Nvidia – analiza giganta świata sztucznej inteligencji

nvidia

Nvidia Corporation to amerykańska międzynarodowa firma technologiczna założona w 1993 roku. Spółka projektuje procesory graficzne (Graphics Processing Units – GPU). Zajmuje się również interfejsami programowania aplikacji (Application Programming Interface – API) dla nauki o danych i wysokowydajnych obliczeń.

Nvidia jest światowym liderem w dziedzinie sprzętu i oprogramowania sztucznej inteligencji. Procesory graficzne firmy są wykorzystywane w komputerach do zastosowań w wielu ziedzinach, takich jak architektura, inżynieria i budownictwo, media i rozrywka, motoryzacja, badania naukowe i projektowanie produkcyjne.

Nvidia jest przedsiębiorstwem często nazywanym fabless manufacturing, co oznacza, że zajmuje się tylko projektowaniem i sprzedażą urządzeń. Ich wytworzenie zleca wyspecjalizowanemu producentowi np. tajwańskiej firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited.

Następnie spółka korzysta z niezależnych podwykonawców, takich jak Amkor Technology, King Yuan Electronics, Omni Logistics, LLC. To one wykonują montaż, testują i pakują większości produktów i platform Nvidii. Pomijając dalsze etapy, na końcu tej drogi spółka korzysta z producentów kontraktowych. Montują oni i testują produkty na podstawie zestawów projektowych i specyfikacji testowych. Na końcu przedsiębiorstwa wysyłają produkty do sprzedawców detalicznych.

Skupianie się na projektowaniu i sprzedaży, a nie na produkcji mocno obniża koszty. Drugą stroną medalu jest ryzyko niewyprodukowania urządzeń lub zakłóceń w łańcuchach dostaw, które mogą spowodować spore straty dla przedsiębiorstwa.  

Mocna dywersyfikacja biznesu

Nvidia to globalna marka, natomiast jak widzimy na poniższym wykresie, jej przychody pochodzą głównie z Tajwanu, Chin, Stanów Zjednoczonych. Uzyskiwanie tak dużej części przychodów z Chin oraz Tajwanu naraża jednak spółkę na pewne niedogodności.

Rozbicie geograficzne przychodów Nvidia

Rozbicie geograficzne przychodów Nvidii
Opracowanie: DNA Rynków

W dniu 26 sierpnia 2022 Nvidia poinformowała o tym, że rząd USA wprowadza nowy wymóg licencyjny. Każdy przyszły eksport do Chin (w tym Hongkongu) i Rosji układów scalonych typu A100 i H100 będzie zakazany. Nowe wymagania licencyjne mogą wymagać od Nvidii przeniesienia niektórych operacji poza Chiny. W sytuacji sprzedaży produktów znajdujących się na liście restrykcji, Nvidia może ubiegać się o licencję dla klienta, nie ma jednak żadnej gwarancji, że politycy to zaakceptują. Na początku 2023 roku, zakaz ten pozostaje dalej w mocy. Jak duży jest to problem dla spółki? Prognozy Nvidia dotyczące najbliższego kwartału fiskalnego obejmowały około 400 mln USD sprzedaży do Chin. Nie jest to więc aż tak duży problem, jak mogłoby się wydawać..

Podział biznesu Nvidia na segmenty operacyjne

Do tego, aby jak lepiej zrozumieć i poznać działalności spółki, warto jest podzielić ją sobie na kilka segmentów działalności. Poniżej znajdują się najważniejsze informację dotyczące najważniejszych segmentów biznesu Nvidia.

Gaming

Najważniejszym segmentem działalności spółki jest dziś dalej gaming. W 2022 roku przyniósł ponad 12,4 mld USD przychodów. Świetny wynik w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to spółka uzyskała 7,7 mld USD przychodu z tego segmentu.

Wielu producentów budujących komputery, laptopy czy konsole, które mają być wykorzystywane go grania w gry, wybiera produkty Nvidia. Producenci wykorzystują procesory graficzne Nvidia i jej zaawansowane oprogramowanie. Poprawiają one znacznie wrażenia z gry dzięki płynniejszej, wyższej jakości grafice. Produkty spółki, które są w segmencie gamingu, to procesory graficzne GeForce RTX i GeForce GTX.

Umieszczane są one w komputerach stacjonarnych i laptopach. Spółka także oferuje rozwiązania strumieniowe, dzięki którym można grać również w gry bez posiadania wysokiej jakości sprzętu. Warto także dodać, iż wiele produktów Nvidia z tego segmentu, były wykorzystywanych do kopania kryptowalut. Wraz ze wzlotem całego rynku krypto, przychody rosły. Działa to jednak również w drugą stronę. Podczas załamania rynku krypto przychody spółki z tego tytułu będą mniejsze. Wprost zobaczymy to w wynikach segmentu gamingowego. Nvidia nie wie, czy karta graficzna kupowana była do gry w Call of Duty, czy do kopania Bitcoina.

Podział przychodów Nvidia na segmenty operacyjne

Podział przychodów Nvidii na segmenty operacyjne
Opracowanie: DNA Rynków

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

60
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: