Ogromne złoża srebra odkryte w Polsce! Mogą być największe na świecie!

srebro

Jak wynika z raportu Mineral Commodity Summaries 2024 opracowanego przez amerykańską agencję USGS (United States Geological Survey), wykryte na terenie Polski złoża srebra sprawiły, że objęliśmy pozycję światowego lidera. Według wspomnianego raportu mamy najwięcej złóż srebra na świecie! Pod względem ilości srebra wyprzedziliśmy prawdziwych gigantów, takich jak Chiny, Australia czy Peru. Pomimo, że posiadamy rzekomo tak nieprzebrane złoża srebra, to wcale nie wydobywamy go zbyt wiele. Pod względem wydobycia jesteśmy bowiem daleko na liście.

Ponad 170 tysięcy ton srebra w Polsce!

Oczywiście to nie jest tak, że wcześniej nie posiadaliśmy złóż srebra, a nagle z dnia na dzień wylądowaliśmy na pozycji lidera. Już wcześniej było doskonale wiadomo, że Polska ma bardzo dużo tego kruszcu. Ostatni raport agencji USGS pokazał jednak, że jest go więcej, niż się spodziewano. W sumie odkryte w ubiegłym roku złoża zwiększyły światowe pokłady z 550 tys. do 720 tys. ton.

Za ten skok odpowiadają dwa kraje Rosja i Polska. Pierwszy w ciągu roku podwoił zasoby srebra z 45 tys. do 92 tys. ton. Polska z kolei odnotowała jeszcze większy skok, bo aż o 161%. Rok wcześniej spodziewano się, że mamy nie więcej niż 65 tys. ton srebra w ziemi. Teraz szacunki mówią już o 170 tys. ton.

Wydobycie w Polsce dalej niewielkie

Wszystkie informacje mówiące o tym, że nasze złoża srebra są rekordowe, należy odbierać pozytywnie. Niestety problem jest w tym, że nie potrafimy jako państwo tego potencjału wykorzystać. Pod względem wydobycia Polska zajmuję dopiero 5 miejsce! Wyprzedza nas m.in. Peru, Meksyk, Chiny i Chile.

W 2023 roku wydobyliśmy zaledwie 1300 ton srebra. Co przy szacowanych rezerwach na 170 tys. ton oznacza, iż w takim tempie będziemy je wydobywać jeszcze przez 130 lat. Z pewnością moglibyśmy zwiększyć wydobycie. Świetnym przykładem jest Argentyna, która przy całościowych rezerwach srebra szacowanych na zaledwie 6,5 tys. ton w zeszłym roku wydobyła aż 910 ton. Dosłownie każde państwo na świecie (oczywiście z tych najważniejszych wymienionych w raporcie) może pochwalić się bardziej sprawnym wydobyciem niż Polska.

Statystyki dotyczące wydobycia srebra na świecie

Polska nie jest również liderem w eksporcie srebra. Według raportu USGS, w latach 2019-2022 głównymi źródłami importu srebra na świecie były Meksyk (44 proc.) i Kanada (18 proc.), a Polska zajęła trzecie miejsce, dostarczając tylko 5 proc. tego surowca.

Posiadając tak gigantyczne złoża, nie jesteśmy w stanie zużyć go na potrzeby naszego krajowego przemysłu. Konieczna jest sprzedaż na światowe rynki. Z tym na szczęście nie będzie problemu. Srebro bowiem ma wiele zastosowań. Obecnie najwięcej, bo aż 34% przerabia się na sztabki i monety. Kolejne 27% to elektronika, 10% to fotowoltaika.

Ile warte są polskie złoża srebra?

Z raportu USGS nie możemy wywnioskować jaka część z tych złóż jest opłacalna pod względem wydobycia. Teoretycznie 170 tys. ton srebra warte jest około 125 miliardów dolarów,. Czyli około 500 miliardów złotych. Jednak trzeba jeszcze doliczyć koszt wydobycia. Standardowo średnio na wydobyciu srebra można zarobić dzisiaj około 10-20%. Mamy więc „do zarobienia” jakieś 50 – 100 miliardów złotych.

Notowania srebra za ostatnie 20 lat

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments