Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków - maj 2019 - DNA Rynków

Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków – maj 2019

Zmęczenie oczekiwaniem na gorsze czasy

Zmiana Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków po kwietniu należy do jednych z najmniejszych od kilku kwartałów. Nieznacznie poprawiła się ocena obecnej sytuacji i dosłownie o włos obniżyły się perspektywy gospodarki na kolejne sześć miesięcy.

Z takiego odczytu wyciągamy dwa wnioski. Po pierwsze krajowi przedsiębiorcy nie doświadczyli na swojej skórze (oraz firmowym portfelu) spowolnienia, które trawi kraje Europy Zachodniej na czele z niemiecką gospodarką. Po trzymaniu, przez blisko pół roku, gardy i wyczekiwaniu uderzenia, gdy to nie nadeszło podjęli grupową decyzję o podwyżkach cen i odwieszeniu zatrzymanych procesów rekrutacyjnych. Pierwsze efekty tego można już zaobserwować w danych o zatrudnieniu (w górę) oraz inflacji (istotnie w górę). Przy czym takie działania oceniamy jako sposób na empiryczne testowanie rynku i nowych granic akceptacji tak po stronie pracowników oraz klientów.

Drugi wniosek dotyczy głębokości wiary w poprawę sytuacji gospodarczej. W tym zakresie w ostatnim czasie nie nastąpiła żadna zmiana. Zgodnie z naszym badaniem sytuacja w kwietniu pozostała taka sama, a kluczowe parametry przeobrażające nadzieję na permanentną poprawę sytuacji w fakty nie zmieniły się. Drugi element sugeruje, aby zachować ostrożność przy podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych w ryzykowne klasy aktywów (akcje, obligacje korporacyjne, fundusze akcji, itp.). W przypadku negatywnych niespodzianek jak zaostrzenie konfliktów handlowych, gwałtowne wzrosty cen ropy lub polityczne zamieszanie szybko zmaterializuje się gremialne „A nie mówiłem!” i nastąpi spadek oczekiwań.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Dane z gospodarki nie dają obecnie powodów do obaw przy inwestycjach w ryzykowne aktywa. Jednocześnie z uwagi na płytki fundament sugerują, że przy takich inwestycjach w następnych 3 miesiącach należy liczyć się z podwyższoną zmiennością tak w górę jak i w dół.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków!
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku