Polacy za pracą wyjeżdżają najchętniej do Niemiec i Holandii

praca za granicą Polaków

Chociaż coraz mniej Polaków wyjeżdża w celach zarobkowych za granicę na stałe, to wciąż są kraje, które co roku przyjmują do pracy dziesiątki tysięcy rodaków do pracy tymczasowej. Najbardziej pożądanym kierunkiem migracji zarobkowej są tutaj Niemcy i Holandia. Popularne również pozostają kraje skandynawskie.

Dla wielu osób kilkumiesięczny wyjazd do pracy do Niemiec czy Holandii to szansa na spłatę swoich zobowiązań finansowych, czy podratowanie domowego budżetu. Popularne są wyjazdy celowe. Młode pary zarabiają na wesele, a studenci na studia bądź wakacje. W 2022 roku ogólna liczba osób skierowanych przez agencje zatrudnienia do pracy poza krajem u pracodawców zagranicznych wyniosła 164 764 i w stosunku do roku 2021 zwiększyła się o ponad 12 tysięcy. Najwięcej osób podjęło zatrudnienie w Holandii (ponad 74 tys.) i w Niemczech (ponad 41 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowały się takie państwa, jak Austria i Dania. 

Emigracja (na stałe) z Polski w tysiącach osób. Liczba osób wyjeżdzających na pracę tymczasowe jest znacznie większa

Oczywiście na tak dużą popularność Holandii i Niemiec największy wpływ mają wysokie zarobki, a głównie wysoka pensja minimalna. Minimalna stawka godzinowa dla pracownika zatrudnionego za pośrednictwem polskiej agencji w Niemczech wynosi 13 euro. Zdarzają się też stawki 14 czy 15 euro. Nawet wykonując proste prace, można zarobić około 7500 zł netto. Jeśli ktoś zdecyduje się pracować w nadgodzinach, może zarobić nawet 10 000 zł netto miesięcznie. Co ważne pracownicy nie płacą za zakwaterowanie, ten koszt pokrywa zagraniczny pracodawca.

W jakich zawodach Polacy najczęściej znajdują zatrudnienie

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, osoby, które w ubiegłym roku były delegowane do pracy za granicą pracowały najczęściej w zawodach: magazynier, pracownik produkcyjny, marynarz, robotnik wykonujący proste prace w rolnictwie i ogrodnictwie czy pakowacz. Logistyka, przemysł oraz ogrodnictwo i sadownictwo to branże, w których niezmiennie od lat, pracodawcy zagraniczni najczęściej poszukują pracowników.

Czas przeszkolenia pracownika w tych zawodach jest niewielki, co zachęca pracodawców do poszukiwania rąk do pracy wśród osób zza granicy. Polacy są jedną z najbardziej pożądanych grup narodowościowych przez pracodawców niemieckich i holenderskich. W powszechnej opinii Polacy są pracowici i sumiennie wykonują powierzone im obowiązki. Największą niedogodnością jest natomiast bariera językowa. Większość pracowników tymczasowych z Polski nie zna lokalnego języka albo zna go bardzo słabo.

Preferencje dotyczące pracy za granicą  wśród Polaków

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments