jednak zarabiać na spadkach cen akcji można też w inny sposób. Można na przykład pożyczyć akcje.
Działa to w odwrotny sposób do klasycznego kupowania akcji. W tym wypadku nie kupujemy akcje, ale je pożyczamy od kogoś, kto już je ma. Pożyczone akcje od razu sprzedajemy na rynku, co generuje podaż i potencjalny spadek ceny. W pewnym momencie, gdy będziemy chcieli zamknąć naszą pozycję, to akcje trzeba będzie odkupić z rynku i oddać pierwotnemu właścicielowi. Gdzie będzie tutaj zysk? Jeśli sprzedałeś akcje po X, a potem odkupowałeś po pół X, to właśnie ta różnica jest twoim zyskiem. Cena akcji, więc spadła, a Ty zarobiłeś. Tak działa tzw. krótka sprzedaż akcji.
Pożyczanie akcji i zalety tego rozwiązania
Pożyczanie akcji to praktyka często stosowana przez duże instytucje finansowe, ale Ty też możesz na tym zarabiać. Jak? Przejdźmy najpierw przez stronę, gdzie faktycznie uczestniczysz w całej transakcji. Możesz być tym, od którego pożyczane są akcje, które następnie są wykorzystywane w całej transakcji krótkiej sprzedaży. Po co miałbyś to robić? Bo jako pożyczający będziesz otrzymywać z tego tytułu odsetki.
W przypadku klasycznych domów maklerskich pożyczenie swoich akcji innym albo nie jest możliwe, albo stosunkowo trudne do realizacji i dostępne jedynie dla dużego kapitału. W przypadku niektórych zagranicznych instytucji jest już o wiele prościej. W przypadku Saxo Banku, każdy może aktywować na swoim koncie usługę „Wypożyczanie akcji”.
Jeśli Twoje akcje faktycznie zostaną wykorzystane do transakcji krótkiej sprzedaży, to otrzymasz zapłatę na swoje konto. Co ważne, to nie tak, że jak pożyczyłeś swoje akcje, to już nie jest narażony na żadne wahania ceny. Wypożyczone przez Ciebie akcje dalej możesz w każdej chwili sam sprzedać, tak jakbyś nigdy ich nie pożyczył.
Ryzyka związane z pożyczaniem akcji
Jakie są w takim razie minusy pożyczania akcji w ten sposób? Na przykład podczas wypożyczania nie masz prawa do głosowania ani uczestniczenia w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy (zachowujesz jednak prawo do dywidendy). Zawsze ponosisz też dodatkowe ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością, w tym wypadku Saxo Banku. Sama aktywacja jest bardzo prosta, bo wystarczy na koncie odznaczyć punkt „Aktywuj Wypożyczanie Akcji” i już.
Jeśli na przykład jesteś inwestorem, który domyślnie działa długoterminowo i kupiłeś sobie akcje np. Tesli z horyzontem co najmniej kilku-letnim, to absolutnie nic nie powinno blokować Cię przed udostępnieniem swoich akcji do transakcji krótkiej sprzedaży. Ryzyko bankructw w przypadku takich podmiotów jak Saxo Bank jest w zasadzie zerowe, a Ty w łatwy sposób będziesz w stanie jeszcze bardziej podkręcić sobie swoją stopę zwrotu. Oczywiście Saxo to nie jest jedyne miejsce, gdzie można udostępniać swoje akcje dla transakcji krótkiej sprzedaży, ale na pewno jest to do tego miejsce najlepsze, bo najtańsze. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na założenie konta z linka: https://bit.ly/saxo-bank-dna. Wtedy dostaniesz dodatkowe 250 euro zwrotu prowizji.
Udostępnianie swoich akcji to jeden ze sposobów zarabiania na całej krótkiej sprzedaży. W zasadzie najmniej czasochłonny i wymagający od inwestora. Jako część całej transakcji po prostu siedzisz i czekasz aż będą spływać Ci prowizje.
Short squeeze i jak na nim zarobić
Jeśli jednak nie uczestniczysz w takiej transakcji, ale wiesz już jak działa krótka sprzedaż, to na pewno zwróciłeś uwagę na fragment, gdzie mówiłem, że pożyczone od kogoś akcje, które sprzedaliśmy na rynku, trzeba będzie w końcu temu komuś oddać, czyli odkupić je z rynku.
Podobnie jak przy budowaniu transakcji krótkiej sprzedaży, na akcjach może pojawiać się dodatkowa podaż powodująca spadek ceny, tak przy zamykaniu pozycji krótkiej sprzedaży będzie pojawiać się dodatkowy popyt na akcje. I tu właśnie do gry wchodzi cały short squeeze.
Jeśli sporo inwestorów zacznie jednocześnie zamykać swoje krótkie pozycje, czyli odkupować akcje z rynku, to zobaczymy to samo, co zawsze przy dużym popycie na akcje. Silny wzrost ceny. Żeby więc na potencjalnym short squeeze zarobić, musisz najpierw zidentyfikować spółki, które są mocno „shortowane”.
W przypadku tych notowanych na GPW, istnieje coś takiego jak Rejestr Krótkiej Sprzedaży, który prowadzi KNF. Znajdziesz go na stronie: https://rss.knf.gov.pl/rss_pub/
Są tam wypisane wszystkie pozycje krótkiej sprzedaży przekraczające 0,5% wszystkich akcji danej spółki. Czyli jeśli np. na dzień 29 czerwca, firma AQR Capital Management miała pozycję krótką na 0,7% wszystkich akcji spółki CD Projekt. Jeśli zwiększy tą pozycję, albo zmniejszy, to zmiana pokaże się też w tym rejestrze. Jeśli jednak zmniejszy ją poniżej 0,5% wszystkich akcji, to nie będziemy już widzieć jej w rejestrze.
Krótka pozycja nie jest jednoznaczna
To ważne niuanse, bo trzeba być świadomym, że na pewno pod powierzchnią 0,5% wszystkich akcji jakiejś spółki jest o wiele więcej potencjalnych shortujących jej akcje. Po prostu o tym nie wiemy.
ALE trzeba pamiętać też, że obecność w tym rejestrze jeszcze nie jest jednoznaczna z obstawianiem spadków na danej spółce. Media często to za mocno upraszczają i piszą, że „kolejny fundusz GRA NA SPADEK AKCJI jakiejś spółki”, bo trafił do tego rejestru.
Nie do końca tak musi być. Równie dobrze fundusz może po prostu zabezpieczać swoją pozycję na akcjach spółki. Pomyśl o tym. Obowiązek zgłoszenia tego, że kupiłeś dużo akcji jakiejś spółki zaczyna się od przekroczenia progu 5%. Natomiast obowiązek zgłoszenia tego, że shortujesz akcje zaczyna się od przekroczenia progu 0,5%. Może być więc tak, że fundusz „Shortuje” 0,7% wszystkich akcji CD Projektu, ale tak naprawdę ma też kupione 0,7% akcji CD Projektu licząc na ich wzrost. Czy w takiej sytuacji pozycja krótka na pewno oznacza, że fundusz oczekuje spadków? Nie bardzo. Po prostu zabezpieczył sobie na jakiś czas swoją pozycję.
Nic nie jest tutaj więc zero-jedynkowe, ale niezależnie od faktycznych powodów, pozycja krótka na akcjach ma to do siebie, że prędzej czy później będzie przez fundusze zamykana, a jeśli łącznie stanowi naprawdę istotny odsetek wszystkich akcji spółki, to… na kursie może się zrobić ciekawie.
Krótka sprzedaż na przykładzie CD Projekt
Spójrzmy dla przykładu na ten CD Projekt. Sumując wszystkie widoczne w rejestrze pozycje krótkie zobaczymy, że odpowiadają one łącznie 3,63% wszystkich akcji w obrocie CD Projektu, a pamiętajmy, że X% może być również tuż pod powierzchnią progu 0,5%. Takich potrafi być naprawdę sporo. Można więc przyjąć, że od 4,5 do 5% wszystkich akcji CDR jest „pożyczona na krótko”.
Gdyby wydarzyło się coś, co zmusiłoby fundusze do zamknięcia swojej pozycji, to musiałyby one raptem odkupić od 4,5 do 5 milionów akcji CDR. Jedna akcja CDR kosztuje (na dzień 19.06.2024) około 140 złotych, co daje łączny popyt rzędu od 630 do 700 milionów złotych! Standardowo przez cały tydzień na rynku obraca się około 1,6-1,7 miliona akcji. Mówimy więc w tym wypadku o nagłym popycie równym trzem tygodniom normalnego handlowania. Taka sytuacja praktycznie musi prowadzić do dynamicznego wzrostu cen na rynku.
Co może zmusić fundusze do takiego masowego zamykania swoich pozycji? Powody mogą być różne. Short Squeeze jest trochę samonapędzającą się maszyną, która potrzebuje zawsze jakiejś iskry do wybuchu.
W 2021 roku na przykład miał już miejsce jeden mocny short squeeze na właśnie akcjach CDR. Jednym z dużych shortujących CDR funduszy był wtedy Melvin Capital, który miał też dużą pozycję na spadki amerykańskiej spółki GameStop. W 2021 szereg obecnych na forum Reddit inwestorów skrzyknęło się i zaczęło kupować masowo akcje spółki GameStop prowadząc do silnego wzrostu jej ceny.
Melvin Capital zaczął ostro tracić na swoim shortowaniu GameStop i musiał panicznie szukać wolnej gotówki do walki na rynku z forumowiczami. Robił to między innymi przez zamykanie innych swoich krótkich pozycji, w tym tych na akcjach CDR.
W zaledwie 4 dni, akcje CDR zrobiły wtedy rajd z 250 zł za akcje do 370 zł za akcje. Prawie 50% wzrostu w zaledwie 4 dni. Robi wrażenie, tym bardziej że to jednak z największych spółek na całej polskiej giełdzie.
Jak to wygląda w USA?
Tymczasem wtedy ilość shortowanych akcji CDR była o wiele niższa niż obecnie, a to już pobudza wyobraźnię. Czy historia takiego squeeze się powtórzy? Nie wiem, ale nie dziwi mnie, że niektórzy na nią polują.
Tak naprawdę jednak o wiele łatwiej będzie Ci szukać okazji na short squeeze na rynku amerykańskim niż polskim. Realnie wyłącznie na akcjach CDR jest obecnie tak duża pozycja krótka, że można myśleć o short squeeze. Na rynku amerykańskim jest tego o wiele więcej.
Bardzo mocno shortowane są np. takie spółki jak Carvana, Upstard Holdings czy Luminar Technologies. W niektórych przypadkach mówimy nawet o prawie 35% wszystkich akcji spółki, które są „shortowane”.
Zanim jednak rzucisz się do ich kupowania licząc wyłącznie na short squeeze, to zadaj sobie pytanie, dlaczego są shortowane i co, poza twoimi marzeniami, może sprawić, że kurs zacznie rosnąć zmuszając fundusze do masowego zamykania pozycji.
Krótka sprzedaż przez Saxo Bank
Może o wiele łatwiej będzie po prostu wypożyczyć swoje akcje przez Saxo Bank i w ten sposób zarabiać na transakcjach krótkiej sprzedaży? Jeśli chciałbyś spróbować, to pamiętaj, że zakładając konto w Saxo Bank z linka: https://bit.ly/saxo-bank-dna, dodatkowo zyskasz 250 euro zwrotu prowizji, a skoro prowizje w Saxo i tak są superniskie, to w zasadzie będziesz przez dobre 90 dni handlować całkiem bez kosztów.
Pełną recenzję Saxo Banku i dlaczego sam zdecydowałem się otworzyć tam konto i przenieść część swoich pieniędzy, znajdziesz w tym materiale, a jeśli interesuję Cię jak kupować albo sprzedawać akcje już po zamknięciu się giełdy, to koniecznie zobacz również ten materiał. W tym materiale to już wszystko.
Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus 🙂
Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.