Obrót na rynku NFT spadł o niemal 100%

nft

Jeszcze dwa lata temu byli tacy, którzy kupowali cyfrowe obrazki w sieci za setki tysięcy dolarów. W 2021 roku padł absolutny rekord. Sprzedano wtedy grafikę „The Merge” za kwotę 91,9 miliona dolarów. Dzisiaj te „inwestycje” są praktycznie nic nie warte. Rynek NFT spadł na wartości o ponad 95%. Chociaż siła NFT leży w jego rzadkości, wyjątkowości i tym, że prawie niemożliwe jest jego podrobienie, to nie sposób wycenić grafik komputerowych na kwoty rzędu setek tysięcy dolarów. Ci, którzy ulegli emocjom i manii w złym momencie, dzisiaj odbierają bardzo ważną lekcję inwestycyjną.

Grafika „The Merge” to NFT sprzedana za sumę 91,8 miliona dolarów

Stan rynku NFT w 2023 roku

Według dappGambl w sierpniu 2021 r. rynek osiągnął zdumiewający miesięczny wolumen obrotu wynoszący 2,8 miliarda dolarów. DappGambl zauważa, że ​​te aktywa cyfrowe nie tylko zdominowały nagłówki mediów, ale także poruszyły wyobraźnię ludzi na całym świecie. Według danych miesięczny wolumen obrotu na największej giełdzie świata NFT nie przekracza dziś 150 milionów dolarów.

Na 73 tysiące przeanalizowanych kolekcji NFT (dokładnie 73 257) aż 69 795 z nich ma wartość równą zero. Ta statystyka faktycznie oznacza, że ​​95% osób posiadających kolekcje NFT ma w swoim portfelu inwestycyjnym „aktywa” całkowicie bezwartościowe. Ci ludzie stracili wszystkie zainwestowane środki. Dzisiaj z perspektywy czasu zapewne większość z nas uważa, że zachowanie ludzi kupujących NFT w 2021 roku było całkowicie irracjonalne. Jednak wówczas spora część ludzi naprawdę wierzyła, że zarobią gigantyczne pieniądze.  Tak się jednak nie stało. Ta historia uczy nas, że bańki giełdowe były, są i będą. XVIII – wieczny spekulant John Law w praktyce nie różni się niczym od człowieka z XXI wieku zdolnego kupić cyfrowy obraz małpy za 12 milionów złotych.

Obrót na największym rynku NFT – OpenSea do marca 2023.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marcin
    Marcin
    7 miesięcy temu

    O rynku krypto można napisać podobny artykuł. 95% rynku krypto to wyj..ki. Rynek NFT jest nowy i się teraz wyklarował, dlatego teraz właśnie tylko wartościowe projekty mają racje bytu. NFT to narzędzie, to token, ograniczony ilościowo z którego można mądrze korzystać, lub zrobić hype z myślą o szybkim zarobku. Kto mądrze korzysta, ten wie, że jeśli np 1 000 000 osób czegoś pragnie (popyt), czegoś czego na rynku jest 10 000 szt (podaż) to wiemy jaki może być rezultat ceny, pod warunkiem, że za NFT kryje się prawdziwa wartość (np nieruchomość). Ceny zwykle rosną, kiedy ludzie są gotowi zapłacić więcej aby zdobyć ograniczony a jednocześnie wartościowy zasób.