W co NIE inwestować w czasie kryzysu?

Za nami najgorsza sesja na warszawskiej giełdzie w historii. Do kompletu mamy też jeden z najbardziej spadkowych tygodni i można przypuszczać, że będzie to także jeden z najgorszych kwartałów dla warszawskiego parkietu. W skrócie jest źle. Tak źle, w krótkim czasie naszej kapitalistycznej historii jeszcze nie było. Krach na giełdzie stał się faktem, o czym mówiliśmy już w jednym ze specjalnych odcinków DNA Rynków: Czy na rynkach mamy krach?! Już niedługo czeka nas z kolei kryzys w światowej gospodarce. Te elementy zawsze są połączone.

Kupuj, gdy się boją, ale nie wszystko

Można się pocieszać, że inni też mają źle, bo przecena na giełdach jest globalna i dotyka w podobnym stopniu wszystkie rynki akcji. Skąd ta przecena i czego naprawdę boją się rynki i inwestorzy powiemy jeszcze dziś wieczorem. Co mają zrobić inwestorzy, którzy zainwestowali cały swój kapitał i patrzą na topniejący stan konta? O tym dopiero w weekend, bo w ich przypadku potrzebna jest chłodna kalkulacja i przemyślanie działania, a nie nerwowy handel. Ten wpis jest przeznaczony dla wszystkich inwestorów, którzy mają kapitał i patrząc na wszechogarniającą panikę myślą, że koniecznie trzeba już inwestować, bo ucieknie im okazja. Warren Buffet zwykł mawiać: „Kupuj, gdy wszyscy się boją, sprzedawaj, gdy wszyscy chcą chciwi”. Trzeba jednak pamiętać, że w pełnej wersji tego powiedzenia słynny inwestor mówi, żeby kupować dobre inwestycje, a nie wszystkie inwestycje. Czego w czasie takiego kryzysu na pewno nie powinieneś kupować?

1. Krótkich giełdowych celebrytów

W początkach każdej paniki zawsze pojawiają się inwestycyjne fajerwerki. To takie inwestycje co nagle i niebotycznie rosną, bo mają na tej panice zarobić. Przykłady? Firmy jak Harper Hygenics, Mercator, PZ Cormay, Makarony Polskie czy CDA. Przy czym ten boom zainteresowania trwa krótko, a co najważniejsze takie podmioty nie mają żadnej płynności, a właśnie z tych gwiazd ewakuuje się w panice inwestor indywidualny. Chcesz inwestować? Unikaj takich „okazji”. Chcesz spekulować? Lepszej okazji nie trafisz. Sam zobacz jak dziś po wielkim, tygodniowym szale wyglądają akcje np. Mercator Medical.

Notowania Mercator Medical za ostatni miesiąc

Źródło: stooq.pl

2. Kontraktów terminowych lub kontraktów CFD

Tak, wiem, że to bardzo kuszące. Tak, w teorii można dużo i szybko zarobić. Jeżeli jednak chcesz korzystać z dźwigni finansowej przy tak zmiennym rynku i podczas kryzysu to możesz od razu przekazać pieniądze na biedne dzieci. Przynajmniej zrobisz z nich jakikolwiek pożytek. Rynkowa zmienność zabije Twój portfel, szybciej niż się spodziewasz. Unikaj takich instrumentów w czasach kryzysowych. Pamiętaj, że nawet na zwykłych kontraktach na indeks WIG20 lub mWIG40, które możesz kupić na swoim rachunku maklerskim, bardzo łatwo jesteś w stanie wyzerować rachunek.

3. Duże przecenione spółki o sporych problemach sprzed krachu

Niektóre duże i znane spółki wydają się niesamowitą okazją. Na przykład taki Tauron czy PGNIG to przecież giganty, które według wielu aktualnych wskaźników wydają się tanie jak barszcz. Jednak te segmenty gospodarki, które nie radziły sobie podczas gospodarczego ożywienia lub stagnacji, w czasie spowolnienia i recesji będą miały wyłącznie więcej, a nie mniej problemów. Potrzebujesz przykładów? Weźmy pierwsze z brzegu. Spółka CCC i sektor obuwniczy. Obecnie w okolicach 40 zł. Spadek w ciągu ostatniego miesiąca sięgnął niemal 60%, ale czy w tym zamieszaniu ktoś jeszcze pamięta, że w okresie od 2018 do lutego 2020 akcje tej spółki zjechały z 300 do 100 zł? To również 60% we względnie dobrych czasach. Tauron, a nawet cały sektor energetyczny to podobna historia. Nie warto kupować wszystkiego, co tanie. Trzeba kupić tanio, to co dobre.

Notowania CCC za ostatnie 3 lata

Źródło: stooq.pl

4. Super przecenione akcje

Nie kupuj czegoś, tylko dlatego, że najbardziej spadło. Pierwsza myśl, jaka może przyjść Ci do głowy to, że skoro tak mocno spadło, to przy odbiciu najbardziej wzrośnie. To jednak tak nie działa. Odpływ kapitału sprawia, że słabe podmioty tracą jeszcze bardziej niż inne, a przecież nie chcesz na czas kryzysu mieć słabej inwestycji na przyszłość. Sortowanie spółek po najniższych ostatnio stopach zwrotu to naprawdę NIE jest dobry przykład selekcji pod względem atrakcyjności.

5. Spółek, których obecne wskaźniki są super atrakcyjne

W takiej fazie kryzysu te wartości nie są żadnym wyznacznikiem. Co z tego, że zgodnie z normalnymi zasadami Cena/Zysk poniżej 10 to okazja, a Cena/Wartości Księgowej poniżej 0,5 to okazja życia. Długoterminowo na pewno tak, ale gdy te wartości spadną o kolejne 15-20% to dalej będzie tanio, a Twojego kapitału będzie dużo mniej. W pierwszych fazach giełdowego krachu, wskaźniki nie pokazują jeszcze który król jest nagi. Woda opadła, ale wszystkich dalej zakrywa jeszcze ta sama piana.

Wykres wskaźnika Cena/Zysk dla całego WIG

Źródło: DNA Rynków

6. Wybrane fundusze inwestycyjne:

Fundusze obligacji korporacyjnych – to niezwykle ryzykowne aktywo na kryzys. Mało może zyskać, dużo może stracić. Boleśnie przekonali się o tym inwestujący w nie podczas spowolnienia w Polsce w latach 2011/2012. Niektóre fundusze wstrzymały nawet umorzenia, czyli inwestorzy nie mogli wypłacić swoich środków. Unikaj tych rozwiązań, a jak się da, to zamień swoje jednostki na inny fundusz!

Fundusze giełd zagranicznych bez zabezpieczenia walutowego – nawet jak rynki zaczną odbijać, to w kryzysie waluty takie jak polski złoty tracą. Efekt? Giełda odbije, a Ty będziesz liczył straty przez zmianę kursu walutowego. Unikaj takich rozwiązań, a jak się da, to zamień jednostki na inny fundusz!

Fundusze inwestujące na małych giełdach zagranicznych – małych oznacza również Polskę. W czasie paniki może na nich nastąpić zatrzymanie handlu. To z kolei oznacza, że nie istnieją wyceny funduszu, a Ty nie możesz wycofać swoich środków. Ryzykowne – nie polecam. Dużych giełd ten problem nie dotyczy.

Fundusze surowcowe – zmienność jest zabójcza, szczególnie że czas na surowce szybko się skończył. Przy spowolnieniu gospodarczym natomiast, a nawet recesji wraz ze spadającą inflacją takie surowce jak ropa, miedź, żelazo i węgiel na kilka kwartałów pójdą w odstawkę. Unikaj takich rozwiązań, a jak się da, to zamień jednostki na inny fundusz!

Kryzys to naturalna kolej cyklu

Tak, mamy gospodarczy kryzys i giełdowy krach, ale nie koniec świata. Cykle koniunkturalne dostają przyspieszenia, przy czym dalej działają. Gdzie jesteśmy w nim w tej chwili? To pokazuję na wykresie. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wykorzystywać cykle gospodarcze dla swoich inwestycji w praktyce – zapraszam na warsztaty inwestycyjne online – DNA Inwestowania.

Gdzie w cyklu koniunkturalnym jesteśmy teraz

W co inwestować w czasie kryzysu możesz przeczytać w osobnym wpisie! Również, jeżeli masz jakieś pytania o inwestycje, krach czy kryzys zapraszam do przejrzenia specjalnego kompendium na ten temat. Zebraliśmy w nim najczęstsze pytania, jakie nam zadawaliście razem z odpowiedziami.

Uwaga! Ponieważ w czasach kryzysowych jest zawsze dużo, napięć informuję Cię, że powyższe nie jest żadną poradą inwestycyjną. Nie znam Twojej sytuacji finansowej i nie wiem jakie masz fundusze czy skłonność do ryzyka. Nie znam Twojego doświadczenia inwestycyjnego, a tym bardziej nie wiem jakie instrumenty finansowe mogą być dla Ciebie właściwe. Publikuję ten wpis, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do zarobienia
Paweł Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
155
5
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: