Ulepszony Indeks Bic Maca, co mówi nam o dzisiejszych cenach walut?!
Indeks Bic Maca ma długą historię. Powstał w roku 1986, kiedy to opracowała go dziennikarka brytyjskiego magazynu the Economist – Pam Woodall. Co ciekawe zrobiła to w kategoriach medialnego żartu. Jednak dziś, indeks Bic Maca jest poważnym wskaźnikiem, który przez ekonomistów traktowany jest, jako jeden z najlepszych do analizowania przewartościowania albo niedowartościowania kursów walutowych. Korzysta z niego również wielu inwestorów.
Wskaźnik Bic Maca opiera się na prawie jednej ceny. Zgodnie z nim, takie same towary na całym świecie powinny mieć taką samą cenę. Według prawa jednej ceny, jeżeli cena Bic Maca w USA wyniosłaby 5 dolarów, a w Wielkiej Brytanii 3 funty, a rynkowy kurs wymiany wynosiłby $2.00 za £1, to w danym momencie kurs funta jest zawyżony w stosunku do dolara o 20%.
Cena Bic Maca w poszczególnych krajach świata – dane w dolarach na koniec 2022 roku
Każda akcja o wartości nawet 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Oryginalny wskaźnik Bic Maca jest jednak mocno uproszczony, a przez to daje niedokładne wyniki. Prawo jednej ceny nie działa w przypadku kanapek firmy McDonalds. Na ostateczny koszt kanapki wpływają także takie czynniki jak chociażby koszt roboczogodziny pracownika, który może się różnić w stosunku od kraju diametralnie. Znaczenie mają też podatki, które także są inne dla każdego państwa.
W związku z tym, aby ulepszyć wskaźnik Bic Maca należałoby go skorygować o wartość cen, jakie panują w danym kraju. Tutaj przychodzi nam z pomocą PKB Per capita. Indeks skorygowany o PKB stanowi odpowiedź na krytykę, zgodnie z którą można oczekiwać, że średnie ceny burgerów będą niższe w krajach biednych niż w bogatych ze względu na niższe koszty pracy.
Schemat jak działa indeks Bic Maca skorygowany o PKB per capita
Co pokazuje zmodyfikowany wskaźnik Bic Maca?
The Economist zauważył ten fakt i od pewnego czasu publikuje również zmodyfikowaną wersję wskaźnika Bic Maca, gdzie bierze pod uwagę właśnie PKB na jednego mieszkańca. Co zatem pokazuje obecny odczyt zmodyfikowanego wskaźnika Bic Maca? Według niego nasza krajowa waluta jest przewartościowana. Co prawda tylko delikatnie, bo o 4,6 procenta, ale jednak. Gdybyśmy patrzyli na stary wskaźnik Bic Maca wychodziłoby, że polski złoty jest niedowartościowany o aż 10,7%.
Polski złoty jest przewartościowany o 4,6% w stosunku do dolara amerykańskiego
Jak prezentują się inne waluty? Według zmodyfikowanego wskaźnika Bic Maca najbardziej przewartościowane jest Urugwajskie Peso. W stosunku do dolara o aż 46%. Na drugim miejscu najdroższych walut jest Frank Szwajcarski (o 39,6%) a na trzecim argentyńskie peso (o 33%).
Z kolei walutami najbardziej niedocenianymi mają być dolar tajwański (aż o 56,8%), dolar Hong-Kongski (o 49,5%) i rupia indonezyjska (o 45%). Widać więc, że zgodnie z indeksem Bic Maca skorygowanym o PKB na mieszkańca waluty Azji są najbardziej niedowartościowane.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.