Stany Zjednoczone są coraz mniej uzależnione od chińskich towarów

usa

Najnowsze dane pokazują, że to już nie Chiny dostarczają do największej gospodarki świata najwięcej produktów. W pierwszej połowie 2023 r. to UE była największym źródłem importu do USA. Na Stary Kontynent  przypadała prawie jedna piąta wszystkich towarów i usług importowanych do kraju. Na drugim miejscu uplasował się Meksyk, a tuż za nim Kanada. Dopiero potem znajdziemy Chiny. To wymowna zmiana, bo jeszcze przed 2020 rokiem, to Chiny były liderem w poniższej tabeli.

Ska∂ USA importuje najwięcej towarów – dane na lipiec 2023

Co dokładnie kraje te dostarczają Stanom?

 • Chiny: Chiny eksportują głównie sprzęt elektryczny. Obejmuje to elektronikę użytkową, sprzęt AGD, meble, odzież i inne towary. Duża część chińskiego eksportu to produkty wytwarzane tylko dla firm amerykańskich . Firmy te płacą za wysyłkę surowców do Chin, bazując na wciąż taniej sile roboczej ulokowanej w głębi kraju.
 • Kanada: ponad 75% eksportu Kanady trafia do Stanów Zjednoczonych dzięki Umowie Stany Zjednoczone-Meksyk-Kanada (USMCA). W przypadku Kanady kluczowymi towarami jaki ten kraj może zaoferować swojemu południowemu sąsiadowi są surowce naturalne, których Kanada ma pod dostatkiem. Mowa tutaj, chociażby o ropie, uranie czy złocie. Istotne jest także drewno i metale ziem rzadkich. (Więcej o metalach ziem rzadkich i ich istotności dla przyszłych gospodarek możecie przeczytać w naszej analizie „Inwestowanie w surowce przyszłości? Metale ziem rzadkich to dobry pomysł.”
 • Meksyk: Drugi członek USMCA wysyła jeszcze więcej swojego eksportu – około 78% – do Stanów Zjednoczonych. Głównym towarem eksportowym Meksyku są pojazdy i części do nich.
 • Japonia: Największym eksportem Japonii do Stanów Zjednoczonych są oszczędne i niezawodne samochody, takie jak Toyoty i Hondy. Kraj dostarcza także maszyny, instrumenty medyczne, samoloty i części do nich.
 • UE (w tym przede wszystkim Niemcy): Największym eksportem Niemiec do Stanów Zjednoczonych są maszyny przemysłowe, a następnie wysokiej klasy samochody, takie jak BMW, Porsche i Mercedes-Benz. Eksportuje także produkty farmaceutyczne, maszyny, tworzywa sztuczne i instrumenty precyzyjne.

Tak w czasie zmieniali się najważniejsi dostawcy towarów dla gospodarki amerykańskiej

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments